• Krátkometrážní

Hurá na fotbal (2013)

Vcelku koukatelný animák, který ovšem animovaným filmům z dílen Pixaru a Disneyho nesahá ani po kotníky. Je vidět, že i přes menší rozpočet si tvůrci dali pořádně záležet, animace je slušná s několika neotřelými nápady. Kouká se na to pěkně, ale hlavním problémem je scénář. Příběh je i přes svou originalitu dost stupidní a hlavně v prostřední části velmi nudí. A tak ruku v ruce s přehnanou stopáží a podivným hudebním doprovodem nepodá příliš dobrý zážitek a po pár hodinách už ani nevíte na co jste to vlastně koukali. 5/10

Kód Enigmy (2014)

Typická oscarovka. Rozhodně se jedná o kvalitní životopisný film s výborným Benedictem Cumberbatchem, ale bohužel mi to nepřišlo nějak zvlášť vyjímečné, abych to plně docenil. Podobně jsem se cítil minulý rok u Twelve Years a Slave, což je také velmi dobře natočený film se skvělými hereckými výkony, ale zkrátka příliš neosobní, vlezlý a sterilní snímek. I tady je zkrátka vidět ta přílišná vyžehlenost, čistost a neosobnost. Všechno se snaží být naprosto precizní, ale v konečném dojmu se to míjí účinkem. B.Cumberbatch opět dokazuje, že umí. K.Knightley hraje velmi milou postavu a zase jí ta poloha velice sedí. Dále svůj herecký standard předvedli M.Strong a Ch.Dance, ale zbytek repertoáru už tak stoprocentní bohužel není. Příběh je i přes svůj styl vyprávění velice zajímavý a postava Alana Turinga typicky vědecky výstřední, několikrát jsem v ní viděl Sheldona z TBBT, ale dojem to ničím nekazilo. Hudba od Desplata je na životopisné drama něčím skutečně jiná a opravdu dobrá. Vynikne tam kde má a když je potřeba jde umírněně do pozadí. Celkově slušných 6.5/10.

Hon na lišku (2014)

Tak tohle určitě nesedne každému. Docela se divím těm pěti oscarovým nominacím, protože mi to nepřijde příliš akademicky vstřícné. Je to hodně jiné. Vcelku jednoduchý příběh je vyprávěn velmi pomalu a není to vůbec na škodu. Vynikly tak herecké výkony, krom Steva Carella, který na to, že získal nominaci nic moc nepředvedl, zkrátka mu dali skvělou masku a výstředním tónem uhrál důstojně svou postavu, ale na nominaci místo Jakea Gyllenhaala to rozhodně nebylo. Místo něj stojí určitě za vyzdvihnutí Channing Tatum, který své hoře svalů propůjčil naprosto uvěřitelnou lidskou tvář a až tady dokazuje čeho je doopravdy schopný. Možná někoho rozhodí velmi dlouhé záběry "o ničem", ale já jsem nic takového nepociťoval. Zaujal mě depresivní hudební doprovod, který se spolu s příběhem stupňoval a zvýrazňoval. Nakonec spokojených 7.5/10.

Velká šestka (2014)

Čekal jsem víc. Po vychválení tohoto animáku do nebes jsem očekával událost srovnatelnou s Legem, ale bohužel. Marvel sice i tady ví co dělá, umí dobře představit hrdiny i celý velmi prostý příběh s "neočekávanými" zvraty, ale stopáž je příliš dlouhá, nekteré scény jako by jen okopírovaly a transformovaly do animované podoby a všechno v podstatě stojí jen na robotovi Baymaxovi, který si vás ovšem okamžitě získá a charismatickým hlasem Scotta Adsita hláškuje o sto šest, až ani moc nevadí, že je v druhé půlce vytuněn do milého animovaného alter ega Iron Mana se stejnými vychytávkami. 6.5/10

Špinavý prachy (2014)

Nadmíru povedené rozloučení s J.Gandolfinim. Velmi pomalu vedené kriminální drama ve kterém excelují naprosto všichni zúčastnění, ale i přesto všechny převyšuje svým naprosto brilantním výkonem Tom Hardy. Ten už mi přišel do noty v letošním Locke, kdy díky své oneman show udělal ze snilmku nezapomenutelný zážitek. Tady svůj výkon zopakoval né-li dokonce převýšil. Výborně mu přihrává již zesnulý J.Gandolfini a překvapivě osobní N.Rapace. I přes pomalé vykreslování atmosféry a postav snímek rychle ubíhá a baví a to díky dobře zvoleným dialogům, které jsou originální a často i přes vážnost situace vtipné. Na takto minimalistický a realisticky působící zážitek se mi bude jen těžce zapomínat. 8/10

