• Pohádka

9. duben (2015)

Jeden z nejrealističtějších válečných filmů, co jsem viděl. Tento příběh z pohledu malého národa, který je uvržen do beznadějného boje, nám může být blízký. Škoda, že po Tmavomodrém světě náš historický film stále spí. 9. duben je svým podáním skvělé osvěžení po rusko-americké sebechvalné pompě a francouzském šaškování.

Pátá ofenzíva: Bitva o Sutjesku (1973)

Jak jsem již několikrát napsal, obdivuji se balkánským národům a mám rád patos jejich hrdinství a sebeobětování se v průběhu mnoha staletí. Film je bohužel příliš rozvláčný, utahaný a naivní, obsahující nedokonalé, často až hloupé, bojové scény. Sutjeska může vzdát hold obdivuhodnému úsilí největšího partyzánského hnutí pouze svou délkou, nikoliv však zpracováním. Vysoké hodnocení dávám opravdu jen z úcty k lidem bojujícím v této kruté válce, jenž se odehrávala v drsné krajině Dinárského pohoří.

MasterChef Junior (2013) (pořad)

Báječná zábava, ponižovat malé děti, zraňovat jejich city a zahrávat si s jejich emocemi. Tohle je zkrátka téměř na odpad. Co jiného čekat od amerických reality show, které nakazily i naši televizní kultůru jako viry.

Píseň moře (2014)

Něžný a tklivý příběh v tunice nevšední kouzelné animace. Tajemná cesta dvou statečných dětí v duchu severských bájí mne vtáhla do poklidného rozjímání v chrámu fantazie. Na závěr se mi připomněla slova jedné knihy: "pak začaly hlasy Ainur... ztvárňovat téma ve velkou hudbu."

Pán prstenů (1978)

Přes počáteční obavy a nedůvěru jsem se rychle naladil na způsob podání tohoto zajímavého a neobvyklého zpracování. Průměrné hodnocení skutečně jen za zklamání z toho, že je celkový příběh přerušen tak náhle.

Ponorka Hunley (1999) (TV film)

Pocta statečným občanům Konfederace, jež se snažili odolávat řetězu námořních blokád svými technickými zázraky. Ponorka Hunley nebo slavný Merrimack (CSS Virginia) jsou kultovní bojové stroje, které jsem obdivoval už od mládí. Zpracování je sice trochu prosté, ale atmosféru a napětí tento film určitě nepostrádá.

Hra o trůny - Série 8 (2019) (série)

V době prvního vysílání jsem se za celou sérii pral s trolly a odpadlíky, abych zmírnil jejich negativní řádění. Bohužel, časem musím uznat, že poslední díly osmičky byly skutečně uspěchané. Vizuální pompa nahradila perfektní a precizní scénáristickou práci, na kterou jsme byli zvyklí po celou dobu této fantastické ságy. Styl hop - hop - hop může být vhodný pro děvčátko se švihadlem, ale ne pro důstojné zakončení tohoto jedinečného eposu. Přesto věřím, že s odstupem času, až vychladnou emoce, najdeme společné obdivné stanovisko.

Hrob světlušek (1988)

Hluboce smutné a dojemné vyprávění, přemýšlím, jestli jsem někdy zhlédl něco bolestnějšího. Tragický osud malého děvčátka a jejího bratra mi leží na srdci jako temný stín.

Narušitel (2019)

Co je tohle za nesmyslnou slátaninu? V téhle hrůze snad nesedí vůbec nic. Historická a příběhová zmatenost s nelogickým jednáním, kostrbatými dialogy a planými hereckými výkony. Jedna hvězda jen za dobrý úmysl.

Nepřátelé (2017)

Dobrodružná cesta plná bolesti, statečnosti a rozjímání, která dokáže vzít u srdce. Opravdu vzácné zpracování se zajímavými osobnostmi, nádhernou přírodou a zpytováním svědomí temných amerických dějin .