Dredd (2012)

Velice dobrá, poctivá akce ve stylu 80/90 let. Hlášky by mohly být i vtipnější, ale jinak tomu není moc co vytknout. Kompaktní, žánrově čisté a kulervoucí. Střílečky nemusím, ale Dredda dokážu ocenit. Co si vzpomínám, tak příjemněji mě z akčních filmů potěšila jen Noční hlídka.

O králi (2012) odpad!

Ne kazdy napad jde pretavit ve film. Tady to byl dokonale nehodici se format. Nulova pridana hodnota oproti serii fotek. Silena, desiva nuda. Ve Varech se nestava casto, ze by po filmu vubec nikdo netleskal. Zde ano. Neumim si predstavit, pro koho se tento film tocil. Nedostatek soudnosti.

Pole v Anglii (2013)

Marigold to imho dokonale vystihl, nemam co dodat.az nebezpecne mi to pripomnelo pubertalni blbinku Houbar, kterou jsme s prateli kdysi sami natocili na poli. (pro zajímavost pro srovnání tady, společných motivů je tam až zarážející množství: http://www.atomyk.net/dilko.php?dilo=houbar)

Trans (2013)

Originální, svižné, nápadité, zábavné. Můj oblíbený režisér opět prokázal, že umí vystřihnout příběh a netrápit se tím, zda by se vůbec mohl stát v našem světě. Je to kompaktní, funguje to. Kamera výborná, postavy nejsou schématické, je to vyladěné.

Správci osudu (2011)

Tak tohle je opravdu hodně, hodně originální. Obvykle když v příběhu člověk bojuje o svoji duši, tak bojuje proti peklu. Zde proti nebi. Takřka geniální myšlenka a navíc to funguje. Na hlavní pár se dobře dívá, Matt Damon je i v roli politika sympaťák a ani 'pravidla' navrženého světa nejsou úplně blbá. Skvěle dávkované odhalování pointy. Vysoké 4 hvězdy.

Velký Gatsby (2013)

Formálně líbivé, povedené, ikdyž žádný zázrak. Moderní pojetí 20. let jsem ocenil. Obsahově se mi líbilo rozdělení filmu на 2 části, kde ta první pouze ilustruje manýru a opojení dobou, kdy se společnost rozhodla, že bude prosperovat (jako ekonom zastávám názor, že nedostatek a krize jsou psychologický blok a nejsou fyzicky podmíněné, asi jako když je jedinec jen tak šťastný, jak si dovolí). V druhé části filmu začínáme odhalovat motivace postav a pozadí samotného Gatsbyho (tím nemyslím tělesné pozadí, tomu se prostoru nedostalo). Podotýkám, že jsem příběh před shlédnutím filmu neznal a z toho, co jsem o něm slyšel, jsem byl ještě příjemně překvapen, že až tak povrchní to není. Co mi ale vadilo byla rozvleklost právě v té závěrečné třetině. Spoustu věcí jsem si domyslel až příliš dlouho dopředu. Kdyby režisér dávkoval informace rychleji, věřím, že by emocionální zásah byl mnohem silnější. Výtečná je konfrontační scéna v hotelovém pokoji, naopak posledních 10 minut bylo imho zbytečných a pouze mi při nich klesala křivka zájmu a nadšení. Vystřihat 20 minut z poslední třetny filmu a dal bych 4*.

Flynn Carsen 2: Návrat do dolů krále Šalamouna (2006) (TV film)

Neni to uplne nudne, ale celou dobu jsem si rikal, proc se vubec takovy film toci? Je to spis lacina kopie nez parodie. Osobne nemam ale rad ani Indiana Jonese a uz vubec ne Mumii, takze je moje hodnoceni mozna zbytecne nizko i kvuli tomu.

Zombie Wrestling (2005) (amatérský film)

Nejlepší zombie film dosud. Geniální skladba hudby, šílená atmosféra, opravdový děs a mozek stříkající z očí. Klenot žánru, jenž opouští všechna trapná klišé a který by si zasloužil celovečerní podobu.

Arthur (2011)

Překvapivě vtipné. Většina romantických filmů se točí kolem boje muže o duši. Romantika pak spočívá v tom, že muž tuto bitvu prohraje a jeho duši získá více či méně protivná žena. V Arthurovi ale hlavní hrdina bojuje o duši sám pro sebe, což je skoro žánrový posun :) Kdyby byl film originálnější (třeba jako Cruel intentions) a nebylo po 10 minutách jasné, jak skončí, zvažoval bych i 5 hvězd.

Let číslo 93 (2006)

Vůbec nemám rád patetické americké filmy, Greengrass ale v United 93 nevynechal jenom patos, nýbrž i všechny ostatní záležitosi, které dělají film filmem. Je to mimořádně autentická studie chování překvapených lidí pod útokem. Ještě více než jednání pasažérů samotného letu mě zaujala paralýza a chaotické chování dispečerů a vojáků, kteří ani za několik hodin nedokázali adekvátně zareagovat. Údery do Dvojčat, které dnes vnímáme jako dějiné události, jsou ve filmu prezentovány bez jakéhokoli zpomalení záběru nebo barevného filtru, pozorovatelé si ani pořádně neuvědomují, co se děje. Pro vnějšího pozorovatele by se jednalo o nesmírně poučnou dokumentární studii chování homo sapiens ve stresu. Pro mne osobně byl film příliš málo zábavný, než abych dal 5 hvězd, ve svém vlastním atypickém žánru jde ale patrně o 100% počin a vysoké hodnocení zde na čsfd mne nepřekvapuje.