Zkus mě rozesmát (2011)

Kouzlo kompromisu. Proč? Romantika, na kterou můžete vzít ženu, ale zároveň zabaví i vás, muže. Pohodové hlody, štěkající ruka, sexy postavy, Hawaj, dětský humor. Pokud se podíváme do hloubky, je to velice zábavná komedie o tom, jak se člověk může zamotat do lži, která ho pak stojí statisíce, ale ve výsledku nelituje, jelikož na něj čeká happyend, o kterém neměl celou dobu ani šajn.

Příchozí (2016)

Sledujete film s očekáváním, že půjde o sci-fi UFO napínavou akci, ale již s prvním výrokem vám dochází, že zde kráčí o něco zcela jiného. Hudební motiv prvního okamžiku je vhodně zasazen i na konec filmu a celek spojuje příběh, který sice poutá, zabaví, ale pro splnění účelu již není zapotřebí. Jako nadsazený nadšenec mimozemských záležitostí jsem ve filmu našel diametrálně odlišný koncept a musím řící, že se zde jedná o čisté drama, které sice koreluje s prvky sci-fi i thrilleru, ale to už je jen usazení základní myšlenky. Ústředním tématem filmu je paměť a její rozložení v čase a událostech. Poučné a zároveň obdivuhodné.

Dr. House (2004) (seriál)

Vysoká inteligence, sarkasmus a neblahé životní zkušenosti jsou řítící se megakombinací na divákovy smysly. Pokud lajk pomine lékařské prostředí, veškerou odbornou terminologii a kazuistiku, která jej v některých případech absolutně nezajímá, pořád mu zůstane okouzlující Hugh Laurie, který by v jeho postu nemohl být nahrazen nikým jiným. Přesto perfektní případy + vedlejší sociální témata k řešení, dokonale propracované prostředí a tematika, jasná pětka a jasná unikátnost v tomto špičkovém seriálu.

Casino Royale (2006)

Asi nejlepší kousek s Danielem Craigem, zábava a akce od hlavy až k patě, ultrasexy Eva Green, ale co je největším chytákem tohoto dílu, je několikaminutovka ohledně otravy, i kdybych úplně zapomněl, o čem Casino Royale je, i kdybych zapomněl, že se tam hraje poker v casinu, vždycky si vzpomenu na humornou megaakci, kdy je James otráven, což samozřejmě hned pozná a odběhne si do Astona pro defibrilátor, aby si dal výboj a mohl se vrátit v klidu ke hře :-D. Tyhle absurdní přemrskané scény zkrátka miluji ze včeho nejvíc a tohle musel vymyslet génius :-D. A ještě jedna důležitá hláška - svědí mne lehce vpravo...mohl byste? :-D

Spectre (2015)

Čtyři roky očekávaný návrat agenta, který dokonale ignoruje fyzikální zákony. Vynikající herecké obsazení - Christoph Waltz v roli záporáka je výborná volba, též vynikající Andrew Scott. Bondgirl místy rozpačitá, ve výsledku spokojenost. Film plný akce, energie, přestože mohl být o hodinu kratší, tak už to ale s hluchými místy v nových přetechnizovaných filmech bývá.

Kráska v nesnázích (2006)

Kvalita. Zobrazení reality a utrpění jedné z rodin, která v době záplav štěstí neměla a dále se jejich životy vyvíjely jako elektrokardiogram. Naprosto outstandingový výkon Jiřího Schmitzera, ztělesnění odporna, zároveň mi scény s ním připadají vtipné (z pohledu nepřejícího diváka :-D), žádný jiný Čech by jeho postavu snad lépe nezahrál. Některé z jeho hlášek jsem si propůjčil - např.: mno já to neplatim, tak ať se třeba pobleju. Mezi novými českými klišé působí snímek velice reálně a až empaticky nasazuje zajímavou podívanou.

Pompeje (2014)

Zajímavě zpracovaný historický okamžik, Kit Harington vhozen do role, která mu sedne nejlépe, mladičká Emily Browning též oslnila, Kiefer Sutherland výborně ztvárnil nenáviděného. Pěkná vizuální přehlídka, neméně dobře zobrazená problematika gladiátorů ve srovnání se seriálem Spartakus a filmem Gladiátor, skvěle vyrobená emoční vazba Keltů Honáků ke koním (a to musím přiznat, že koně zrovna nemusím, film můj pohled lehce pozdvihl). Dobrý úvod, stať vyzdobená milostným záměrem a bojem v areně i závěr předcházený četnými úniky a útěky před katastrofou.

Ghoul (2015)

Dobrý námět, dobře vsazené, pekelně špatně provedené. Pokus napodobit či sloučit Paranormal Activity a Blair Witch. Nic úžasného z toho nevylezlo, pouze náznaky tajemna, atmosféra spíše působí trivialitou až lehkou trapností s nádechem komičnosti. Nevím přesně, jaké byly rozpočtové plány, zda se plánovalo za málo peněz vyrobit hodně muziky, ale výsledkem je velice nepovedená dechovka. V prodeji je již 3D verze - zajímá mě, ale naplňuje mne předsudky, co by se vlastně ještě vizuálně vyzdvihlo. Za plus považuji Jáklovu odvahu, ten se nebojí experimentů.

Troja (2004)

Vytuněná píseň Homérovy Ilias, která se sice lehce rozchází s předlohou, ale přesto si Troja vybojovala místo mezi mými nejoblíbenějšími filmy vůbec. Tak jen ty drobné detaily - Patroklos nebyl Achilleův bratranec, ale snad nejlepší přítel, podle knihy si často i myslím, že homosexuální objekt. Ve filmu si zbroj půjčil bez dovolení, tak to podle Homéra též nebylo. A pak mi tam dost nesedí fakt, že Agamemnon si jde na začátku filmu podrobit Thesálii, nakonec má bitva proběhnout pouze stylem nejlepší voják proti nejlepšímu, thesalský král zvolí giganta Boagria, kterého mávnutím meče pošle k zemi ze strany Agamemnona nejlepší válečník té doby - Achilleus, vůdce chrabrých Myrmidonů, kteří jsou paradoxně podle knihy původem z Thesálie. Ale teď už k filmu. Naprosto úžasný, okouzlující a hrdě ztvárněný jest Hektor, v podání Erica Bany. Brad hraje též skvostně a jejich legendární souboj se navždy vřeže do paměti a limbického systému. Pěkně propracované bitvy, vizuálně vytvořené lodě (1000 lodí dle legendy - 500 lodí digitálně z praktických důvodů). Snad jen ke konci film polevil.

Zkáza Titanicu (1958)

V originále "Night To Remember", ale nejradši bych zapomněl. Dle mého názoru tento snímek nedosáhl druhé variantě z padesátých let ani po lodní šrouby. Na tuto dobu silné efekty film neutáhnou, už vůbec ne, když nikdo netušil, co se vlastně po technické stránce stalo (až v roce 1985). Co se týče stopáže - film má 2 hodiny, ke srážce s ledovcem dojde na konci první půlhodiny, ke všemu na začátku je originálně zahrnuta scéna ve vlaku. Ve zbytku filmu se již tvůrci snaží nacpat do hodiny a půl co nejvíc tragédie a ono se jim to povede (bohužel ve špatném kontextu). Celá podívaná mi přišla jako komediální divadelní výstup, mizerné a necharismatické herecké výkony, zbytečné přehrávání. Nejhorší ze všeho je dialog mezi Andrewsem a kapitánem po nárazu. Jako by malý školáček vysvětloval zaostalému bráškovi Archimédův zákon.