Riddick (2013)

Pokračovanie Riddicka by sa dalo svojím spôsobom považovať za krok späť. Komornejším poňatím príbehu a atmosférou sa totižto približuje skôr "Pitch Black" než veľkolepejšej a epickej "Kronike temna". Niektorým fanúšikom sa tento krok možno nepozdáva, ale podľa mňa to bol od tvorcov prezieravý a rozumný krok. Trocha na škodu je, že sa Twohy viac nepohral so scenárom. Časť deja je totiž akýmsi klonom "Pitch Black" (skupinka ľudí snažiaca sa prežiť na cudzej planéte plnej agresívnych beštií). Taktiež dejová linka s lovcami odmien nefunguje akoby mala a v niektorých momentoch mi príde len ako výplň stopáže. Napriek tomu však film dokáže zabaviť. Úvodná tretina boduje najmä vďaka atmosfére neznáma a boja o prežitie, a záver prinesie hlavne primerane krvavé akčné hody. Vin Diesel je v tejto hereckej polohe veľmi charizmatický a cool a mne nezostáva iné, než označiť tento film za zábavné akčné sci-fi. 70%.

Příliš vzdálený most (1977)

Z tých starších klasických vojnových filmov ide asi o to najlepšie, čo sa v danej dobe v rámci tohto žánru nakrútilo. Dej filmu pokrýva spojeneckú operáciu "Market Garden", čo je v rámci kinematografie dosť opomínaná časť histórie druhej svetovej vojny. Nuž a ku cti tvorcov slúži to, že ju poňali komplexne a veľkolepo. Film sa totiž nezameriava len na nejakú skupinku ľudí uprostred vojny, ale ponúka pohľad na dianie z pohľadu americkej, britskej aj nemeckej strany. Je vidieť, že na filme sa nešetrilo a máme tak možnosť pokochať sa množstvom techniky, komparzistov aj veľkolepo natočených bojových scén. Zaujali ma aj niektoré skvelé nápady, ako napríklad využitie kamery z pohľadu prvej osoby pri zoskokoch parašutistov. Osobitnú poznámku by bolo treba adresovať k obsadeniu. Nie v každom filme sa totiž zíde taká hviezdna zostava hercov, pričom žiaden z nich nie je tlačený vyslovene na pozíciu lídra filmu, ale každý tu má svoju zaujímavú epizódu. Mňa osobne najviac zaujala trojica Connery, Redford a Hackman. K negatívam filmu by som zaradil pomalší rozbeh a niektoré naťahované scény, a taktiež tá komplexnosť filmu trochu uberá na emočnej intenzite a lepšom spracovaní charakterov. 80%.

Město 44 (2014)

V niektorých ohľadoch ide o výborný vojnový film, kde nie je núdza o kvalitne natočené akčné scény, pár emocionálne ťažkých a žalúdok zovierajúcich scén sa tiež nájde, a celkovo je film podporený slušným vizuálom a nápaditou kamerou. Len škoda, že režisér to občas kazí nevhodne zapracovanými spomaľovačkami a zle zvoleným soundtrackom. Pochybné surrealistické výlevy tiež deju k dobru nepomáhajú a pre ich ukojenie si režisér mohol zvoliť iný projekt. Romantická línia má vo filme až príliš veľa priestoru, pričom sa dokonca javí ako nosná časť filmu. Herci nehrajú zle, ale chýba tu nejaká postava, ku ktorej by sa dal vytvoriť nejaký vzťah. Dej síce ponúka solídnu dávka napätia, ale aj tak je v tomto filme príliš veľa negatív, ktoré by tam pri trochu triezvejšom pohľade režiséra byť nemuseli, preto hodnotím len priemerne. 60%.

Železný kříž (1977)

Film s nie až tak neobvyklou šablónou odsudzujúcou vojnu ako najväčší nezmysel, ktorý naviac ukazuje, že na oboch stranách konfliktu vždy bojujú aj obyčajní chlapi a nielen sfanatizovaní vrahovia. Film sa podrobne snaží rozpitvávať psychologické charaktery hlavných postáv a ich následné vzájomné konfrontácie. Dvojica Coburn a Schell podáva naozaj výborné výkony a ich spoločné scény majú vždy niečo do seba. Snímku však drvivú väčšinu stopáže chýbajú výraznejšie emócie, a taktiež mu na pôsobnosti uberá zmätočný strih bojových scén, naviac dosť často prekladaný spomalenými zábermi. A celkovo som mal vo viacerých chvíľach z filmu chaotický pocit. U mňa lepší priemer. 60%.

