Sejdeme se v Eurocampu (2005)

Krucinál!!!! Postavte jim už tu hospodu!!!! Jinak mě to bavilo moc, ikdyž ne samozřejmě hned :-) ****

O slušnosti (2012) (TV film)

Úplnej odpad to zas není, když pominu tu šílenou dýlku. Z filmařskýho hlediska to může být zajímavý počin, který se třeba za pár (desítek) let dočká zásluh. Pokud se tedy tento problém vyvine v nějaký ostřejší konflikt, jak naznačují natáčení lidé, bude možné se vrátit zpátky v čase do tohoto dusna před bouří a přemýšlet. Momentálně přemýšlím nad tím, proč šlo o monolog Čechů a ukázku jejich strachu či znechucení ze sousedství s Cikány/Romy. Bez účasti druhé strany totiž vypadají aktéři trochu paranoidně (skoro jako by mluvili o duchách na který přece nevěříme) a dalo by se říci i zesměšněně. To mi nepřijde fér. Třeba je to ale geniální záměr autora, který stál ryze o tuto jednostrannost. Mě to ale chybí. Ve srovnání s počiny Kamenolom Boží, či Sejdeme se v Eurokempu jsem se s postavami nesžil a připisuji to autorově neschopnosti. Celek pak nedrží pohromadě, jak píše *pOne* a je mi skoro líto lidí, který dali k natáčení souhlas, jak píše *Dart Sidious*. Tento kraj znám jen trochu, ale je opravdu drsnej. Osobně bych tam bydlet nechtěl.

Samson a Sally (1984)

"Všechny zabili, voda byla rudá...!!!" Drsárna, co víc dodat. Dneska tohle nevydělává, ještě by režiséra nařkli z týrání dětí... Po letech jsme to nalezli v hrozný kvalitě, ale i rozmazaní vorvani vás dostanou do kolen, protože mají fakt silný příběh. Jako malý jsem strašně prožíval to nekonečný podplavávání ropných skvrn. To se dnes dospělému divákovi může zdát, že to trochu drhne, ale má to svůj důvod... Zvláště dnes, kdy jsou animáky jednou nekončící akcí. Tady je dítě vrženo před volbu: když nebudeš trpělivý a odhodlaný, zemřeš. Což ve skutečném životě oceníte. Takže pokud chcete, zapátrejte a stáhněte si to.

Titanic (1997)

Musím uznat, že po letech a ve 3D to bylo skvělé. Asi pominula předjatost mladí a doba kdy se Leo usmíval na tisíce holek v jejich ložnicích z plakátů BRAVO. Za to jsme ho tehdy nenáviděli. Ale dnes souhlasím s uživ. LIMA, že Titanic nestárne. Je prostě dobře udělanej a vlastně zas tak kýčovitý není, když uznáme fakt, že jde o příběh vpravdě pohádkový. K 3D formě snad jen to, že mi trochu vadí častá kulisovost obrazů (nezaostřené části) a také to, že po delší chvíli jsem na to, že jde o 3D film, jednoduše zapomněl (prostě si na to mozek zvykl). Také mi přišlo, že Winsletka je vlastně tak šeredná...v 3D i odulá...., až je hezká (což je dobrý marketingový tah, než obsadit krasavici a dobově to taktéž sedí). Takže poklona Cameronovi, čas prospěl :-)

Potomci lidí (2006)

Dost mě na tenhle film nalákal klip/trailer s písní My body is a cage. Čekal jsem trochu propracovanější dílo, které zvládne přetlačit scénář žánru ski-fy, to se myslím nestalo. Za vrcholnou scénu, kde kolem divákových uší sviští kulky, to ode mně má o ** víc. Jinak ale začátek je dost nezáživný a klišovitý, prostě spíš podprůměrný, rozjíždí se pomalu vpřed, aniž by odbočoval. Anarchii si představuji jako souběh více příběhů a dějových odboček, které hlavním postavám komplikují cestu. Tady jde spíš o přesun z místa A do B, následně do C.... D, E, F... a končí před X. A při tom se loučíme bez sentimentu s postavami, které překážejí v příběhu o cestě novodobého Josefa a Marie do Betléma. Kromě těch 20-30 minut závěru, který je 100%, to je tak u mě na 40 až 50% ....

