• Krátkometrážní

Nejvyšší nabídka (2013)

Výrazný film, který si pohrál s mým očekáváním. Můj dojem bezprostředně po shlédnutí: Dobře natočená blbost. Postupně, jak odeznívá první zklamání z podivného míchání žánrů a přichází akceptace pravidel hry tvůrců, vystupují do popředí kladné dojmy. Velká škoda, že od poloviny děje začalo být rozuzlení filmu předvídatelné - a to na základě jediného telefonátu. Naštěstí si nějaká ta překvapení ještě scénárista v rukávu ponechal a tak jsem celkem s napětím dokoukal a některé podivné narážky a nejasnosti dostaly svůj smysl. Můj celkový dojem: Režisér pravděpodobně vzal nějakou knihu, která ho nadchla svou látkou, poetikou a symboličností a doslově ji přepsal do filmu. Vzniklo něco, co mě odrazuje žánrovým mícháním - pohádkově symbolicistní taky trochu krimi a thrileru psychologicko romantického dramatu..., ale uvádí do vytržení svou vizuální stránku, herectvím a hudbou.

Šeptej (1996)

Osobitý film, který vnímám především jako generační výpověď. Osloví spíš diváka, který má vztah k alternativní kulturní scéně. Film má zajímavý plakát od Najbrta, zajímavou hudbu od Muchova (Muchov si ve filmu také zahrál). Co se týká děje - moc se toho tam neděje (takový sex, drogy a rock'n'roll na způsob konce 20. století). - Řeší si v něm svoje trable jedna rebelka na útěku z domova, a pak se v něm řeší milostné trable a sexuální orientace jednoho z hlavních hrdinů. Na svou dobu celkem průkopnický film. Bohužel herecky moc nezaujme (s jednou vyjímkou - mladou herečkou Tatianou Vilhemovou).

Roztržitý (1970)

V tomto případě se můj vkus s většinovým hodnocením jaksi míjí. Roztržitý? Spíš duševně narušený! - Komedie (no... spíš groteska) o týpkovi, který by v reálu nejspíš trávil víc času hospitalizací na psychiatrii, než škoděním v reklamní agentuře. Prvoplánovost fórků je na můj vkus hluboce pod úrovní vtipnosti ba i roztržité roztomilosti. Tedy alespoň pro mě. Filmu nemůžu upřít určitou eleganci a dobré nápady. Ale komedie mě musí především bavit a tu nudu odpustit nemůžu.

Barbar (2009)

Přišel, viděl, zvítězil, zemřel. Tísnivé a znepokojující podobenství o životní pouti a vlastní smrtelnosti, které nemusí každému sednout. Film charakterizuje pomalé tempo a jednoduchý děj. Závěr ponechává otevřené dveře pochmurným úvahám a interpretacím. PS: Pár let od shlédnutí zvyšuji hodnocení. Film se vypálí do kortextu a síla některých obrazů nemizí ani s odstupem. Symbolický vikingský opus připomíná "primitivní" verzi Demlova Hradu smrti.

Zvláštní dny (1995)

Zvláštní dny je zvláštní film. Uvízne v paměti atmosférou, řadou dobrých nápadů a skvělých scén a snad nejrozjetější oslavou nového roku, která byla kdy zfilmována. I přes naznačené vysoké ambice film bezostyšně překračuje hranici béčkových klišé. Zkrátka zvláštní film.

Status-Online (2010)

Společensko-kritická látka (trávíme moc času na internetových sociálních sítích oddělujících nás od skutečného života, skutečných přátel a těch správných zážitků) je zpracována jako takový mix osobní výpovědi a moderní verze pohádky o Šípkové Růžence, která byla zakletá do Facebooku. Trochu zjednodušující, sympaticky naivní, moralizující, pohádkové a řemeslně výborně zvládnuté. Na sedmnáctiletého režiséra i věk ostatních členů týmu výborný výkon. Jessica měla hezký účes. Z podobného ranku, ale vyspělejší: Sight

Resident Evil: Zánik (2007)

Zabili Alici! (Už zase!) Ti parchanti! BTW, jeden z nejlepších filmů série.

Lovec kořist (2009)

Artové béčko, které si Collora natočil pro radost. Film, který nesází na vysoký rozpočet, ale zápletku. Slušný rozjezd potápí na můj vkus překombinovaný a nepravděpodobný závěr. Ale jako čistá nadsázka to je přijatelné.

Česká soda (1993) (seriál)

Občas brilantní, občas trapné. Ale téměř pokaždé neodolatelné.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Star Trek? Star Gate? Pche! Tohle je jiná liga. Samozřejmě, i Battlestar Galactica má své seriálové neduhy. Ale dalo by se říci, že je to zatím ten nejméně seriálovitý seriál, na který jsem v žánru narazil. Navíc, některé otazníky postupem děje odpadnou (ne vždy je ten hlupák scénárista). Je zajímavé, jak u diváků prošel ten mix mystiky a vědečna. Ale vlastně, proč se divím, u mě to prošlo také. - Koncept (mytologie), je silná stránka BSG. Autoři mezi tím tančí s jistotou šelmy lovící gazelu. Také bych rád vyzdvihl vynikající hudbu. Jsem rád, že jsem dříve viděl Capricu, která naznačuje původ cylonského náboženství. Trochu zaráží nekonečná recyklace tematizace lásky (resp. zamilovanosti). Což možná teenagera neomrzí. Ale divák nad 30 ví své. Ačkoliv, vlastně, proč ne. | V polovině 3. sezóny seriál, ehm, seriálově, zvolnil tempo (ale pořád klišovitá témata podává neotřelým způsobem), tak doufám, že nabírá dech ke skvělému pokračování. | Dokoukáno, kruh uzavřen. Až na občasná zaškobrtnutí v podobě odfláknutého kousku a natahování děje (nad kterým lze přimhouřit oko) celková spokojenost.