• Pohádka

Vydra Tarka (1979)

Obsah od duklak2 neodpovídá skutečnému příběhu tohoto filmu. Tarka je ve filmu jedináček, jeho otec je zabit hned na počátku lovci vyder a jeho matka je záhy zastřelena farmářem. Sám se potlouká životem až do setkání se svou družkou Bílou tečkou... Krásný příběh mého dětství, plný úžasných přírodních scenérií a kouzelných záběrů zvířat. Skvělý český dabing Radovana Lukavského nás provází touto zavátou vzpomínkou.

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

Pomalu stoupající úroveň vánočních pohádek mne uřímně těší. Ještě si nechávám rezervu, protože jsem názoru, že pěkná pohádka musí nejprve zestárnout, aby dostala své kouzlo. Tereza Voříšková je zde opravdu rozverný miláček a dokonce i herci, které normálně nemusím, mi připadají skvělí.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Již dvacet let, znovu a znovu, snad i po dvacátém zhlédnutí mne neopouští pocit, že tímto jsme v tradiční fantasy dosáhli vrcholu. Společenstvo Prstenu je pro mne nejskvělejší z této velkolepé trilogie, proto mu věnuji svůj skromný komentář.

Jméno růže (2019) (seriál)

Tohle je velké překvapení, krásné zpracování, propracované pěkné dialogy, skvělý dabing a filozoficky možná mnohem hlubší, než můj srdcový film od jedinečného Jeana Annauda. Kniha je skutečně těžký balvan popisnosti, ale kriminální linii příběhu zkrátka miluji. Nebýt násilné vsuvky Fra Dolcinovi mstitelky, určitě dám 5 plných a s úctou.

EETerminátor: Den vyúčtování (2020) (amatérský film)

Stojím sice na druhé straně barikády, ale řemeslně zdatné a chytře úsměvné to je :-). Přeji spoustu dalších skvělých výtvorů, jako je třeba Kámen mudrců a doporučuji ztvárnit politickou satiru 90. let, bude to napínavý příběh, děti.

Mulan (2009)

Tak jsem si nějak spletl film, ale asi jsem dostal to lepší z této trochu ufňukané legendy. Příběh s vojenským duchem vetkaný do historické romantiky možná táhne víc, než hopsavé skotačení od Disneyho. Tohle čínsko - mongolské vzpomínání určitě doporučím svým zasněným kamarádkám.

Konec strašidel (1952)

Takové krásné klukovské dobrodružství… to mohlo být. Škoda, že tu bolševik tlačil na pilu tak, až spálil list. Přesto se tomuto dílku nedá upřít určitá slušnost a vlídnost. Připadá mi ale, že české dětské filmy, vznikající za protektorátu, nenesou stigma propagandy tak, jako tento komunistický debakl. Je snad velkým snem Kluků na řece být v HJ? (ripo-filmový přehled 32/1953- asi to došlo i jim)

Vlastníci (2019)

Úžasný pocit, že můžeme v našem domě čelit pouze tlupě Lábusů a Veškrnových, ale i ti stačí k zablokování všeho. V střídavém přívalu smíchu a nevěřícného kroucení hlavou, jsem si užil skvělé výkony perfektního hereckého obsazení.

Dům ztracených duší (1967)

Skvěle zpracovaný detektivní příběh s dokonale ponurou atmosférou, která je plná napětí. Proč je ale závěr useklý jako psí ocas? Konec provázely naše překvapené nechápavé pohledy, škoda. Vyprávění Petra Schulhoffa je přeci jen o stupeň výš.

Waterloo (1970)

Obrovské, krásné, historicky epické a příjemně vyvážené. Takové filmy se dnes zkrátka už netočí a točit nebudou. Překvapením je, že v Napoleonově štábu nezasedá černošský generál a žena bojovnice, dokonce "nechápu", proč Napoleon nemá svého intimního přítele ... že by to byl skutečný historický velkofilm?