Kde se země chvěje (2019)

Ač to nespadá do úplně marných kousků, tak ve mě trailer a celkový potenciál snímku evokoval mnohem vetší očekávání, než se nakonec vyplnilo.

U Zlaté rukavice (2019)

“Koncentrovanej hnus” - můj oblíbený pojem pro dílka podobného ražení má nový vzor a nemám představu, co by mu mělo v nejbližší době konkurovat. Dostal jsem víceméně přesně to, co jsem očekával... nutno však uznat, že tenhle film si 2x rozmyslíte komukoliv doporučit, nechcete-li se v jeho očích stát už navždy totálně zvrhlým hovadem a dokázat mu, že jeho názor na váš občas vskutku nevšední filmový vkus byl dosud jen naivně umírněným dojmem. The House That Jack Built je rámci žánru celkem libůstka a zůstal mi v mysli dlouho po shlédnutí - nicméně pokud člověk hledá co nejsyrovější vhled na dno lidské existence, Der goldene Handschuh si nebere servítky a skopne vás bez jakýchkoliv okolků rovnou na dlažbu toho nejzaplivanějšího pajzlu do náručí těch nejzkrachovalejších a zaživa tlejících lidských duší. A že se stav jejich duší přímou úměrou vpisuje i do jejich vzezření - div necítíte všudypřítomný smrad močoviny a fekálií smísený se zatuchlým potem, akutní halitózou, chlastem a pomalu tlejícím lidským masem. Jako milý bonus je průvodcem pro tuto tour de hnus zvolen nejhnusnější a nejzvrhlejší z přítomných štamgastů. Je to něco mezi jednou a pěti hvězdami... už za to barvité a chvílemi až s nechutně podezřelým smyslem pro detail ztvárněné prostředí si to ovšem zatracení nezasluhuje - naopak, jak už bylo řečeno jinými, zde nejspíš máme novou kultovní zvrhlost, na kterou se stejně ještě někdy budu muset podívat znovu...

Love, Death & Robots - Svědectví (2019) (epizoda)

Pointa děje dobrá, ačkoliv ne neprokouknutelná... ale ten vizuál. Ten vizuál... člověk si připadá jak uvízlej na půli cesty mezi realitou a živým snem na LSD (ne, že bych to někdy fyzicky zkoušel, ale takhle nějak bych si to ujetý vnímání okolí částečně představoval). V rámci vizuálu máte za pět, pane Miller.

Genesis (2018)

Ač na “slaďárny” mívám rozpoložení jednou až dvakrát za deset let... někdy i třikrát, tak Genèse bych tímhle směrem ouplně neškatulkoval. I pro to největší hovado to bude přinejmenším představovat sondu do mladých let, kdy bylo ještě malým a nevinným hovádkem, zažívalo své první chvilky zakoukání a lásek ke stejně nevinným hovádkům opačného pohlaví a na okolním světě sotva zasychal čerstvý růžový nátěr, který se krátce po vstupu do světa dospělých hovad začal pomalu ale jistě odlupovat a odkrývat nánosy starých a zašlých vrstev pod ním... někteří z nás naštěstí zpravidla nestárnou, ale těm ostatním to vůbec nezávidím.

Prince Avalanche (2013)

Typická oddechovka, kdy nezbývá sil na žádný synapse trápící snímek a zároveň je vám líto hledět na nějakou tupou a bezduchou hovadinu... Nenechte se ovšem zmást stopáží - může se snadno protáhnout o několik desítek minut díky vracení se k prospaným scénám, které je vám líto bezmyšlenkovitě ignorovat a pokračovat ve spánku. Jak vidno, za odpočinkem se dá celkem s chutí prchat i do práce :)

Joker (2019)

Trochu mě zarazilo, co všechno je (alespoň dle scénáře) z hlediska sociálních pravidel v emerice možno, ale mimo to jsem odcházel z kina téměř naprosto spokojen... téměř z toho důvodu, že po celou dobu filmu jsem byl jednou nohou nakročen směrem ze sálu, připraven se v tichosti vytratit a promítání se dobrovolně vzdát už v prvních vteřinách snímku. Já hloupá husička jsem si tenhle víkend snad poprvé nezkontroloval detaily promítání a zrovna u Jokera z vlastní hlouposti a neomluvitelné nedbalosti vlezl na promítání s českým dabingem. Sílu zklamání bych přirovnal k jakémukoliv zážitku v dětství, kdy jste se na něco těšili natolik, že v daný moment přestalo všechno kolem existovat... a v momentě, kdy byl očekávaný okamžik štěstí téměř na dosah, se vám vše z nějakého nemilého důvodu rozplynulo prakticky před očima (v tomto případě před ušima). Minimálně to beru jako dostatečný důvod pro druhé opravné shlédnutí, tentokrát v originálním znění. Tak či onak díky, že se při dabování rozhodli zachovat alespoň Joaquinův připitomělý smích v originálním znění (alespoň se to tak jevilo!). Možná jsem očekával něco ještě ždibet temnějšího a úchylnějšího, ale ani tak se zklamání nedostavilo :))

Parazit (2019)

Vlastně tomu na 5 hvězd nechybělo nic... přesto jsem se zařekl, že 5 hvězd si zaslouží jen kousky, ze kterých jsem paf ještě následujících několik hodin po shlédnutí - což se nyní nestalo. Možná proto, že jsem z ohlasů v okolí dávno dopředu věděl, že se jedná o dosti povedenou záležitost, jakkoliv se to obešlo bez spoilerů a vrhal jsem se do kina jen s hrubým povědomím o ději. Nebo jsem Parazita odkládal tak dlouho a natolik se dopředu přeladil na zítřejší promítání Jokera, že jsou moje synapse dávno nastoupeny na trati s úplně jinou cílovou stanicí. Každopádně řemeslně a obsahově jeden z nejlepších filmů letoška - cíleně se vyhýbám superlativům, páč mám (ne)milé tušení, že se ještě jednou vyspinkám a budou potřeba jinde :)

Climax (2018)

Co dodat... party hard!

Hrdinové ohně (2017)

Čekal jsem zas nějakou americkou krávovinu přesycenou drsnýma kecama a patriotismem, ale zdejší hodnocení mě přeci jen donutilo zjistit, v čem je zakopanej pes. Ono se to bez několika drsnopřísných chlapáckých řečí stejně neobešlo, ale co se příběhu týče, tak je to v rámci žánru dost zajímavá věc. Hvězdička dolu za tu občasnou americkou umělotinu v dialozích, ale jinak čupr.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Za posledních 365 dní snad první film, u kterýho jsem měl už v první polovině sto chutí se sebrat a jít pryč...pryč k počítači a vrazit mu sem plných *****, abych mohl v klidu dokoukat druhou polovinu. Všechny tři hlavní postavy skvělý, vývoj postav skvělej, všechno skvělý. Doufám, že to není první a poslední letošní potěšení podobnýho rázu.