Goliáš (2018)

Vlastně celkem fajn sociální drámo s trochou toho rodinnýho dealování a hledání sebe dama na pomezí budoucnosti kriminálníka. Jak už bylo zmíněno, nic co bychom neviděli mnohokrát, ale vlastně je to vždycky vděčný téma. Lepší průměr, ale do kolen vás asi nedostane.

Wednesday - Prokletá dívka Wednesday (2022) (epizoda)

Raději jsem od toho moc nečekal, ale Burtonovo zmrtvýchvstání se zdá být zdařilou událostí a těžko se mi po první epizodě vstávalo od TV, aniž bych nepropadl binge-watchingu. Uvidíme, co přijde dál, ale neočekávám žádné větší výkyvy k horšímu. Po delší době nový ucelený fantasy svět à la Harry Potter a škola v Bradavicích, ikdyž v mnohem kompaktnějším měřítku.

Moucha v kufru (2020)

Nedávno náhodně objevená jednohubka, na kterou jsem si konečně našel “čas” (je to opravdu jednohubka s muší stopáží, takže to slupnete jak malinu prakticky kdykoliv). Dvojka blbců s vyhlídkami na dlouho očekávaný životní zvrat, úspěch a bohatství objeví v kufru kradeného auta obří mouchu… k tomuhle netřeba cokoliv dalšího psát. Prostě si to dejte, než vám frnkne.

Krásné bytosti (2022)

Už od uvedení filmu jsem nedočkavě přešlapoval a věděl, že tohle bude něco pro mě. Sociální drama, severská atmosféra, trocha toho ujetismu a výsledek je jasnej. Čistá pětka to asi není, ale vzhledem k očekávání a radosti, že mi KVIFF online snímek konečně hodil do klína, to mile rád zaokrouhlím.

Candyman: Ďábelský přízrak (2021)

Vizuálně příjemná věc, ale coby občasného návštěvníka hororového žánru mě to vlastně jinak ničím nenadchlo. Naopak mě často iritoval infantilní, polovičatý a průhledný vývoj dějové linie, která vlastně ničím nepřekvapovala a zapadá do hororových klišé natolik, že jsem po původním plánu vlepit tomu alespoň tři hvězdy za vizuál usoudil, že je to na třetí hvězdu stejně málo… lákalo mě to především díky participaci Jordana Peela (Peeleho?), ale pokud Vás k tomu nutí podobné důvody, klidně tenhle výtvor s klidným svědomím přeskočte.

Athena (2022)

Chvíli jsem byl na pochybách, jestli se to nesnaží být až moc cool. Nakonec jsem ale chytil vlnu a přestal tuhle otázku řešit. Příbuzné snímky Shorta, BAC Nord, Les Misérables i La Haine měly asi obecně silnější charisma, ale i tak si Athena drží celkem dobrou úroveň a nezatracoval bych ji. Reálně to vidím tak na 3,5 hvězdy, ačkoliv v rámci mantinelů přimhouřím oko a přikloním se ke čtyřem.

Tátův drak (2022)

Oproti Vlkochodcům, Písni moře a Brendanovi znatelně jednodušší a infantilnější kousek. Animace a barvitost si pořád drží svou laťku a koukalo se na to hezky, ačkoliv mi jako papírově dospělému divákovi chyběla ona intelektuálnější hloubka, jíž se skýtal v ostatních zmiňovaných příbězích dostatek. Pro rodinku s mladším publikem se v porovnání s dnešními běžnými poměry každopádně stále jedná o nadstandardní animák, u kterého se ani rodiče nebudou kousat nudou.

Na západní frontě klid (2022)

Knihu jsem četl nějakých 20 let zpátky a vlastně je mi fuk, jak precizně předlohu film sleduje a nakolik si tvůrci dovolili upustit uzdu tvůrčí fantazii. Většina záběrů by se dala z fleku zarámovat a na dnešní poměry nabízí film všechno, co od tohoto žánru lze očekávat. Pindalové nechť se místo řečí sami chopí řemesla a ukáží, jak by měl vlastně onen kvalitní válečný film dnešních dní vypadat. Charisma starých filmů je to tam a je na čase si přiznat, že audiovizuální možnosti a dokonalost dnešní drahé kinematografie je na takové úrovni, kdy lze technicky vytknout jen pramálo a nezbývá než si po bohaté hostině s plným bachorem postěžovat alespoň na to, že husička byla málo vypasená, máslo mohlo být o něco tučnější a brambory trochu bramborovější. Já jsem spoko.

U Petrovových řádí chřipka (2021)

Docela jsem se na chřipku těšil (po dvou letech Covidu není divu a jednomu se po poctivé staré dobré chřipce zasteskne), ale vizuál v mém případě předháněl příběhovou linii, která může být místy až moc roztrhaná. Atmosféra socialistických vesniček a šedých sídlišť zaprášených vrstvou prašanu, jež se prakticky okamžitě mění v rozmáčenou břečku, to ovšem celem dobře drží pohromadě a v celku to zas tak špatné nebylo. Za pár dní už ale nejspíš nebudu schopen říct, co se ve filmu vlastně odehrávalo…

Barbar (2022)

Vidím to spíš na 3+, než čistou 4, ale po dlouhé době jsem si dal horor a vlastně jsem se u něj nenudil. Nejedná se o snímek, který by vás orosené děsem zatlačil do gauče a nutil následující tři dny usínat při světlech, ale i přesto několik málo nepříjemných momentů nabídne. Chválím, že trailer nepropálí vše a vývoj děje má stále čím překvapit. Řemeslné zpracování na úrovni, ačkoliv jsem se chvílemi bál přilišného exponování “některých” klíčových postav a rizika jejich okoukání, ale ve finálne je ten coming-out a divákovo postupné přivykání asi součástí děje, který k tomu po celou dobu směřoval.