Control (2007)

O Joy Division jsem nevěděl nic a nechal se překvapit. Od té doby je poslouchám a vždy jsem démonickým hlasem Iana a rytmem fascinován.

Pianista (2002)

Pro mě to byl skvělý zážitek a to jsem neseděl v kině. Zato jsem pak strávil asi dvě hodiny u Wikipedie a četl si o Varšavském povstání, neboť to co mi Pianista nastínil, chtělo prostě na světlo (smekám před polskými odbojáři!!! a Rusové mě zase nasr....). Příběh mi ukázal, že vyhlášením války vlastně jedinec ztrácí absolutně všechno. Jediné co mu zbývá je život o který může přijít každou vteřinu.

Habermannův mlýn (2010)

Tento vychvalovaný film mě dost zklamal. Příběh jaksi drhne, vývoj se děje skokem a málokdy se dozvíme, co k jednání postav vedlo. Jakkoli dobří herci zde ztvárnili své role, nedostali se mi pod kůži, nestali se postavami doopravdy. Když vidíte oči Karla Heřmánka ve Smrti krásných srnců, tak je vám do pláče, chcete křičet, je prostě proč! Zde jsem nic takového s postavami necítil. Některé akce vypadají jak z béčkových seriálů typu Odpadlík (konec), napínavé scény jsou jakoby zrychlené, aby se stihlo dovyprávět další část příběhu… Kdysi jsem viděl kus filmu o židovských vězních jedoucích do koncentráku. Na nádraží vagóny stály a vězni zjistili, že si můžou vzít chleba z vedlejšího vlaku, stačilo jen doběhnout tam a zpátky, než vagón obejde strážný. To bylo drama! Pár vteřin trvalo celou věčnost.. Tak vygradované emoce ale J. Hertz nenabídl. Přišlo mi to škoda, vážně jsem se na tuto podívanou těšil. Ale třeba můj známý byl unesen tak, že se ani nedotkl vína, který k Habermannově mlýnu otevřel. Takže chápu, že se víceméně líbí.

Specialita šéfkuchaře (1999) (TV film)

Že se nedá natočit kvalitní horor bez kapky krve, navíc jen jako komorní televizní inscenace? Tento film mě dokázal, že to jde udělat na výtečnou. Velkou měrou tomu přispěl Jiří Lábus, který v roli nadřízeného Lafflera zasvěcuje svého zaměstnance Constaina (Lukáš Hlavica) do tajů neobvyklé restaurace U Sbirra. Ostatní herci jsou spíše odsunuti do pozadí a tvoří inventář restaurace, nebo kanceláře, činí to taktéž skvěle. Příběh stojí na dialozích hlavních postav, připomíná podobenství a odkrývá bludné kruhy konání postav. Výsledné vyznění je spíše úsměvné, než vážné. Mráz po zádech vám přejede až když vás vlastní šéf pozve na večeři… PRO ZASVĚCENÉ: došlo vám proč nebyla u Sbirra k dostání sůl?

Čarodějův učeň (1977)

Pochmurná animovaná pohádka v níž vítězí láska nad všemi čarodějnými silami. Nejsem si už jistý, zda jsem ji viděl jako kluk, snad ano a řekl bych, že jsem se musel hrozně bát. Dneska by mě zajímalo, co je pravdy na tom převtělování čarodějů do zvířecích těl, protože je to u všech primitivních národů světa tak rozšířené... K. Zeman se při kreslení obrázků zřejmě vzhlédl ve středověkém malířství (je to vidět na proporci postav) a vlastně to k příběhu sedí. Délkou lehce přes hodinu to vypadá na celkem krátkou pohádku, ale to je klam. Dnes nevím, jestli bych to jako dítě ještě vydržel celé. Doporučuji všem rodičům zlobivých a "animáčema" zkažených dítek.