• Krátkometrážní

Mulholland Drive (2001)

Lynch je magor...Nebo já?...Nebo vy? A k čemu otevírat modrou krabici? Je potřeba klíč, nebo navštívit podnik Silenzio? Pomůže mi snad muž za restaurací Winkies? Kdo je Betty? Kdo jsem já? Co je to za svět? Mulholland Drive? Sunset Boulevard? Ticho! Ticho... (Zdá se, že tyhle Lynchovi mysteriózní surrealistické šarády lezou Reinišovi na mozek.)

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Po tomhle už nikdy nebude žádný film dost divný...Asi ten nejoriginálnější film, který jsem kdy viděl. První polovina je nezapomenutelná, spousta skvělých nápadů (loutky), vtípků a všelijakých výstředností. Bohužel ve druhé půli snímek několikrát zbytečně zvážní a začne se odehrávat řada rádoby dramatických situací, film se v tu chvíli začne brát vážně a divák už z té překombinovanosti nedočkavě vyhlíží konec...Ani na minutu ale nepoleví skvělí herci a u některých bych řekl, že odvádí nejlepší výkony své kariéry. Cameron Diaz coby transexuální lesbička, ochránkyně šimpanzí psychiky, otec dítěte Maxine (znamenitá Keenerová) a k tomu oblečená jako hipies s trvalou na hlavě? Ano vážení, tohle uvidíte jen v kůži Johna Malkoviche. Malkovich? Malkovich!

Speed Racer (2008)

Jízda roku! Speed Racer je experiment, ale vyšel a být mi o pár let míň jsem z toho na větvi ještě o něco víc. Wachowski natočili dokonalou rodinnou podívanou, která spolehlivě zabaví ty nejmenší a vlastně i ty největší. Pravda scény se Speedovým bráškou a šimpanzem nebo zbytečná moralizovaní v nudných dialogových scénách jsou občas už na hranici snesitelnosti. Když se ale pak ocitneme uprostřed zběsilých honiček napříč celým světem, vše je odpuštěno. Herci v hlavních i vedlejších rolích (Matt Fox dokazuje, že mu televizní obrazovka bude za chvíli malá) hrají s nadhledem a poctivé herectví zkušených hráčů (Sarandon, Goodman, Roundtree) se neztratí ani v záplavě psychedelických barev. Pokud tedy netrpíte epilepsií, hurá do kina. Tohle se totiž nevidí každý den.

Černá Dahlia (2006)

Hezky natočená připomínka na dnes již skoro zapomenuté noir filmy. Škoda, že snímku podráží nohy špatný scénář plný prapodivných odboček a překvapivě špatní herci, kteří si se svými postavami nevědí moc rady. Co mě ale nejvíc mrzelo je, že Palma se až po hříchu málo věnuje tomu nejdůležitějšímu, tedy brutální a nikdy nevyřešené vraždě mladé herečky. Závěrečná pointa je příliš nepřehledná a konec je celkově málo vygradovaný. Škoda, protože z takovým námětem a tak zvučnými jmény před i za kamerou, mohl vzniknout skutečný skvost. Takhle zůstala Černá Dahlia kdesi v půli cesty.

Zabiji Nixona (2004)

Z téhle cesty do hlubin loserovi duše se divák sice moc o historických souvislostech nedozví, i tak ale one man show Seana Penna, kterému skvěle nahrávají Naomi Watts a Don Cheadle, stojí za to. Znovu bych to vidět nemusel, ale rozhodně se jedná o velmi kvalitní film.

Wanted (2008)

Bombastický a totálně ujetý akční nářez, ve kterém je možné takřka cokoliv. ,,Hlídač" Bekmambetov má prostě svůj styl, nemusí se vám líbit, ale zaujme vás určitě. Angelina je ve svém živlu, Freeman je ,,mother fucker", McAvoy je skutečně velmi netradiční akční hrdina a rolička Konstantina Chabenského (Noční hlídka) potěší. Za originalitu a chuť jít proti proudu, hvězdu přihodím. Jinak silnější průměr.

Pokání (2007)

,,Pokání je úchvatný a hluboce dojemný romantický film, který je tak blízko hranice dokonalosti, jak jen film může být."- Daily Mirror...S tím se nedá nesouhlasit.

Ichi the Killer (2001) odpad!

Tenhle film mě skutečně šokoval, ne však svojí brutalitou, ale spíš debilitou a totální absencí pořádného příběhu. Banda asiatů (který od sebe nejdou rozeznat) běhá tam a zpátky, přitom se nesmyslně mrzačí a týrá. Násilí začne po čase nudit a svojí samoúčelností je spíš k smíchu. U Ichiho si člověk uvědomí, jak je třeba takový Kill Bill zábavným a inteligentním snímkem. Miike natočil naprostou prasárnu, která vám maximálně předvede jak lze zohavit lidské tělo na sto způsobů. Nic jiného tenhle ,,Úžasný akční nářez a umělecké dílo", jak píšou kolegové okolo, nenabízí.

Simpsonovi ve filmu (2007)

Zrovna od rodinky Simpsonových bych čekal větší nářez. U filmu jsem se spíš usmíval, než že bych se přímo válel smíchy po zemi. Velké plátno jim neuškodilo, ale televizní obrazovka jim sluší přeci jen o něco více.

Žralok v hlavě (2005)

Možná nuda o ničem. Možná velké filmové dílo. Možná...