• Pohádka

The Ghost and Mrs. Muir (1947)

Ak tomu mozem verit, tak tento film vraj inspiroval anglicanov k natoceniu televizneho serialu Randall and Hoppkirk. Divakov zvyknutych na snimky prehulene smiechom a "eksn" asi nenadchne. Ale pokial si nechame cas na jemny humor, trochu dramy a etericku romantiku, tak zazijeme film, ktory patri pre mna k spicke natocenej nielen v Hollywoode, ale i vo svete. Ten zaver nema konkurenciu. A pro pos, jedna z detskych uloh Natalie Woodovej.

The Persuaders! (1971) (seriál)

"Minden leben ket kanal" t.j. madarsky "V kazdej omacke dve lyzice", ci kratko a vystizne po nemecky "Die Zwei", teda "Dvaja". Vdaka susednym televiziam z Budapesti a Viedne, ktore sme za socializmu uspesne prijimali v celej Bratislave a okoli, bol toto jeden z top serialov mojich skolskych liet. Zial, CS televizia sa neunuvala zakupit serial do vysielania, ale vdaka rodicom, ktori ma uz na zakladnej skole naucilli plynne nemecky a madarsky, mozem dnes spominat na velmi podareny klenot v anglo-americkom obsadeni.

Dallas (1978) (seriál)

Davno som nedavil (inak nesablil, ci cesky neblinkal - boze, to je slusny vyraz :), tak si radsej na to nebudem privelmi spominat. Jedna hviezdicka je za Susan Howard, ktora bola vzdy milucka a v seriali Petrocelli bola naozaj namieste. Tento serial bol asi pre hercov nieco, ako pre spevakov podia v Las Vegas - financna zachrana tesne pred penziou! A pro pos - dodatok - tieto serialy su nieco ako Geisenovci, ci Mojsejovci. Pip sou pre financne nadrzanych zobrakov. Pozerat sa cez okienko, ci skor klucovu dierku, ako sa ludia, co maju milionov plnu prdel trapia, ci si kupit ranc, ropnu spolocnost, alebo si skocia do Abu Dabi na veceru. (Inak, v juhoamerickych serialoch boli aspon fesne kocky tak na hrane zakona - a mali sik minisuknicky. Ale tu ani to)

Leon (1994)

Hm, po precitani niektorych vyse tisicky komentarov k tomuto filmu ma zarazili negativne hodnotenia ako: "ten film mi nici ego", "pomaly, bez riadneho spadu" ... atp. Neviem, ale tito ludia su uz tak nakazeni americkymi akcnymi zvratkami, ze pokial nemaju debilne vtipky kazde 3 sekundy (prosim podlozene studiovym smiechom!), ci vystreleny mozog, tak to nie je ono? Ako povinnu liecbu by som im predpisal navstevy divadelnych hier ruskych klasikov. 3 hodiny psychickeho napatia a 100 slov. Pre mna 100%.

Zkus mě rozesmát (2011)

Hm, pustil som si tento film a urobil som nakoniec len prestrihy - pri porovnani s "pribliznym" mozno originalom som si nechcel kazit spomienky na povodny namet. Hovorim o filme "Kaktusovy kvet", ktory okrem nametu filmu a zidovskych korenov hlavnych protagonistov nic ine nespaja. Walther Matthau ako lekar (zubar :) s ovela mladsou frajerkou (uzasna Goldie Hawn) preziva podobne trampoty. No a jeho oddana asistentka (perfektna superhvieza Ingrid Bergmannova) musi podobne riesit "simulovanu manzelku" s rovnakym uspechom. Original mozno menej akcny, ale ked hodnotim hercov, spracovanie a dialogy - jednoznacne o 2 triedy vyssie! Obkecavam to takto detailne preto, lebo dufam, ze sa najde niekto, kto si pozrie aj ten povodny film. Stoji to zato! http://www.csfd.cz/film/17342-kaktusovy-kvet/komentare/

JAG (1995) (seriál)

Nebudem hodnotit kvalitu serialu - nemam co. Predovsetkym: vela ludi tvrdi, ze sovietske filmy nas krmili komunistickou propagandou. Kecy! Vacsina z nich bola kvalitou ovela vyssie a urovnou propagandy temer na nule v porovnanim s tymto "dielom". Davam 2 hviezdicky? No Katka Bellovie je pre mna uzasna kocka, keby nechali len jej part a vystrihli vsetky ostatne postavy a dialogy, dal by som hviezdiciek aj viac.

Ovečka Shaun (2007) (seriál)

Ovecka bekajuca v style Nicka Parka je neskutocne milucka a pobavi celu rodinu. Mam uz kus nad 50 rokov, ale ja ju jednoducho "zeriem"! V tej zaplave transatlantickych pocitacovych paskvilov je to balzam na dusu. Psychologom by som namiesto predpisovania liekov doporucil predpisat pacientom povinne sledovanie tohto serialu. Nadhera!

A.I. Umělá inteligence (2001)

Film je temer genialny. Len ..................... Tento film vidiet, ked mi je dobre, tak mi bude okamzite "blivno"! Tento film vidiet, ked mi je zle, tak si bezim pozicat revolver s jednou gulkou. Su ludia, ktori trpia chorobne dobrou naladou - tento film je mozno pre nich jedinym liekom. Technicky je super, ale prezil som ho ho jeden raz a stacilo to. Mimochodom, milujem detskych hercov. Tomas Holy ci Zaneta Fuchsova su moje stabilne jednicky. Ten staticky vyjaseny kukuc tohto hrdinu mi pripada ako pohlad kapra pred stedrovecernou vecerou. Sorry, su to vsetko len pocity - moje osobne a nemozem si pomoct. Mozte so mnou nesuhlasit, mozte mi nadavat, ale to je vsetko, co s tym mozte urobit. Mea culpa!

Katjino dobrodružství (1999)

Hm - zeby Nemci fusovali do scenara a rezie viac ne Dani? Skoro by som tomu veril. Vysledok mi pripomina styl "Doktora z hor". Jedine plus, ze ta kocka, co hra titulku - je celkom fajn a ten maly soplos z chlapcenskej party je zlaty. Za to su tie hviezdicky. Zvysok ... palec dolu! No jo, nie kazdy ma v repertoari Tomasa Holeho a Marii Polednakovu.

Vlčí dívka (2002)

Hm, celkom detsky film to ani nie je, skor by som povedal rozpravka pre aj odrastenejsie deti - tak asi do penzijneho veku :) Miestami trochu jadrny styl, skor bez zbytocneho patosu. Mne sa ten styl videl prijemne civilny. Dievca, ktorej najprv zomrie otec a zije s mrtvou matkou v drevenej chajde - pre deti asi aj trochu menej stravitelne. Aj ked ktohovie. Ale vykony hercov, hlavne v detskych ulohach su vyborne, film som videl asi 5x a chystam sa ho pozriet si znova. Prijemna zmena stylu v dnesnej dobe!