Elektra (2005) odpad!

"Výjimečný" talent Roba Bowmana mu umožňuje natáčet filmy s klesající kvalitou. Poté, co natočil nadprůměrné celovečerní Akta X, vrhl na plátno nudu ztělesněnou Královstvím ohně. Ale být nudný, to Bowmanovi nestačí, a tak to trumfnul tímhle "skvostem". Jennifer Garner v ústřední roli Elektry sice hezky vypadá, ale to, co předvádí je umučení v přímém přenosu. Její nijaké výrazové prostředky a chybějící charisma se pojí s naprosto debilním scénářem (obsahujícím dialogy jako od pacientů po lobotomii) a příšernými triky (Xena ap.) do ztráty hodiny a půl vašeho drahocenného života. Tak si to užijte.

Hra na schovávanou (2005)

Využít tuhle hloupoučkou (a průhlednou) pointu jako reklamní trik, jak přitáhnut lidi do kina (což se v Americe opravdu dělo) mi přijde jako výsměch do divákovy tváře. Nevýrazná režie + veskrze průměrné výkony (až na tolik zmiňovanou Dakotu Fanning) a absence jakéhokoli napětí; jednoduše zbytečný film. A proč musela hrát maličkou roličku rozvedené matky talentovaná Elisabeth Shue, zůstane asi navždy záhadou (já vím, prachy).

Půlnoční expres (1978)

Alan Parker má neskutečný talent vniknout divákovi pod kůži a vytřískat z něj všemi dostupnými prostředky i ty nejskrývanější emoce. Nejtypičtějším příkladem je právě Půlnoční expres (především díky strhujícímu výkonu Brada Davise -- výkon, který by si zasloužil alespoň nominaci), krutý příběh, paradoxně pojednávající o naději.

Mrazivá tma (2005) odpad!

Snaží se to tvářit neuvěřitelně cool, ale je to neuvěřitelný shit. Hlavní hrdina pronáší mimo záběr nesmyslné bláboly, všichni se pohybují zpomaleně a do toho všeho je zakomponována hudba, znějící jako doprovod většiny filmů Ridleyho Scotta (tzn. hudba + ženské vokály). Kdyby Ed Wood vyrůstal na MTV, vypadalo by to nějak takhle.

Dům z písku a mlhy (2003)

I přesto, že jsou hlavní postavy ztvárněny skvělými herci, za celou dobu jsem nepocítil vůči hrdinům příběhu ani náznak empatie. Tudíž mi bylo jedno, co se s nimi stane a jak se to stane a navíc mě iritoval způsob jejich chování, který mi přišel značně iracionální. Žádná režie, žádné emoce. Zbyla jenom nuda.

Hořící Mississippi (1988)

Film, který na mě svou naléhavostí zapůsobil stejně jako kdysi JFK. Naštěstí vznikl v době, která je tolik odlišná ode dneška, a tak nemusel byt patetický až na půdu a jednoho z agentů nemusel hrát třeba Vin Diesel. Naopak: patetický není vůbec, je nepříjemně realistický a jednoho z agentů hraje Gene Hackman, herec s tak obrovským charismatem, že sledovat ho na plátně je radost. Kašlu na didaktičnost, která z tohoto snímku přímo sálá, když jde o dobrou věc, je to na místě. Díky za to.

Ples příšer (2001)

Billly Bob Thornton jako hajzl, kterého nenávidíte, měnící se v člověka, získávajícího váš soucit. Strhující příběh podávaný civilními prostředky bez zbytečných hysterických scén a příjemně se vyhýbající klišé, které očekáváte na každém kroku. Jediné, co by se dalo vytknout, jsou do očí bijící oscarové ambice (což se dělo například u Pošli to dál), ale zapomeňte na to, protože zatímco se výše zmíněný snímek bičem, který na sebe upletl, nechal zmrskat, tenhle jej dokázal zkrotit.

Yamakasi 2 - Velká výzva (2004) odpad!

Bandička kamarádů se sebrala a natočila, jak zpomaleně seskakují metrové zídky (a při každém dopadu udělají kotrmelec -- taky zpomaleně). Jenomže když už zapomněli na příběh (jedním slovem „shit“), měli se soustředit na to, o co tu mělo jít. Totiž o ty všechny akrobatické kousky, okolo kterých se to všechno točí a paradoxně to je největším kamenem úrazu. Místo efektního celistvého záběru na nějaký vypečený kousek jsou skoky rozstříhány do tří fází: 1 - hrdina se chytí nějaké tyče a pustí se jí; 2- hrdina letí; 3 - hrdina dopadá na zem (a udělá kotrmelec). Takže nakonec to všechno vypadá tak, že bylo vše bezpečné a to by tak (podle mého skromného názoru) rozhodně působit nemělo. První díl jsem neviděl, a po tomhle si ho určitě nepustím. Smutné na tom je to, že se to mé „bandičce“ kamarádů líbí (dokonce tomu, co se děje na plátně, říkají „umění“). Asi se musím porozhlédnout jinde. :-)

Opuštěná (2002)

Dlouhý, nudný vtip s hloupou pointou. Kdo čeká něco sofistikovanějšího (viz já), má smůlu.

Ray (2004)

Jamie Foxxovi se povedlo to, co George C. Scottovi v Pattonovi, on Raye Charlese nehraje, on jím JE. Ale co by film byl bez jeho výkonu, to raději ani nedomýšlet. Tady měly zapracovat nůžky a to hodně svižně (především na hudebních výstupech, těch je až požehnaně). Ničím nový, až na pár chvil, konvenční snímek z dlouhé řady autobiografických filmů o výjimečných osobnostech.