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

Konečně originálnější pohádka. Ano, je sice trochu přemrštěná, občasné scény zavání trapností a některé věci vám polezou na nervy (kterej pablb mohl dát do pohádky zvuky z OS Windows), ale i přes to se mi na ní koukalo mnohem lépe než na ty letošní i loňské "skvosty", kterými nás naše Čt ládovala. Sice si vypůjčuje několik pohádkových postav i zápletek odjinud, ale díky povedeným postavám, dobrým hercům, které i ty nejtrapnější scénky dokázali ustát a několika originálním nápadům je tato pohádka více než svěžím úkazem. Navíc tu máme brilantního Ondřeje Vetchého, který i namalém prostoru dokázal vykouzlit výbornou postavu zmateného krále či hlavního nepříliš výrazného tahouna Lukáše Příkazkého, který taktéž svou roli ustál bez zaváhání. Snad k nám po tomhle záblesku přijdou i další orginální a né tak přemrštěné pohádky. 6/10.

Mroží muž (2014)

Běs a hrůza. Scénář naprostá slátanina, ve kterém nevyšlo krom několika dialogů zhola nic. Celý snímek se nese v duchu naprosté bizarnosti, která je spíše otravná než, že by bavila. Film mě po půlce strašně iritoval a finální "velkomyšlenkářský" konec mě jen utvrdil v pocitu naprosté ztráty času. Vizuál ani kamera nejsou vůbec špatné, interiéry jsou vybrané na výbornou, ale celkový dojem to i přes to nijak zvlášť nevylepšuje. Hororovost jsem sice pociťoval, ale zřejmě né tak jak autor zamýšlel. 3/10

Láska nebeská (2003)

Má nejoblíbenější romantická žďímačka emocí, která se už u nás doma stala vánoční tradicí. Žádnou jinou romantickou komedii si neužiji ročně již několik let, jako právě tuhle. Všechno je zde zahrnuto v té pravé míře a i přes spoustu romantických klišé, které jste už někde jinde viděli, vás to díky výborné režii a scénáři nebudu bít do očí a budete si tu souhru plnými doušky vychutnávat. Celé herecké osazenstvo je naprosto přesné, hlášky vycházejí i poněkolikáté a i přesto, že jíž má film za sebou jednu dekádu, působí stále naprosto aktuálně a živě. Plus tu máme nejlepší vánoční odrhovačku od Billa Nighyho, jaká kdy byla ve filmu stvořena. 9/10

Osmy (2014) (TV film)

Znovuzrozený Epstein dokázal vyplodit spolu s lehkou režií Jiřího Stracha nejlepší český film tohoto roku. Ano kvalitními snímky u nás rok 2014 opravdu nehýřil, ale i přes to je tato normalizační komedie o zmatkářskému úředníkovi světlou vlaštovkou mezi těmi "skvosty" , co naší tvůrci s klidnou duší pouští v kinosálech. O to víc mě překvapuje, že se tento snímek vysílal pouze na domácích obrazovkách. Má totiž všechny atributy, kterými by se mohl hrdě postavit i zámořské konkurenci. Povedenou atmosféru, výbornou retro výpravu, ale především má v čele nejlepšího českého herce. Ivan Trojan si roli jako obvykle vychutnal a hlavně jeho výkon se zasloužil o to, že se k filmu ještě minimálně jednou vrátím. 7.5/10

The Inbetweeners 2 (2014)

Po výborném seriálu a našlapaném prvním filmu přichází velmi ospalé pokračování. I přes to, že se opět sešla celá parta včetně několika známých z minulých částí, tak tentokrát už nestačí po celou dobu bavit. Spousta fórů vyznívá do prázdna nebo už jsou za hranicí toho, co jsme u nich měli dřív, tak rádi. Občas vás sice něco probudí z polospánku a máte pocit, že se to zase vrací k lepšímu, ale bohužel krom těchto světlejších chvilek se jedná o pouhopouhou recyklaci předchozích vtipů a zápletek. Snad už tuhle látku nechají tvůrci na pokoji. 5.5/10