• Krátkometrážní

Rok ďábla (2002)

Zelenka svůj styl nezapře. Mňága - Happy End byl zajímavý snímek. Ale teprve tady se myslím povedlo paradokumentární postupy a příběhy skutečných osobností - umělců/hudebníků provázat způsobem, který nejen pobaví, ale také přináší, ehm, řekněme přesah... :-) Pokud náhodou nemáte rádi Zelenkův styl či Nohavicu nebo Čechomor, asi vás to moc neosloví. Pokud ano, není co řešit.

Duch nad zlato (2013) (TV film)

Mohlo by se to také jmenovat "jak moula ke štěstí přišel" nebo tak nějak (po kolikáté už)... Duch nad zlato nepředvádí nic excelentního (vyjma hereckého výkonu Viktora Preisse v roli ducha), ale v zásadě to je příjemná a lehce stravitelná pohádka, vhodná i pro diváky, kteří si ve vánočním (či jiném sezónním) pohádkovém sledovačství nelibují.

Sex and the Matrix (2000) (TV film)

Celkem vtipné (zejm. po shlédnutí do sebe zahleděného filmu Sex ve městě 1). Neobvyklé je skloubení parodie dvou filmů souběžně.

Sex ve městě (2008)

Placementem až po okraj naplněná romance o čtyřech 40 až 50-letých kámoškách, které mají zájmy a starosti jako třicítky a libují si v nakupování luxusního zboží (o kterém si pak může většina divaček nechat leda zdát a prohlížet si ho v časákách). Ve filmu se vyskytuje pár velmi vydařených vtipů a scének (rozhovor o sexu/malování, suši, pejsek, kletba/prasklá plodová voda...), ale na lepší hodnocení to nestačí. Ve druhé třetině začal být film tak rozvleklý a nudný, že jsme to museli s přítelkyní stopnout a dokoukat jindy. Pokud by nebylo rozvláčného prostředku a tvůrci by zvedli kadenci a vtipnost fórků alespoň na úroveň seriálu, ani by ta kýčovitost a růžovoučká klišovitost nevadila. Zajímavý komentář: Tron

Koulelo se jablíčko (1988) (seriál)

Nezapomentutelný večerníček. "Primitivní" kresba se mi v dětském věku nelíbila, ale s odstupem času ji naopak oceňuji. - Ta jednoduchost podtrhla celkem akční děj.

Hvězdář (2009)

Tahle země má v politické satiře bohatou tradici. Jen houšť! -- A teď k samotnému snímku. Když Paroubek obhajuje nemravné spolčování s komunisty tím, že plácá vtipy o mimozemštanech, je to přihrávka na smeč. Tenhle "smeč" mě, pravda, moc neodpálil. Mohlo to být údernější, peprnější, kratší. Anebo by to musel být mindfuck srovnatelný s Paroubkovým výrokem. Takhle je to takové vyumělkované, neautentické, rozbředlé a vtipnost se vytrácí. Asi je to tím, že to je na objednávku od konkurenční strany. Spontánní projevy a různé MEME kolující po netu se mi kolikrát jeví být vtipnější.

PostHuman (2012)

Zjevná ispirace (hlavně hudební) Tronem. Ale kdyby takhle nějak vypadal hraný Tron, vůbec by mi to nevailo.

Tears of Steel (2012)

Náhodou, mě to celkem bavilo. Prolínání různých úrovní virtuální a skutečné reality. Taková kyberpunková terapie postapokalyptického světa. I to nedokonalé zpracování mělo své kouzlo.

Vesmírná loď Galactica - Krev a chrom (2012)

Webseriál předhozený vyhládlým fanouškům. Čili nemá smysl srovnávat se standardní seriálovou produkcí (čehož se hned v zápětí dopustím). Na webseriál nadprůměr. Ale jinak klasika - končí to dřív, než začne... Taková minijednohubka. Designově mrazivější, herecky mírně slabší. Děj má sprinterské tempo. NEuvěřitelný přemotivovaný Husker bez přiškrceného barytonu. Hudba vychází z původních námětů, ale taktéž s ní tvůrci zbytečně šetří - vyjma závěrečné metalové úpravy nosného songu, adaptace Gayatri mantry... Vyskytne se tu a tam pár klišoidních miltaristickoidních momentů ve scénáři, ale jako celek fajn počin, který potěší, fanoušky sci-fi a bsg obzvláště.