Ve sklepě (2014)

Čekal jsem bizár možná ještě o chlup silnějšího kalibru, ale to neznamená, že by mě tahle sebranka rakouských úchyláků nechávala úplně v klidu. Až příště potkám souseda vycházejícího ze sklepa, už na něj nikdy víc nebudu nahlížet tak, jako dřív…

Nemilovaní (2017)

Po letech odkládání na ty zmetky konečně došlo. Depka je to celkem slušná, ikdyž ne devastující. Nosná zápletka se nad veškerým dějem v tichosti vznáší jako temný stín, až se z ní stává hustá a vlhká bažina, ve které se divák, marně čekající na rozuzlení, nepříjemně brodí spolu s topícími se postavami… z chmurného prostředí šedých sídlišť a prořídlých parků na mě až dýchla podivná nostalgie dětských let.

Annette (2021)

Sice vcelku nemám nač nadávat, ale zrovna tak necítím potřebu Annette vynášet do nebes. Vizuál chytlavý, scény vyvedené a co do hereckých výkonů asi málo co vytknout. Dějová linka rovněž relativně dobře čitelná, ale přesto se obávám, že “jen tohle” a Driverovo neustále exhibovaná muskulatura většinu náhodných strávníků u plátna/obrazovek dlouho neudrží (ale pokud máte Drivera rádi tak jako já, tak už jen kvůli tomu to za “povinný” pokus stojí). Muzikálovou formu snáším jen za naprosto ideální konstelace a vesměs se jí výhýbám buď úplně, nebo předem lituji, že ten či onen snímek nemohl vzniknout v klasickém pojetí a tiše doufám, že to snad v mých buranských očích/uších snímku toliko neuškodí (ostatně i všemi opěvovanou vodku s džusem mám nejradši bez vodky). Po Hol Motors byla Annette mou druhou schůzkou s Caraxem a delší dobu odkládám Tokyo!, čímž by se můj rozporuplný postoj k jeho tvorbě mohl konečně někde ustálit…

Otec (2020)

Skvěle zpracovaná a deprimující sonda do stáří, zahaleného v neustále se stahující pavučině stařecké demence a s ní spojených každodenních bojů s okolní “realitou”, která ztrácí na logice a časové posloupnosti. Jestli jste se chtěli dožít co nejvyšších let, po tomto snímku své ambice dost možná přehodnotíte a nebudete si jisti ani svou stávající duševní kondicí (než přijmete hru, možná vás samotné pojetí filmu v jeho začátcích lehce znejistí).

Devs (2020) (seriál)

Téma a vizuál celkem bez výtky, ale obsazení je jak nepovedená party, kde se setká pár kapacit z Hollywoodu s vyhaslýma hvězdama z reklamy na aviváž a rozhodnou se spolu něco natočit… místy opravdu smutný herecký výkony, který by člověk od dílka s takovým potenciálem jen těžko očekával a o to smutněji mu z té marnivosti je.

Utajený pasažér (2021)

Asi to není tak hrozný, jak hrozný jsem to čekal, ale že by to bylo zase dobrý… vizuál fajn, dějová linka jednoduchá, iracionální chování postav na přesdržku, konec slabší… já bych si na závěr alespoň odskočil do volnýho kosmu, když už celej scénář stál za starou bačkoru a nebylo co ztratit. Mohla z toho být alespoň závěrečná chvilka tiché vizuální filozofie v podání pomíjivé lidské bytosti vs. nekonečně mocného kosmu.

Ferry (2021)

Celkem milý překvápko z Holandska. Až posléze mi došlo, že se jedná o prequel k seriálu o Ferryho další životní etapě, jež mi dosud unikal, což mě těší o to víc.

Čističi vesmíru (2021)

Vizuál se netají štědrým rozpočtem a spousta novodobých žánrovek by mohla tiše závidět. Dějově nečekejte žádné terno, ale klasický boj dobrých duší v nelehkých osudech s mocí zaslepenou temnotou, přičemž stihneme zachránit i nejeden svět před jistou zhoubou a dát dobru ještě jednu šanci… za dějové klišé ***, za vizuál ***** a ve výsledku kompromisní ****.

Rodina na baterky (2021)

Neokázalá animace, celkem obstojná dějová linka, i jsem se asi 5x opravdu zasmál (rozuměj - běžně jsem schopen se u komedie celkem dobře bavit i bez toho, aby na mně kdokoliv zpozoroval jakýkoliv vnější projev emocí). Takže průměrná lidská bytost holdující ujetým animákům bude spokojena o to víc - fajn oddechovka.

Vítejte na konci světa (2021) (seriál)

Severský panoramata, severská mentalita, severská atmoška, divnej smysl pro humor, groteskně temný momenty, skvělá kamera, fajn obsazení… kéž by každej seroš splňoval alespoň půlku z toho.