Vesničko má středisková (1985)

Další klenot z pera Z.Svěráka pod taktovkou Jiřího Menzela.Jak řekl Jan Svěrák ,,Táta napsal scénář tak dokonale,že se film točil úplně sám..."To hovoří za hodně a neutuchající a neotřesitelná popularita dodá zbytek!!!

Nelítostný souboj (1995)

Špičkové obsazení herců,precizní scénář a režie.Dokonalá jízda do nejtitěrnějšího puntíku!!!z

Počátek (2010)

Christopher Nolan je vizionář,možná osoba z budoucnosti,co spadla z pogenerace někde vedle Arnieho v Terminátorovi 2 a já si toho nevšiml...Upřímně nevím,kdo tenhle chlapík (osobnostně) je nebo kam až sahá jeho vize filmového tvůrce v 21.století!!!!Inception je toho dokonalým dokladem.Co se mého chápání týče,vím,že mám před sebou něco naprosto šíleně geniálního,něco nového a nadčasového.Film,který mě rozcupuje na kousky radostí filmového nadšence!Miluji Nolanovu tvorbu ze všech hledisek,všechny zrežírované filmy,všechny neotřelé nápady,všechny nové obzory,co dokáže divákovi otevřít.Ovšem Inception???Dílo nad moje chápání,nedokáži dát plné hodnocení,i když cítím,že si ho film zasluhuje.Jeden z mála snímků,co musím nechat odstát,respektive dozrát v kouli a shlédnout jej znovu.Po zkušenosti s The Dark Knight prostě vím,že tolik geniality naráz moje hlava nepobere.Zato se těším na den,kdy budu moci toto veledílo bez rozpaků či okolků náležitě docenit!!!...................................Stalo se:-)!!!!!!!!!Po roce a půl!😓.....

Tanec s vlky (1990)

Jako debut vynikající ve všech směrech.Costner je sympatická osoba,skvělý herec a jak dokázal v Dances with Wolves,rozumí svému řemeslu i za kamerou v režisérské židli!!!I když ke snímku nemám zdaleka tak blízko jako ke Scorseseho Goodfellas(,které mimochodem Dances rozdrtil při oskarech v roce 1991),přeji mu jeho festivalový úspěch,udělené plešouny a upřímně si ho cením jako veledíla s nadstandartními výkony ve všech směrech.Od námětu přes výpravu až k zmíněné režii!

Osvícení (1980)

Už od úvodních titulek,úvodních tonů a leteckých záběrů na vozidlo Jacka Torrance,mířícího k horskému hotelu za vidinou lepšího živobytí,režisér dává divákovi tušit,že se chystáme na prvotřídní filmový zážitek!!!A tak se tomu i skutečně stane.Film,který svoji mrazivou atmosférou smeká klobouk mistrovi horroru Stephenu Kingovi více než úctyhodně a rovnocenně!!!Z Jacka Nicholsona jsem málem omdlel na dehydrataci,jak jsem slintal při jeho hereckém koncertu!!!Mysteriozní nádech dává tomuto horrůrku svěží vítr a uzemní diváka minutu po minutě!!!Dnes již filmová klasika,kdo neviděl,má se zase jednou nač těšit!

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Ho ho ho....Tak tohle je síla!!!Úvodní téměř půlhodinová mlátička,kde lítají doslova ruce nohy střeva(pořadí si vyberte sami) mě srazila k zemi.Díky Spielbergovskému rukopisu jsem ovšem byl v průběhu tohoto skvostu schopen vstát a ucelit si dojmy,které mistrovské dílo probouzí.Zpětně tedy píši tento skromnný komentář jednomu z největších filmových milníků všech dob!!!Film je něco jako povinná četba ve školní literatuře pro všechny milovníky filmu!!!

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Tak Oldřich Lipský byl génius,o tom beze slov.Co se komedií týče,tvorba tohoto režiséra je u mne na prvním místě v žebříčku českých režisérů!Spojení génia Smoljak-Svěrák-Lipský nemůže ani dopadnout hůře(či lépe) než mistrovsky,dokonale.Zkrátka jsem si tento film (a podobné filmy ze stejných per či stejné režisérské židličky) označil nálepkou Generační Génius jako subžánr geniálních českých komedií!!!

Obecná škola (1991)

Kde jsou moje blatníky...???Zdeněk Svěrák je snad nejgeniálnějším scénáristou naší a slovenské kinematografie!!!Film,který by zasloužil plešouna.Film,který laskavě rozesmívá a rozesměje jistě spousty a spousty generací...Film,na který je i Kolja krátký...Bez urážky.Určitě vysoká příčka v TOP 10 českých komedií a českých filmů vůbec.Nestárnoucí dílo hodné génia!

Amadeus (1984)

Souhlasím s KATASTou!Až na první příčku v oblíbenosti.

Fontána pro Zuzanu (1985)

Hvězda za vnady Evy Vejmělkové.Hrajou bez debat líp než ona celé tři díly této parafilmové parasérie!Newim,jestli tyto termíny vůbec existují,každopádně si je Fontána(tedy jen ta slovenského původu) zaslouží.Nechci být totiž příliš vulgární!!!