• Krátkometrážní

Invaze (2005) (seriál)

Vedle BSG řadím k pomyslné seriálové top v žánru sci-fi. Ale ono tam toho sci-fi vlastně až tak moc není. Do popředí se tak dostává dramatická dějová linka. A ta mě chytla a už nepustila, dokud jsem nedokoukal. Příběh může alegoricky posloužit jako zrcadlo jakémukoliv jinému střetu - třeba evropských dobyvatelů Nového světa. Dočkáme se sice také souvislého proudu dialogů na rodinné téma. Paradoxně mi ale v tomto případě "rodinná výchova", jak já tomuto úkazu říkám, nevadila. Protože na pozadí toho všeho se děje něco tak temného a rozvratného a vcelku sympatičtí herci to vše podávají herecky natolik přijatelně, že nějaké to "budu v pořádku - slibuji, vrátím se, miluju tě - zlato, taky tě miluju, mrzí mě to" opakované do bezvědomí, už odpustím, stejně jako pár scénáristický podivností (jako že by se vodstva hemžila mimozemskými entitami, které svítí a připlují na písknutí a armáda to jen pozorovala - a o tom všem - v době internetu - psal na svém blogu jen jeden bláznivý ufolog Dave? - c'mon) :-)

The After (2014) (TV film)

Velmi nepravděpodobná skupinka individuí - policistka, začínající herečka, klaun, dáma s cukrovkou, právník s milenkou, vězeň na útěku a pan zlobivý - se čistě náhodou sejdou zaseknuti v podzemní garáži, zatím co nahoře vypukl chaos. Na konci se zjevi nějakej potetovanej ufon. Pilot na mě působil dosti křečovitě a překombinovaně a také lehce infantilně. Spíš jako fan produkce, než komerční projekt. Jako když si vyznavači Magic the Gathering natočí něco pro radost. Považuji to za takový hec od Amazonu. Uvidíme, jak a jestli se to vyvine. Zajímavý komentář: maddy

21 gramů (2003)

Když přemítám nad filmem 21 gramů, napadají mě samá poučná přísloví. - Co tě nezabije, to tě posílí. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Víra tvá tě uzdravila. Štěstí v neštěstí. S poctivostí nejdál dojdeš... Nejdříve mě to přeskakování mezi dějovými a časovými liniemi rozčilovalo. Navíc jsem si říkal, jsestli náhodou nesleduji nějakou uměleckou dvouhodinovou samoúčelnou rádoby přemýšlivou depresi. Zejm., když název mě naladil na trochu jiný žánr...;-) Ale zpětně vše uvedené hodnotím velmi kladně. - Povedlo se sestavit pozoruhodnou mozaiku, která jakoby reflektuje způsob, jak pracují vzpomínky - nelineárně. A teprve až zapadl poslední kamínek na své místo, vznikl celkový dojem. Film je po všech stránkách mimořádný počin.

Tahle země není pro starý (2007)

Film navazuje na klasiku žánru. Tak trochu však klame tělem. Potěšil po stránce filmového řemesla, moc naopak nenadchl příběhem. Moralizování samo o sobě mi nevadí. Ale když je zkaženost doby dokazována na jednom psychopatovi, není to tak docela fér a působí to prvoplánově a samoúčelně. A když se na to kouknu z druhé strany, jako "noirovou" podívanou na řezníkovu jízdu směřující k neodvratně fatálnímu konci, působí to mudrování pro změnu zbytečně. Buď by to chtělo toho charakterního moralizujícího šerifa vyškrtnout, anebo dodat sofistikovanější obsah - než jen jednoho chladnokrevného rafinovaného šílence, který bude asi zároveň věštec, nebo x-man, nebo ředitel zpravodajské agentury, jak mu to pátrání po své další oběti a místu činu jde pěkně od ruky.

Orphan Black (2013) (seriál)

Jsem nadmíru spokojen. Vyzdvihl bych herectví Tatiany Maslany, která bravurně ztvárnila klony a každému z nich vtiskla kus originálního já. Plusem je kamera a hudba. Felix zatím u mě vede anketu nejsympatičtější seriálová kikina. Občasné veletoče a úlety ve scénáři tu jsou, tvůrci je však servírují s nadhledem a se smyslem pro černý humor.

Cargo (2009)

Čistě udělané scif-ko. Plně by mě uspokojilo, nebýt pár ujetostí, které mi do toho vůbec nesedly (odhalení v podpalubí - wtf, přesné manévrování a načasování ručně řízeného letu ve skafandru jak z nějakého akčňáku). - V tomto typu filmu bych očekával větší dávku realismu, než v hollywoodském výplachu, kde si naopak divák užívá jízdu s vypnutým mozkem. Ale což, nadsázka musí bít.

Atlas mraků (2012)

Šest příběhů různých žánrů, které by sami o sobě nejspíš zafungovaly jako mírně (nad/pod)průměrné filmy, je umě poskládáno do vcelku působivé alegorie. Aneb Komeťáci proti Ďáblům. Nehraje se o nic jiného, než o dobro, pravdu, lásku, svobodu a vůbec... Maskéři, skladatelé a střihači odvedli dobrou práci, to se musí nechat.

Iron Man 3 (2013)

Jedna hvěždička přidaná za to samonavigační skládání. :-)

Strážci vesmíru (1993) (seriál)

Požóóóóór, jdou k vám Mighty Morphin' Power Rangers!