• Krátkometrážní

Caprica - Pilot (2009) (epizoda)

Velmi nadprůměrný pilot k taktéž výbornému seriálu. Díky tomu, jak Caprica zpracovává látku umělé inteligence, mi nějaký film vůbec poprvé zprostředkoval pocit, že uvnitř té neživé struktury může být nějaká osobnost.

Caprica (2009) (seriál)

Caprica je velmi příjemný seriál, který mě zaujal i bez znalosti kmenových seriálů a filmů BSG. Postavy i dějové linie jsou celkem dobře vystavěné. Za vyloženě vydařené považuji vykreslení virtuálního V-Worldu, kam si choděj zadovádět děcka a uchylové ze všech dvanácti světů. Jediná větší výtka se týká klasických seriálových zjednodušení - strukturu a organizaci mafie zde reprezentují cca tři postavy. Což je škoda, jelikož mafiánské příběhy zaujímají velkou plochu a je poněkud nezáživné, když vraždy vrcholných představitelů vlády provádí i rozbíjet výlohy chodí pořád ten stejný strýček Sam - profesionální gauner s dobrým srdcem, kterému záleží na rodině a vztahu mezi bratrem a jeho synem. Drama jednoznačně převažuje nad akcí a děj ubíhá zvolna. Možná by rychlejší tempo občas nezaškodilo. Na tom má zásluhu i poklidná hudba sestávající z opakujících se ambientních motivů, ve kterých dominují rytmické a strunné nástroje a flétna. Věkově je seriál zaměřen spíš na mladšího diváka, ocení ho však myslím většina příznivců žánru.

Splice (2009)

Splice je prapodivný mix komorního sci-fi thrilleru (horor je trochu silné slovo) a „rodinného“ dramatu na téma klonování s etickým přesahem. || Vědci, kteří jsou zároveň partnery i v osobním životě, stvoří mutanta, který je pro ně zároveň něco jako jejich dítě. Na svém objevu pracují potají za zády svých šéfů i kolegů. Jejich pracovní a soukromý život se začne nebezpečně prolínat a pomalu se do toho nepěkně zamotávají. Člověko-králíku byl dán do vínku po lidech intelekt a po králících silnou potřebu se množit. A pak je tu ještě ten osten – self-defens mechanismus... || Splice útočí na divákovo vědomí starou dobrou kombinací sex a smrt. Zde obohacenou o genetické hrátky napříč druhy. Znepokojivý a otevřený konec se mi docela líbil. Škoda jen, že finále proběhlo poněkud zbrkle. Vše skončilo dřív, než se divák vůbec stihl začít divit, co že se to vlastně semlelo a jestli ještě kouká na Splice, nebo už Species. Tak doufám, že nebude dvojka. || Splice je bezesporu zajímavý filmík. Navíc celkem slušně herecky obsazený a čistě udělaný. Určitě by ho bylo možné vybrousit do ještě krystaličtější podoby. Ale pokud k němu přistoupíte bez velkých očekávání, určitě nebudete zklamáni.

Čtyřlístek - Myš, která prochází zdí (1990) (epizoda)

Celkem vydařená animovaná adaptace kultovního komiksového Čtyřlístku. Mimické výrazové prostředky mohly být bohatší - s tímhle animátoři docela škudlili a udělali to nejjednodušší, jak to šlo. Myslím si, že s pestřejší animací mohl být celkový dojem úplně někde jinde. Ale abysme neřekli, jako bonus má každá postavička (snad s výjimkou Bobíka) speciální trik vyjadřující překvapení: Fifinka - mašle, která se sama rozváže a sváže, Myšpulín - odskakující motýlek, Pinďa - rolovací uši. Piňdovi ještě navíc padají kalhoty a bobík si každou chvíli udělá bouli. Jinak ty nápady a vynálezy tam jsou, Čtyřlístek, pohoda... Škoda, že jen tři díly.

One Man Show (2008) (pořad)

Po uvedení "2. generace" zvyšuji na 4 hvězdy a přepisuji komentář. Z mého pohledu jde o vysoce užitečný projekt, neboť zvyšuje mediální gramotnost národa. Na "1. generaci" si Kazma udělal jméno. Ale už počátku tam byla přítomna určitá kontroverze, drzost i nadhled. 2. generace s kontroverzí pracuje mnohem výbušněji, hlavní ingrediencí je ale mystifikace, práce s médii a profesionální produkce. Dalším prvkem je i určitý společenský přesah. Někdy je to ale překombinované - viz díl Mareš / aktivismus proti nehodám / song proti hejtování na sociálních sítích... Tuhle konstrukci málo kdo urží v hlavě pohromadě. I když jde někdy (často) pořad přes čáru a Kazma si koleduje, držím celé partě palce.

Počasíčko (1994) (pořad)

Počasíčko svého času bouralo žebříčky sledovanosti a tady má jen 31 %? :-) Je to taková dobová kuriozita. Vlastně všechno je tam na ruby, než jak by si člověk přál. Není to striptýz, ale oblékačka... A jak trefně poznamenal Jara.Cimrman.jr - člověk pak ani kolikrát nezaznamenal, jaké mělo být to počasí.:-) Není to nic proti ničemu, ale pokud jde o smysl věci, je to tak trochu mimo mísu.

Neznámý (2011)

Žánrově netradičně pojatý film, obsahující, podle mě, jednu z nejlepších automobilových honiček stříbrného plátna... ale jakoby tam ani nepatřila. Překombinované, se zbytečnými mlátičkami. Pokud by to nechali více v té chladné thrilerové rovině, líbilo by se mi to mnohem více.