Deadpool (2016)

Po Deadpoolovi, ktorý vystupoval v X-menoch v roku 2014 sa tento krát tvorcom podarilo predstaviť ho vo vylepšenej podobne. Znovu ho stvárnil Ryan Reynolds. Divák pri sledovaní zistí aj jeho premenu na nadčloveka, ktorá je dosť podobná Wolverinovy. Aj keď chudák rosomák bol už od mala superhumanoid. To Deadpool si musel prejsť náročnejšou cestou. Možno je trochu na škodu, že vo filme sa predstavilo menej členov Xavierovej školy, zrejme nemali rozpočet na to, aby si dovolili zaplatiť viac hviezd. Mňa, ako diváka ale zaujalo a potešilo hlavne to, že Deadpool je vtipný a jeho hlášky nemajú chybu. Aj dej ma kvalitný spád a určite v roku 2016 sa jedná o jeden z lepších filmov aj po vizuálnej a efektovej stránke.

X-Men: Apokalypsa (2016)

X-Men už dá sa povedať seriál patrí medzi moje komixové srdcovky na poli kinematografie. Dej ma takmer vždy dokáže zaujať, okrem tej chujoviny Wolverina v Japonsku. Na Apocalypsu som sa úprimne tešil, keďže už ten názov prináša so sebou značnú silu. Príbeh tohto pokračovanie je znovu zasadení do minulosti. Zrejme herci ako Halle Barry, Ian McKellan a spol. si už nezahrajú a svoje dielo pre X-Menov už majú za sebou. Je to škoda, lebo oni boli štartérmi tejto fantasy série, ktorá zasiahla do životov mnohých mladých ľudí. Úprimne im závidím ich schopnosti a stále premýšľam, ktorú by som si ja vybral. A stále som sa nerozhodol. Je ale na čase sa vrátiť späť k filmu. Začiatok je z dôb, keď boli bohovia malicherný a jeden z nich ten hlavný nebol nik iný ako MR. X-MEN číslo jedna. Mal toľko mien, že som si zapamätal len jeho meno z egyptskej doby RA. No a tento náš hlavný hrdina dôb minulých sa rozhodol ako správny boh, že zmení svet podľa obrazu svojho. Oproti nemu stoja však opäť ľudia vedený dobrákom Charlesom Xavierom a jeho detičkami. Fassbender ako Magneto opäť nesklamal a svoju rozpoltenosť duše naplno prejavoval počas celý 143 minút. Dobráčisko prof. Xavier stále verí, že ľudstvo je jeho spojenec a brácho. Veľký boom prežíva Nicolas Hoult. Od seriálu Skins - 1.generácia, cez účinkovanie v TOP GEAR sa z neho stáva herec, ktorý sa v mladom veku začína čím viac presadzovať. Škoda, len že môj obľúbený rosomák plný adamantia toho znovu veľa neukáže. Jennifer Lawrence je fakt Mystique. Po hrozných Hunger Games je tu fakt kočka a je na ňu cool pohľad. Pripudnú STORM a dáky blaznívý anjel. Tiež sa mi pozdávalo nasadenie Kurta Wagnera. Na koniec som si nechal môjho oblúbenca a tým je Quicksilver. Jeho schopnosť rýchlo sa pohybovať je úžasne zobrazená ako spomalený čas. Toto vizualistom vyšlo na 100%, čo sa týka zvyšných efektov sú až moc počítačové a pripomínali mi hru na konzole. Škoda. Snáď sa poučia.

Warcraft: První střet (2016)

Na Warcrafte 2 som prakticky prežil minimálne dva ročníky základnej školy. Tá hra ma tak fascinovala, že som si ešte aj do Windowsu nahral hlášky z tejto popi stratégie. Keď som sa dozvedel, že sa chystá filmové stvorenie môjho destského sveta plného orkov, ľudí, škriatkov, čarodejníkov bol som nadšený. Aj pri sledovaní filmu som bol nadšený. Avšak asi len prvých 90 minút. Potom to začalo upadať a upadať až sa z toho ku koncu stala záležitosť pre detičky. Príšerne ma to začalo nebaviť a len silou vôle som to dokázal dopozerať do konca. Akurát ten gryfin ako sekal orkov bol v poslednej štvrtine cool. Priemerná fantasy zábava, ktorá ale nenaplnila ani svoj potenciál a ani ma nedokázala zaujať na viac ako 3*.

Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

Zábavné dielo, ktoré rozhodne skrátilo čas na ďalšie prípady Shrelocka. Táto TV jednohubka je síce iná. Odohráva sa v minulosti (hlavne), ale pre mňa to malo svoje čaro. Však v originály Sir Doyle práve do tohto prostredia obsadil Shrelocka a jeho verného kamoša DR. Watsona. Prípad mal grády a nechýbala mu napínavosť, na ktorú som si zvykol pri sledovaní sériových častí. Aj keď tie prelomy medzi minulosťou a prítomnosťou ma na chvíľu zaskočili. Prišlo však jednoduché vysvetlenie v podobe Sherlockovho vlasného receptu na jeho koktail a hneď mi to bolo jasné. Dokonca zábavné. Rozhodne tento TV film nebola strata času aj keď ľuďom z môjho okolia sa to až tak nepozdávalo.

