Reklama

Reklama

Zkáza Titanicu

  • Velká Británie A Night to Remember (více)
Trailer
Velká Británie, 1958, 123 min

Režie:

Roy Ward Baker

Předloha:

Walter Lord (kniha)

Scénář:

Eric Ambler

Hudba:

William Alwyn

Hrají:

Kenneth More, Anthony Bushell, David McCallum, Alec McCowen, Laurence Naismith, Andrew Keir, Derren Nesbitt, Bernard Fox, Desmond Llewelyn, Honor Blackman (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Málokdo tušil, že toto bude noc, na kterou nikdy nezapomenou. Je 14. dubna roku 1912, krátce před půlnocí. Největšímu a nejluxusnějšímu plavidlu své doby se do cesty postaví obrovský ledovec. Trhlina v boku Titaniku znamená rozsudek smrti nejen pro samotnou loď, ale i 1500 cestujících, na které nezbude v záchranných člunech místo. Černobílé zpracování jedné z největších námořních katastrof je soustředěno hlavně okolo druhého důstojníka lodi, Charlese Herberta Lightollera (Kenneth More). (mahler)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (63)

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Roy Ward Baker natočil věcný a věrný popis událostí 14. dubna 1912, založený na knize Waltera Lorda a výpovědích přeživších katastrofy, a to bez jakékoliv teatrálnosti a patosu. Jde o kvalitní historickou rekonstrukci, jejíž valná část se prakticky odehrává téměř v reálném čase, a ačkoliv člověk ví, jak to celé dopadne, stejně se mu s ubíhajícími minutami stále více tají dech. Děj sleduje velikou škálu vedlejších postav (jejichž středobodem sice je důstojník Lightoller, ale rozhodně ho nepokládáme za hlavní postavu) a ukazuje tím řadu menších zápletek a motivů, z nichž si několik vypůjčil i James Cameron pro svou o 40 let mladší verzi. Nepřesnosti tu jsou - v tomto snímku například Titanic není rozlomen (vrak byl objeven a zkoumán až 27 let po natočení filmu, takže je to pochopitelné) a vytkl bych možná tu trochu doslovného poučování ke konci, nicméně s přihlédnutím k technickým a tvůrčím možnostem Velké Británie roku 1958 to podle mého názoru už lépe natočit nešlo. Proto se i přes pár výtek uchyluji k nejvyššímu hodnocení za velmi působivou a důstojnou podívanou, jež je v mnoha ohledech srovnatelná s verzí Jamese Camerona a v několika ji možná i předčí. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,MYDLU SMIECH NEVADÍ." __ Skaza Titanicu bola prvým filmom, ktorý som kedysi o tejto slávnej námornej katastrofe videl. Už vtedy som od neho očakával viac a ak som nebol sklamaný, mal som k nemu minimálne vlažný postoj. Keď teraz spätne reflektujem, myslím si, že celkové spracovanie dobre vystihuje výrok kapitána Smitha, ktorý v osudnú noc predniesol pasažierom keď sa v ľadových vodách Antantiku už každý ratoval ako mohol: ,,Správajte sa ako Briti!" Z filmu je vyslovene cítiť odmeranosť, to úslovie ,,s kľudom Angličana", ktorí tu mnohí vyhlasujú za dokumentárne ladený prístup. Nebudem sa s nikým o tomto tvrdení škriepiť, táto ,,neutralita" však aspoň podľa mňa filmu ubližuje. Aj napriek rozdielnosti spracovania si Cameron predsa len z tohto filmu požičal mnoho prvkov, ktoré potom do svojho ,,filmu storočia" predsa len aplikoval omnoho lepšie. Aj tu padajú taniere, prevracajú sa jedálenské vozíky a iné predmety našej dennej potreby, no je to akési prázdne, bez duše. Nerozvinutie emocionálnej stránky, nejaké bližšie priblíženie sa ku konkrétnej postave, či postavám (absencia hlavného hrdinu), aj keď by to mohlo zaváňať kadečím je rozhodne najväčším kameňom úrazu. Nie je to však prístup vhodný úplného zavrhnutia a ocenil som najmä príjemnú neľúbivosť niektorých scén (milenecký pár, ktorý už už začal dúfať zavalí padajúci komín; malého chlapca, ktorý v dave stratí matku neváha režisér utopiť s ostatnými), na druhej strane preživší vyliezajú z ľadových vôd na prevratený čln akoby nič. Skaza Titanicu nie je vyslovene zlým filmom, nie je ani dielom poplatným svojej dobe, ak do toho nezahŕňame technickú stránku, len na vrchole ľadovca priveľmi experimentuje s elementami, ktoré sa v žánri nevyskytovali pred polstoročím, a nevidieť ich ani teraz. (160. hodnotenie, 19. komentár k filmu, môj 777. komentár) ()

