V jako Vendeta (2005)

Nechápu, co proti tomuhle filmo kdo má. Je to pravda slabší odvárek než 1984, ale ducha doby to vykresluje poctivě. Úžasnej film. Za nejlepší scénu považuji tu, kde televize divákům ve zpravodajské relaci vysvětluje, že je málo vody, protože je už dva roky sucho. Přesně o tom to je.

Hezké vesnice hezky hoří (1996)

I když jsem podruhé viděl Lepa Sela, byl jsem z toho stejně otřesený jako poprvé. Film ve 4 časových rovinách, ve kterém má každá scéna místo, každá píseň svoji roli, každá postava něco symbolizuje a dohromady to tvoří úplně brutální tragikomedickou mozaiku, která ve 2 hodinách řekne o Balkánu tolik, na co byste jinak potřebovali filmů 10.

Vyměřený čas (2011)

Stejně jako u Hunger Games mě trochu šokuje, kolik lidí tady na ČSFD tvrdí, že jde o povrchní komerční message, která ve skutečnosti podporuje systém. Deskriptivních poučných videí o penězích je plný YouTube. Podat ale takový příběh analogicky a v kulisách, které projdou cenzurou až do kin, to pokládám za umění. Debilové, kteří pro kulisi nevidí pointu, bohužel neprokouknou ani V jako Vendetta, Fight Club nebo Matrix. Říkám si, jestli pak má vůbec cenu takovéhle filmy točit...

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Hobbita jsem viděl schválně v kritizované 3D verzi, ikdyž v originále, bez titulků. To 3D mi paradoxně připadalo na celém filmu jako nejvyšší přidaná hodnota. Velká většina scén působila tak přesvědčivě, jako bych se díval z okna, což jsem ještě nezažil. Jen v soubojích jsem chvílemi nestíhal. Výtku, že ve vysokém počtu fps působní scény papundeklově, naprosto nechápu. Gumově na mě působily jen hradby Edorasu a černé sekery jednoho z trpaslíků v Morii. Na druhé místo v přidané hodnotě bych zařadil právě dlouhý úvod a reminiscence na Pána prstenů a výlety do minulosti Thorina. Co si totiž budeme povídat, ten příběh sám o sobě je dětinský, hodně mu toho chybí, zápletka je téměř pitomá. Je otázkou, nakolik má tedy smysl natočit podle středně dlouhé dětské knihy film v délce cca 12 hodin (v rozšířené verzi). Původní animovaná verze měla hodinu a půl! Když už se tak ale Jackson rozhodl, popasoval se s tím slušně. Další klad je pro mě vykreslení trpaslíků. V knize jsem je od sebe opravdu nedovedl rozpoznat, tady jich alespoň několik bylo výrazných a přinejmenším vizuálně od sebe byli rozlišeni všichni. Nejlepší scéna, zpívání písně Misty Moiuntains u krbu. Na to jsem se těšil od traileru. Další Rains of Castamere. Pravda ovšem je, že přinejmenším na první poslech se jeden a tentýž motiv v ost objevuje až příliš často. Snad nás překvapí další díly, jako v LotRu. Co mě naopak vůbec nebavilo je samotná zápletka. Nemám rád styl příběhu Run, run, run for your life. Neužil jsem si ani Terminator 2. Druhá půlka filmu se nesla v duchu neustálého utíkání před skřety. Na poslední chvíli. 4*.

Stroj času (2002)

Velmi pěkná pohádka. Kouzelné výpravou i hudbou. V jednotlivých dobách úplně jiné pojetí a to včetně stylu hraní stejného herce. To mi nepřijde jako nekompaktní slátanina a neumělství, ale naopak jako hodně vtipná přidaná hodnota. Jelikož odmítám cestování časem už od základu, tak mě neruší ve filmu ani jiné 'vědecké' nesmysly. Co do myšlenek žádné sci-fi terno, opravdu to působí spíš jako pohádka, ale určité podněty to nabízí.

