Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Najlepší, najstrhujúcejší a najtemnejší diel HP (posledné diely ma vôbec nedostali). Sympatický Sirius, vynikajúci Snape a záhadný Remus, k tomu pár dementorov, šedivá atmosféra, fantastické zábery a elixír je hotový. Zážitok z kina bol dokonalý a film sa najviac blíži knižnej predlohe, čo sa týka emócií a prevedenia atmosféry. Čo však sklamalo bolo odfláknuté prevedenie vlkolaka, napriek tomu najlepší diel HP. Moje poradie HP: 3, 5, 1, 2, 4, 6, 7, 8.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Časť odohrávajúca sa na Tatooine ma nejako nebrala, ba práve naopak - nenormálne ma nudila. Asi preto, že ozajstné čaro dáva Star Wars Impérium a Darth Vader (no čo už, záporáci bývajú vždy zaujímavejší a Darth Vader má teda riadnu auru). Stavba novej imperiálnej stanice perfektná, škoda len, že sa to ukončilo tak, ako sa to ukončilo (naivné, veľmi naivné, a očakávané).

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Jednoducho nádhera. Škoda, že Hviezda smrti padla, ale Darth Vader aj tak budí rešpekt. Dokonalá atmosféra, fajnová vizuálna stránka, dýcha z toho tá stará škola sci-fi (osobne mám rád tieto staré veci, ako tie nové založené na efektoch a trikoch) a rozhodne nebolo na škodu preniesť dej na ľadovú planétu. Chválim, chválim.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Po dlhom dlhom čase som sa dopracoval k Star Wars a k pozretiu celej série tak ako ide dejovo za sebou. Ak som mal predtým pocit chaotickosti, stratenosti a nechápavosti, tak to len preto, že som videl len pár dielov (aj to nie v správnom poradí a nie v rovnakom čase). Teraz ale musím povedať, že ako celok je to vynikajúca sága (taká dobrá ako Planéta opíc), a vlastne tie staršie diely majú viac, čo do seba, ako tie najnovšie (jedine tam stál za to Darth Maul).

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Stále ešte slušná časť HP, ktorá sa vďaka bohom nesie v rozprávkovom duchu. Trio je sympatické (zatiaľ), príbeh našťastie neovplyvnený peniazmi a ziskom, kúzla a Rokfort majú svoje čaro, Snape hnusný ako vždy (je bohovský), a bazilisk ku koncu poteší. Čo sa mi ale najviac nepáčilo bol Dobby. Moje poradie HP: 3, 5, 1, 2, 4, 6, 7, 8.

Most do země Terabithia (2007)

Takto nejako si predstavujem príjemnú detskú fantasy (to je asi aj jediná, čo mám rád). Leslie a Jess sú ozaj podarená dvojka, ako aj jeho malá ségra. Podľa mňa je to úplne úsmevný a oddychový film, ktorý nakoniec je tým, čím sa zdá byť. Ku koncu začne byť ozaj temným, a mne to rozhodne vyrazilo aj dych (to som naozaj nečakal, dosť smutné). Takto nejako vyzerajú originálne fantasy (nie tie čo vyzerajú na jedno kopyto a popri tom sú povrchné).

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Fantasy rozprávka ako má byť. Trio je ešte ako tak podarené, príbeh zatiaľ neopozeraný (potom to už aj prestane baviť, že Voldemort je vždy a zakaždým porazený), kulisy a prostredie ujde, Snape tu hrá akože záporáka, ale napriek tomu som si ho už tu obľúbil. Moje poradie HP: 3, 5, 1, 2, 4, 6, 7, 8.

Hellboy (2004)

Už začiatok filmu má iskru, potom sa to na dlho utlmí, až kým sa neobjaví hnusný nácek, ktorý sa naťahuje ako budík. Jednoducho je to také podpriemerné, a viac ako Hellboy sa mi rátal Sapien, žabí muž. Inak ničím okúzľujúce.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

A je tu finále, konečne. A rozhodne skončí tak, ako skončiť nemalo, škoda. A dokonca, úplne na konci filmu sa dočkáme aj trápneho epilógu po rokoch. HP a spol. zase raz nesklamú, a napriek umieraniu postáv (ozaj ľúto mi bolo za celú dobu len Siriusa a Snapea) sa rozhodne postavia proti silám zla (napr. Nagini x Neville - fandil som tomu hadovi, a chudák Voldemort, on to aj mohol vyhrať, nebyť hlúpeho scénára a hlúpej knihy, ale život nie je spravodlivý, čo už).

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Prílišné a zbytočné naťahovanie už aj tak rozťahanej série (ba vlastne niekto sa na tom chcel ešte riadne nabaliť a malé detičky a teenageri to aj tak zaplatia). Podľa mňa, Voldemort a Smrťožrúti to mohli kľudne všetko rýchlo skončiť a tomu malému skrčkovi jednoducho zamávať "Avada Kedavra" už dávno, škoda, veľká škoda!!! Takto tu máme trápny boj malého hrdinu s ozajstným majstrom čiernej mágie (plus jeho čierna garda), ktorého osud je už aj tak spečatený (WTF - totálne nelogické). Ale to nevadí, aspoň sa môžeme pozerať na hlúpe putovanie "troch kamarátov" a ich drísty v stane, mimo stanu, v stane a zase mimo stanu. Čo viac si môže dnešný divák priať?