Yes Man (2008)

Velký palec nahoru za morální nejednoznačnost, vlastně až drzost filmu. Možná jsem slepý, ale přišlo mi, že režisér tu sektu vymývačů oslavuje. Jak osvěžující v porovnání s (mnohem lepšími) snímky jako Magnolia nebo Requiem za sen. Osobně praktikuju tenhle přístup k životu (který guru odhaluje v nemocnici) už hezkých 15 let a ano, funguje to a ke štěstí i úspěchu to prostě vede, sekta nesekta. V první půlce jsem se musel smát, jak jsem se s hrdinou ztotožnil a kolik z toho jsem sám z podobných pohnutek dělal. Konec je ale hoodně zabitej, šablonovitej, trapnej až nemravnej. Co to ty řežiséři pořád naše holky učí, toto? (btw. viděl jsem to v hindštině a dostalo to úplně nový rozměr)

Druhá šance (1999)

Extrémně výstižné. Každých pět minut jsem se musel smát těm frázím a říkat si, že všechny vztahy jsou stejné a hádky jsou prostě zlozvyk. Konečné satori ve stylu "Forever trust in who we are And nothing else matters" je mi taky blízké. Přesto to na víc než 3 hvězdičky nějak necítím, ten film snad ani nemá vyšší ambice.

Rocky Balboa (2006)

Pro me nejlepsi Rocky. Kazdy dialog se snazi neco sdelit, Rockyho proslov k synovi na ulici pokladam za vubec nejlepsi speach. Spravne davkovana melancholie, tema boje s besy, vizualni zpracovani, tema pursuit of happiness, sebeironie. Starnouci Rocky je proste velmi prijemna postava a mentorovani si muze dovolit.

Enderova hra (2013)

Reziserovi se podarilopredlohu, kterou jsem vnimal spise jako komornejsi pribeh o emocich prodat ve zhustenem tempu; pritom vsak zachoval vsechny podstatne dejove prvky. Aby prekonal az citelne zrychleny vyvoj hlavni postavy, pomaha si preexponovanou patetickou hudbou. Aniz by film opomijel ostatni myslenkove pochody a dilemata v Enderove hlave, soustredi se na zpusob, jakym striktne rozlisuje funkcni a lidskou rovinu pristupu k ostatnim. To hodnotim jako nejvetsi klad filmu.

V cizí kůži (2011)

Průměrný příběh, průměrně vtipné, body navíc za Olivii Wilde a body dolů za fekální nehumor. Jasný, odhadnutelný, americký příběh.

Gravitace (2013)

Extrémně originální zážitek, velmi uklidňující, nápadité a povzbudivé. Kamera téměř jako v ruském filmu, ale bez náznaku nudy, protože je pořád na co se dívat (určitě alespoň v Imaxu). Množství zajímavých vizuálních i zvukových podnětů a motivů. Příběh na mě působil optimisticky. Hned na začátka jsou postavy v podstatě mrtvé a přitom mají jako bonus ještě velice nepravděpodobný pokus dostat se na zemi. Hlavní hrdinka to trefně komentuje ke konci filmu ve stylu: "Teď už o nic nejde. Buď se mi to podaří, nebo shořím v atmosféře... v každém případě to bude jízda!" Marně se snažím vymyslet příjemnější a důstojnější poslední vteřiny života než s výhledem na Zemi svrchu.

Jasmíniny slzy (2013)

Hodně jiný typ filmu, než na jaké jsem zvyklý, což vnímám jako klad. Bylo pro mě obtížné se ztotožnit s jakoukoli postavou nebo alespoň k některé cítit sympatie. Na opovrženíhodného a čím dál příšernějšího hlavního hrdinu jsem si zvykl už v Breaking Bad, tam jsou ale alespoň některé jiné postavy relativně příjemné :) Zajímavý styl vyprávění, pro mě jistě originální, žánrově těžko zařaditelné.

Revival (2013)

Splnilo, co mělo. Pobavilo. Postavy se chovají dost uvěřitelně, přirozeným stylem asi jako v Okresním přeboru, a jsou veskrze sympatické.

Umění lhát (2009)

Ten nápad je výborný, ale provedení je prostě slabší, hodně tomu chybí. Zejména přesvědčivější režie. Přesto jsem neměl problém se na film s chutí podívat podruhé. Připadá mi, že si scénář podráží nohy tím, že originální myšlenku v originálním světě utápí v až příliš tuctovém milostném příběhu. Doslovný rozbor myšlenkových pochodů postav je sice inteligentně vtipný, ale snad až zbytečně suchý a celovečení film to utáhne jen napůl. I na poli lásky jde vykouzlit originální zápletky (viz třeba moje oblíbené Nije Kraj).

Zánik (2013)

Civilní, docela hezký film. Zdaleka největší přidanou hodnotou jsou herečky, které představují Gabyho dcery, zejména ta mladší. Z toho, co řekl po filmu režisér: V Kanadě se to má s farmáři tak. Aby se vůbec udrželi na trhu, musí expandovat. Proto si berou půjčky a významně se zadluží. V jejich živobytí ale nechce nikdo z rodiny pokačovat (proč taky přebírat nefungující předlužený byznys) a tak farmu táhnou sami, dokud můžou. Jakmile jim dojdou síly, tak statek, zvířata i vybavení prodají a dožijí v domově důchodců. Farmy tak rychle mění majitele, skupují je Číňani a banky. To je skoro zarážejí přesun půdy na finanční instituce, které jsou za demontáž kanadského zemědělství zodpovědné v první řadě - mají na něm zájem. Hezký příklad fungování systému úvěrových peněz.