• Pohádka

Mladé víno (1986)

Do dnesnej doby sa pocitace este stale nepresadili v ulohe komplexneho riadenia domacnosti, ci beznej firmy. O to viac hreje pri srdci ten optimisticky idealizmus, ktory nieco take predpokladal uz v case vzniku filmu. Nabusit do masiny zoznam bab na vikend je aj dnes realistickejsie, nez planovat nakupy do domacnosti a rodinne vydavky. Co tento film robi pre mna zaujimavym, su vyborni herci s lahkym civilnym humorom. Nie bujarym, ale milym a prijemnym. Dost podstatny vyber z vtedajsej Cesko(slovenskej) top hereckej gardy. Krasny optimizmus, ze vsetko zle uz mame za sebou a v mene lepsich zajtraskov uz len dobrusime hrany a spachame ludsku a nenasilnu kritiku vo vlastnych radoch. Lahoda. Mam to radsej nez natvrdly nekriticky patriotizmus zamilovany do jedinej, neomylnej americkej politiky. A vidiet Ivanku Andrlovu v mladych rokoch na plavarni v plavkach - a jajaj!

Pan Verdoux (1947)

Hm! Povodne som chcel povedat nieco o filme, ale tu ani niet co. Milujem ten film. Videl som ho s ceskymi titulkami a tak som mohol lepsie vychutnat "kvetnatu vravu" chaplinovho originalu. Jednoducho cukricek. Ale tazisko tohto filmu je vo finale! --->>> Ked clovek zabije niekolko ludi - je vrah! Ked clovek zabije miliony - je politik! "Vsetko je obchod!"

Dobrodružství Arséna Lupina (1971) (seriál)

Serial mojej mladosti. Popri "4 tankisti a pes" , "S nasadenim zivota" (alias "Kapitan Kloss") a seriali o Sebastianovi zase jeden zo svetlych okamihov stravenych pri trosku slabsom vybere zahranicnych programov socialistickej televizie v 60-70 rokoch. Georges Descrieres mi bol sympaticky uz v 2-dielnych "3 musketieroch". Serial som videl vdaka pozicii Bratislavy na pomedzi 3 statov (satelity neboli) v ceskom, madarskom a nemeckom jazyku. Klasicky, najlepsi dabing bol cesky a madarsky. "Prupovidka" na zaver neskorsich casti: "Gronare, sampanske!", ci "Gronar, peszgöt!" bola pre mna bodkou za dalsim dielom velmi sympaticky natoceneho serialu s velmi sympatickym a vybornym hereckym obsadenim. Cas bezi a spomienky vyblednu. Tak som vcerajsi vecer stravil maratonom cez 6 dielov tohoto serialu, ktory mi prisiel toho dna na objednavku cez internet. Az na trosku slabsi prvy diel som sa znova utvrdil v tom, ze moje spomienky neklamu a tento serial aj po temer 45 rokoch este stale stoji za to! Prijemne pozeranie, bez zbytocnych nasilnosti, explozii a priblbleho americkeho patriotizmu. Francuzsky sarm v cistom podani. Jediny problem je, ze v nemeckom jazyku, ktoremu rozumiem, vyslo len prvych 13 casti a zvysok mam na DVD len vo francuzskom originali - tak skusim hladat titulky v internete. Alebo zeby sa niekto utrhol a vydal na DVD tento serial aj s tym suprovym ceskym dabingom? Na zazraky neverim, ale nadej umiera posledna - tak teda, mozno raz znovu: "Gronare, sampanske!"

25. hodina (1967)

Film je trochu dlhy - mozno, ze 1:1 podla predlohy. Virna Lisi je jedna z mojich naj- hereciek. Quinn si ulohu odohral standardne dobre. Je to nieco ako Forrest Gump, otoceny o 180 stupnov. O cloveku, ktoreho osud bez jeho pricinenia presuva z jednej "sracky" do druhej, a on nevie ako a preco. Zo stastneho krestana a manzela sa cez noc stane Zid uvrhnuty do pracovneho lagru, kde v nom "nemecky vedec" spozna prototyp arijca, ktory ako clen SS utecie spolu so Zidmi z transportu, aby ho nakoniec sudili po vojne ako zlocinca ... no jednoducho odysea ako vysita. Ked som prvy raz pozeral tento film, tak ma bez akehokolvek varovania uchvatil part velitela pracovneho tabora. Vo velmi tvrdej (asi naschval) anglictine s uzasne modulovanym hlasom nam dal vychutnat malu majstrovsky zahratu ulohu velikan ceskeho filmu Jan Werich. Ani som ho s tou anglictinou hned nespoznal. Len ten hlas! Lutoval som, ze tvorcovia filmu nedali Werichovi viac priestoru v rozvinutejsej postave.

Ironie osudu aneb Rozhodně správná koupel (1975) (TV film)

Barbara je zlaticko - len aby som nezabudol :) Film nema srhujuce tempo, explozie ani potoky krvi. Nema ani vkopirovany potlesk a smiech, aby si pologramotni divaci odchovani na smejdoch transatlantickej produkcie uvedomili, ze "AHA, TU BOL HUMOR!" Po rokoch som mal moznost pozriet si film znovu bez nahlenia v originali a musim povedat, ze stale je to prijemna, ticha romantika s humornym podtextom.