• Pohádka

Noc pastýřů (1993) (TV film)

Pozoruhodná televizní hra o hrdém a pyšném člověku, který vchází ve střet se všemi autoritami, aniž by myslel na bezpečí a blaho svých blízkých. Rozum brzdí, ale srdce táhne vpřed… jen aby skvostný vůz velikosti talentu a krásných myšlenek nezmačkal pod koly to, co ho drží na cestě. Propracovaná inscenace Františka Filipa, ze které citíme hluboký duch F. L. Věka.

Divoký koník Ryn (1981)

Gajerova příjemná poezie za doprovodu skvělého skladatele Luboše Sluky. Kouzelné obrazy přírody, detaily krásy rozmanitých zvířat i lidská přívětivost, na jakou jsme ve filmech Václava Gajera zvyklí. Tohle nemůže pokazit ani rudý zákys v podobě rádoby pozitivní postavy prudkého soudruha Turka.

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Pokračování příběhu se cvičenými dinosaury, jehož myšlenka mi zlomila víru v ryzí dobrodružství pravého Jurského parku. Přesto jde o bohaté a fantastické zpracování, které dokáže pobavit. K pousmání je pak atmosféra závěru, protože ani božská CIA či vševědoucí FBI nedokáží zasáhnout proti apokaliptickému počínání partičky mafiánských zbohatlíků, ale... vždyť je to jen film.

Bible (1966)

Krásně vytvořený, až dech beroucí epos, který příjemně stravitelnou formou vypráví příběh Starého Zákona. Historické velkofilmy 60. let jsou chloubou americké kinematografie a film Bible patří k těm nejlepším z nich.

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře (2018) (TV film)

Domnívám se, že stejně jako v Marii Terezii nám už vizuální stránka jde. Teď už jen tu vodovou polévku zahustit něčím pořádným, kvalitním. Děj se přehnal celým filmem jako vítr pustým bitevním polem, aniž by zanechal nějakou emoční stopu. Diváci neználí historických souvislostí, či diváci ze zahraničí se pak musí dotázat, o čem to vlastně bylo? Tři za snahu natočit film z českých dějin.

Hastrman (2018)

Perfektně udělaná, místy až hororová balada s bohatými obrazy krásné české přírody. Stále přemýšlím, jestli ve mne postava hastrmana vyvolává pocity obdivu či odporu. Závěrečná scéna se mi zdála docela šokující, ale pokud jí beru jako určitý odkaz hastrmanových slov, mohu ji příjmout v dobrém.

25. Český lev (2018) (pořad)

Adela Vinczeová je skvělá, uvážlivá, decentní, milá, příjemně vtipná moderátorka, co zachránila aspoň částečně důstojnost pořadu, který má vzdát hold československému filmovému umění. Agitaci a píšťalku si nechte na cirkusovou klauniádu.

47 metrů (2017)

Film, který má na klice cedulku "profesionálním potápěčům vstup zakázán", pokud ovšem nechcete zábavnou kulisu k alkoholovému večírku po těžkém ponoru.

12 let v řetězech (2013)

Snad poměrně vyvážená abolicionistická bajka, při které by se generál Lee asi obrátil v hrobě. Nic méně je toto "čučavé" dílo velmi pěkně americky zpracováno. Další materiál k zamyšlení, proč naše kultůra v budoucnu zhyne v důsledku chyb našich předků.