Gangster Ka: Afričan (2015)

Po tzv. prvej časti som bol dosť nažhavený na Afričana. Priznávam, že som sa dokonca nemohol dočkať kedy príde pokračovanie. Mám rád české filmy z tohto bahnom pokrytého prostredia, ktoré sa nazýva podsvetie. Ľudia, ktorí ťahajú za šnúrky ako bábkar pri svojom predstavení. Hlavným dôvodom bol aj SVK dokument Mafiáni, kde sa krásne ukázala realita. Je vidieť, že aj v ČR majú podobne aktívnych "podnikateľov". Neverím tomu, že všetko bolo len vymyslené v scenáristovej hlave. Určite sú tam prvky reality, ako sa dajú získavať veľké podniky. Ale poďme naspäť ku filmu. Afričan bol pre mňa dosť veľké sklamanie. Určite nie prepadák, ale sklamanie rozhodne. Už to nemalo takú šťavu ako prvá časť. Káčko bol už na môj vkus dosť prefetovaný, no na druhej strane niektoré scény si zaslúžia obdiv. Hlavne postava Predraga Bjelaca mi či už v prvej alebo druhej časti prišla veľmi sympatická. Je fajn, že kúsok od nás sa točia podobné filmy a nebránil by som sa, keby aj na Slovensku vzniklo niečo podobné.

Tmavomodrý svět (2001)

Krásny film, ktorý mi pomohol zatvoriť isté medzery, ktoré mal človek po hodinách dejepisu. Zobrazuje letcov Československej leteckej armády, ktorí sa rozhodli, že serú zvysoka na náckov a radšej budú bojovať proti nim v RAF. Fakt treba vidieť, tento film sa ťažko dá okomentovať.

Rudá mašina (2014)

Nie je to prvý dokument, ktorý som videl ohľadom ZSSR a ich hokejovej drezúry. Hlavne z úvodu ma prekvapil Slava Fetisov ako zareagoval, fakt funny :-). Inak ide o taký nadhľad ako sa hlavne slávna päťka Larionov, Makarov, Krutov, Kasatonov, Fetisov snažili dostať do zahraničia hlavne zarábať doláre. Na druhej strane je to drsná výpoveď aj o tom ako sa zachovali KGB agenti napr. voči Fetisovovi. Nie je to tak super ako by človek čakal a mnoho vecí ostalo zahmlených a to hlavne zrejme preto, že Fetisov je už členov vlády matičky Russie. Ale tá buzerácia, tréningy, MR. Tichonov a pod. stoja za videnie.

Dánská dívka (2015)

Eddie Redmayne je herecký chameleón. Za stvárnenie Hawkinga si vyslúžil zlatú sošku a v roku 2015 bol opäť horúci kandidát na jej získanie. Opäť na plátne predviedol, že aj tak nesmierne náročná rola akú stvárnil v podobe Lili je pre neho obrovskou výzvou. Sám som si pri sledovaní tohto filmu nedokázal seba predstaviť, že by som sa na niečo podobné dal nahovoriť. Fakt na to chlap musí mať gule, aby niečo podobné zvládol. Je to síce trošku zvláštny film a určite nie pre každého. Aj mňa spočiatku nudil a jedine krásna atmosféra Kodane a ešte krajšia pani manželka Alicia Vikander ma udržali v strehu. Potom ako sa s Einara stáva Lili už natrvalo som sa neskutočne čudoval jeho manželke Gerde, ako to dokázala takú dlhú dobu vydržať. Presťahovanie do Paríža opäť dvíha atmosféru filmu, ktorý otvára svoje druhé čaro. Musím priznať viac sa mi ľúbila Kodaň s tými svojimi malebnými domčekmi. Bolo len trochu na škodu veci, že o tomto filme resp. o hlavnom hrdinovi apropo hrdinke som sa dozvedel už pár týždňov pred začiatkom takže koniec pre mňa vôbec nebol prekvapujúci. Síce film nezobrazuje kompletnú skutočnosť a sú tam isté medzery.

Zvířata a Attenborough (2013) (TV film)

David Attenborough je proste macher na dokumenty ako Tarantino na scenáre a kvalitné snímky, ktoré bavia. Sú poučné, ale vedia to tvorcovia predať tak, že aj laik čo nerozozná leoparda od hyeny si príde na svoje. Samozrejme, keď sa do niečo pustí BBC tak je to viac menej vždy naprostá bomba s úžasnými zábermi.

Mafiáni (2015) (seriál)

Až náhodne videné upútavky počas pripínania kanálov mi nasmerovali na tento dokument. Podľa mňa dokument, lebo to moc nemá nič spoločné so seriálom. Veľmi výstižné zobrazenie situácie v slovenskom mafiánskom "showbiznise" ma až prekvapilo svojou otvorenosťou. Som veľmi zvedavý ako prežívajú tieto časti hlavný aktéri, ktorí ešte žijú a čiernu robotu pre nich robilo podsvetie. Že milá naša SIS???? Smutné je, že všetci vieme čo sa deje, ale nikto nič nerieši.