Caesar musí zemřít (2012)

Film pojednává o nastudování Shakespearovy hry bandou kriminálníků v italském vězení s maximální ostrahou. Herci jsou samotní herci, tedy oni vrazi, mafiáni, drogový dealeři a političtí vězni. Ti posledně jmenovaní asi ne. Pokud si myslíte, že si stejně jako záporáky v běžném filmu oblíbíte i záporáky skutečné, tak máte pravdu. Na konci litujete dotyčných vrahů, že musí strávit zbytek života v nehostinném vězení, a přejete jim, aby dostali milost. A pak Vás dojme informace v titulcích, že jeden z nich milost opravdu dostal. Nechte se překvapit který. 85%

Slunce v síti (1962)

Složitější černobílý film z roku 1962 odehrávající se v Bratislavě a nedaleké zemědělské vesnici. Jeden z těch filmů, který pochopíte, až když se nad ním zamyslíte jako nad hádankou. Nápovědami budiž třeba opakující se věty a motivy a především i název filmu a scéna ke které odkazuje. Nebo to berte prostě jako film o lásce teenagerů v 60. letech... Přes poměrnou složitost filmu se u něj nenudíte. 66%

Místnost 514 (2012)

Poloamatérský film o whistleblowingu v současné izraelské armádě. Vysoce politické téma natočené v minimalistickém střihu především v jedné výslechové místnosti. Kromě zajímavě vykreslených postav a procesu vyšetřování a výslechu Vás zaujme i velice dlouhá, šťavnatá a uvěřitelně vypadající milostná scéna. Pokud máte rádi otevřené konce, přičtěte filmu body, já je za to ubral. 75%

L (2012)

Řecký film připomínající například geniální švédské Písně z druhého patra. Všechny scénu jsou zobrazené a vnímané skrze dopravní prostředky. Stabilní kamera. Absurdní rozhovory a ještě absurdnější písně přesycené černým humorem Vás prvních 15 minut a poslední 2 minuty spolehlivě uchvátí. Zbytek filmu je ale nudný až běda. Kdyby autor podobně jednoduchým humorem prodchnul i zbytek filmu, poselství by zůstalo a divák by se netrápil. Film je značně složitý a je třeba se jím opět zabývat jako hádankou. Jinak netušíte o čem to asi bylo. L značí autoškolu. SPOILER - osobně chápu vyprávění tak, že zobrazuje snovou sekvenci myšlenek, které běží hlavnímu hrdinovi hlavou zatímco umírá při dopravní nehodě. Do medvědí postavy profiluje sám sebe. Scény s rodinou zobrazují očekávání budoucího odcizení rodiny od vzpomínky na něj. Nahrazení hrdiny novým kolegou je očekávaná budoucnost. Nápovědami jsou opakující se téma smrti a nehod, zuté boty, rozhovory hrdiny sama se sebou. 62%

Pevnina (2011)

Tento snímek se nám na kviffu 2012 líbil nejvíce. Poutavým způsobem pojednává o africkém ilegálním přistěhovalectví do Itálie. Obyvatelé ostrova Lampedusa, který slouží prakticky všem ilegálům jako mys dobré naděje a brána do Evropy, prodělávají morální drama při rozhodování, zda dát přednost lidskosti a tradičnímu zákonu moře, nebo uposlechnout příkazů fašistické policie - pro upřesnění dodávám, že se děj filmu odehrává v přítomnosti. Hlavními hrdiny jsou dospívající mladík a černá přistěhovalka, kterou si tvůrci filmu vybrali na základě fotky a článku v novinách. Ve filmu hraje sama sebe a popisuje vlastní příběh, který se odehrál před několika lety. Celé dílo podkresluje originální a velice výstižný soundtrack a vysokou laťku drží i střih, kamera a herci. Za noční scénu na vodě by se nemuseli stydět ani nejlepší režiséři. Áčkový politický film, který rozhodně není plytký, ačkoli se od začátku jasně staví na jednu stranu. 89% PS: Ten OST se špatně shání, takže tady je odkaz: https://soundcloud.com/scorerevolution/sets/terraferma-franco-piersanti