Reklama

Thomassi 

všechny recenze uživatele

Vím, že srovnávat to s Cameronovým hitem není na místě, ale přesto mi to nedá. Kdo totiž vyděl oba filmy, ví, že toho mají celkem dost společného. A zřejmě z tohoto díla si Cameron vzal inspiraci. Jmenuji třeba stavitele Andrewse, jak stojí u hodin a dává rady mladému páru (stejně tak, jak tomu bylo u Camerona) nebo zprovoznění posledních dvou skládacích člunů (říkal jsem si, kde jsem to už viděl :-) Film se odehrává z většiny až v noci 14. dubna a ukázuje nám tak pár hodin katastrofy. A musím uznat, že se jedná o dobré zpracování. Vlastně jsem to až tak působivé nečekal. Film je skutečně spíše takovým filmovým dokumentem, kde sledujeme osudy známých postav a průběh potápění, společně i s děním na okolních lodích (Californian a Carpathia). Dokonce i na tu dobu se mi líbíly efekty (potápějící model vypadal opravdu dobře). Jen ze začátku, kdy byl Titanic spouštěn na vodu a u vyplutí ze Southamptonu, bylo až okatě vidět, že se jedná o úplně jinou loď. Z hereckých výkonů mě zaujal Ken More jako druhý důstojník Lightoller. Pro ty, co se zajímají o Titanic, rozhodně doporučuji, jedná se totiž o výborný snímek. ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Nečekaně věcné a nepatetické. Podobnost s Cameronovým flákem v některých detailech až šokující. A co víc, technicky brilantní a sugestivní i dnes. Hlášky, že tohle je nejlepší film o katastrofě Titanicu nejsou zas tak od věci. Pokud jste trpěli u romantické nadstavby Cameronova hitu, tak tohle určitě zkuste. Film nevyšel v prestižní Criterion kolekci jen tak náhodou. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Marná sláva, ale tohle zpracování nejslavnější námořní katastrofy pro mě zůstává tím nejlepším a žádná další verze ani ta Cameronova se na to prostě nechytá. Na svou dobu po stránce efektů naprosto nadčasový film a natočit to dnes z dnešními možnostmi a efekty bylo by z toho revoluční dílo. Já si to pustil po mnoha letech a musím uznat, že tenhle film neztratil nic ze své působivosti. Na rozdíl od jiných se tu nesere z nějakým příběhem, na začátku se rychle seznámíme z postavami, to na co Cameron potřeboval 90 minut děje se tu odbyde titulkem o 4 dny později a jde se rovnou na věc. Film svým zpracováním působí trochu dokumentární formou, ale to není na škodu. Prostě se věnuje hlavně té nejzásadnější události čili katastrofě a nezabývá se dalšími zbytečnostmi. Pro mě co se Titanicu týče prostě nejzásadnější dílo a naprosto jasných 100% ()

Galerie (58)

Zajímavosti (19)

  • Scéna, kdy se loď potápí, byla použita i ve filmu Zloději času (2002), akorát byla zpomalena a byly do ní přidány barvy. (skinny9)
  • Až v roce 1985, kdy byly objeveny trosky Titanicu, bylo zjištěno, že se při potopení rozdělil na dvě části. V tomto filmu se Titanic nerozdělí na dvě části, ale potopí se jako jeden kus. (Marek06)
  • Keď štúdio navštívila skutočná dcéra kapitána Smitha a uvidela herca čo stvárnil jej otca Laurenceho Naismitha, neubránila sa slzám. K ďalším ľuďom, ktorí katastrofu prežili a prišli sa na nakrúcanie pozrieť, patril jeden z pasažierov druhej triedy. Ten si vo chvíli, keď sa spúšťali člny na more, chcel dramatické momenty pripomenúť a skočiť do člna - jeho účasť ale zákony nepovolili, takže prianie nebolo vypočuté. (classic)

Reklama

Reklama