1944: Přinuceni k boji (2015)

Ďalší z výborne spracovaných menších európskych vojnových filmov, ktorého hlavnou myšlienkou je, že vojna je proste sviňa a hlavne malé národy, naviac ak stoja medzi dvoma rozpínajúcimi sa veľmocami, to majú obzvlášť ťažké, keď si musia vyberať medzi dvomi brutálnymi totalitnými režimami. Scenár filmu je na vysokej úrovni a dokáže ponúknuť celý príbeh bez prílišného pátosu, nudy či skresľovania dejín. Poteší aj dostatok bojových scén, hoci by to občas chcelo doladiť technické a trikové detaily. Tá "nemecká" polovica filmu ma bavila o niečo viac než "sovietska", nakoľko v tej druhej sa už trocha začínalo hrať na city a pribudli scénky zo zázemia, ktoré po dramaturgickej stránke nemali dostatočnú silu. 75%.

...a jitra jsou zde tichá (2015)

Prekvapujúco záživný vojnový film z ruskej produkcie, ktorý na seba nepúta pozornosť veľkolepými bojovými sekvenciami a tonami zničenej techniky, ale zameriava sa na pár jednotlivcov niekde na okraji veľkého konfliktu. Začiatok filmu so všetkými tými zbytočnými retrospektívami pôsobí trocha rozhárane, ale zvyšok filmu je celkom odsýpajúce dobrodružstvo so solídnou porciou napätia, skvelou gradáciou deja, a taktiež silným emocionálnym nábojom. Pozitívami filmu sú aj kamera a celkové scenérie, v ktorých sa príbeh odohráva, a taktiež efektne natočené akčné scény a samozrejme partia pekných žien. 70%.

Anzio (1968)

Solídny vojnový film, hoci ako väčšina filmov natočených v priebehu 60-tych rokov, aj tento trpí pár neduhmi. Uťahaný začiatok, kde sa hlavne veľa rozpráva, slabšie znázornenie akčných scén a občas realite nezodpovedajúca výzbroj (hlavne nemecká strana dostala dosť na frak). Taktiež ma sklamalo, že miesto zobrazenia skutočných bojov u Anzia, sa príbeh zameral len na skupinku vojakov za nepriateľskou líniou, a tým pádom miesto veľkolepých bojových scén sledujeme len putovanie z miesta na miesto, s občasným záchvevom akcie a dôrazom na napätie. Paradoxne ma však záverečná scéna, v ktorej miesto nejakej väčšej akčnej scény ide len o trpezlivý boj so snipermi, priniesla viac napätia a adrenalínu než zvyšok filmu. 60%.

Král (2019)

V porovnaní s vlaňajším "Outlaw King" ide o komornejšie ladený snímok s menším počtom komparzu a s vyšším zameraním sa na dialógy a intrigy. Avšak má vynikajúci scenár, uhrančivú stredovekú atmosféru a realisticky poňatú bojovú scénu. Herci svoje party rozohrávajú vynikajúco, hlave ústredný predstaviteľ T. Chalamet, pre mňa doteraz úplne neznámy chlapec, predvádza naozaj majstrovský výkon. Prekvapením je aj R. Pattinson, ktorého mám stále zafixovaného ako nesympatickú, netalentovanú a bledú postavičku z Twilightu. Jeho mierne teatrálny výkon ma celkom zaujal, a keď ho čakajú v najbližšom období dve významné role, nejaký talent tam snáď predsa len je. Minimalistická hudba a skvelá kamera tiež výrazne napomáhajú konečnému zážitku, a mne už zostáva len dodať, že podobné filmy ako tento a "Outlaw King", by som si od Neflixu rád vychutnával každý rok. 80%.

Oranžský voják (1977)

Zaujímavý režijný počin najznámejšieho holandského režiséra, ktorý mu určite pomohol presadiť sa v Hollywoode. Príbeh na pozadí vojny sleduje osudy partie kamarátov, ktorý sa každý svojím vlastným spôsobom vysporiadali s nacistickou okupáciou Odpor, kolaborácia či zrada sú hlavnými prvkami tohto filmu. Čo sa týka Verhoevenovej réžie, už tu ukázal niektoré prvky typické pre svoju neskoršiu tvorbu, najmä záľubu vo voyerizme či vtipkovaní vo vypätejších situáciách. V hlavných úlohách predvádzajú výborné výkony dve známe holandské filmové hviezdy, R. Hauer a J. Krabbé, a aj vďaka nim je film emočne silnejší. Stopáž je mierne natiahnutá, čo má za následok aj dejovú vatu, a taktiež mi tam chýbalo trošku viac brutality a pocitu napätia, že postavám ide naozaj o život. A ako väčšinu z tunajších užívateľov, aj mňa o niečo viac zaujala "Čierna kniha". 60%.

Na vítězné vlně (2014)

Športové filmy neboli nikdy môj šálok kávy a tento film na tom určite nič nezmenil. Je síce sympatické, že stavia morálne hodnoty a tímového ducha nad individuálne výkony, ale celkovo je to prvoplánový film, v ktorom sa omieľajú šablónovité frázy plné klišé. Caviezel v hlavnej roli je celkom sympaťák. 30%.