• Pohádka

Princezna a půl království (2019) (TV film)

Pohádka nic moc, ale jako historicky laděná komedie se skvělým slovním a situačním humorem, jde o gardový počin československého vánočního snažení. Upřímně, už dlouho jsme se tak nenasmáli.

Ilja Muromec (1956)

Zlatá mísa plná hrdinství a vlastenectví. Barvité obrazy pohádkové Kyjevské Rusi jen září a doplňují bohatou výpravnost této legendy. Bohužel, v době, kdy je u nás láska k rodné zemi spíše vysmívána, asi nenajde tento film mnoho porozumění.

Čertí brko (2018)

Když si odmyslím ohranou, levnou, politickou satiru a paskvil vědecko-technické pekelné revoluce, tak takový výbuch to zase není. Ondra Vetchý je ve své roli spravedlivých a hrdých postav tradičně skvělý. Jedna hvězda navíc za ztvárnění zásahové výzbroje čertů a Žáčkův, Budařův i Jeřábkův luxusní humor.

Konec srpna v hotelu Ozon (1966)

Nemohu popřít, že hejno sadistických hus mi pilo krev od prvních chvil. Nad jejích iracionálním chováním jsem kroutil hlavou a nebýt zkušené vůdkyně, která jediná měla v hlavě mozek, asi jsem promítání již dávno ukončil. Lidé, žijící na povrchu zničeného světa, by se měli chovat skromně, vážit si drobností a neplýtvat. Zde bylo vše naopak.

Máša a medvěd (2009) (seriál)

Konečně zase něco, co se nebojím pustit malé, protože si myslím, že už tam nenajde nic, co neumí. Máša mne baví, a zvláště v původním znění je zkrátka báječná. Každý kukuč jejích krásných velkých očí mne přivádí k smíchu, i když jen přísedím při sledování. K natočení této slovanské lahůdky bylo zřejmě třeba spousty rodičovských zkušeností a divokých příběhů. Čerticím zdar!!!

Cesta (2009)

Miluji příběhy o putování, i když prochází dech beroucí hrůzou zničeného světa. Děsivé obrazy, jakoby z morem ztižených pustých měst Třicetileté války, dobarvují ponurou atmosféru tragédie lidstva, v této dobrodružné hororové podívané. Smutné a dojemné, ale svým způsobem někdy i citově krásné.

Veronika (1972)

Asi skutečně příliš utahaná, ucouraná a uzpívaná muzikálová vzpomínka. Přesto jsem se potěšil touto filmovou sladkostí, která dokazuje, že i země Mezimoří dokáží natočit barvité fantasy povídání. Dílko, které jsem si vyhledal jen podle útržků ústřední písně v mé mysli. Perfektní český dabing a skvělé české verše nesou svou další hvězdu navíc.

Zakletá nevěsta (1939)

Dnes již neznámá, přesto kultovní sovětská filmová pohádka, kterou jsem snad viděl v kině v první třídě. Velký příběh s báječnýmy triky, natočený v předvečer Druhé světové války. Zvláštní fenomén ruských pohádek mne nepřestane přitahovat svou krásnou nostalgií, škoda, že se jim na Slovensku v dnešní době věnují více než u nás.

Láska (1973)

Docela pěkné vztahové drama s napínavým dívčím příběhem. Bohužel, zvláštní pojetí uměleckých snových vstupů mne natolik otravovalo a rozbíjelo poetickou náladu, že musím hodnotit níže než jsem chtěl. Jarka Schallerová je, stejně jako ve Valerii, překrásné děvčátko.