Vrah mé dcery (2022)

Priam buldočia tvrdohlavosť  viedla pána Bamberskiho k tomu aby nenechal nevyšetrenú smrť svojej dcérky Kalinky. Na vlastnú päsť a aj napriek tomu, že porušil zákon bojoval desiatky rokov za to aby sa vrah postavil pred súd. Je to veľmi smutný príbeh a o to smutnejší, že si jeden otec musí spravodlivosť vyriešiť sám. 80 %

Monstrum (2022) (seriál)

Stelesnené zlo, netvor, beštia, neľudská príšera a pod... Dá sa určite napísať na adresu Jeffreyho Dahmera kopec prívlastkov. Kto to bol ? a prečo páchal čo páchal ? čo ho k tomu viedlo ? aké mal detstvo ? rodičov ? prostredie kde vyrastal, učil sa, spoznával prvú prácu a pod ? Na tieto aj iné otázky bravúrne odpovie nový seriál od Netflixu ktorý výborná sonda do života známeho sériového vraha. Od hlavnej úlohy ktorú stvárnil skvelý Evan Peters až po dobové spracovanie, kameru a hlavne držanie sa presných historických reáli tej doby. To všetko dohromady vytvára dokonalý zážitok ak sa dajú vraždy nazvať zážitok. Chválim aj rôzne uhly pohľadov a epizóda 6 umlčaný, je citová bomba ! Ide v nej o pohľad na jednu z obetí a jej život. Nie je to teda len bezmenné rozrezané telo ale je to človek ktorý má svoj životný príbeh. Práca polície v tej dobe to už sa ani nedá komentovať, sledujem true crime dlhšiu dobu a skoro všade je to rovnaké. Polícia proste má veľmi laxný prístup. Verím, že podobných seriálov bude po tomto úspechu len pribúdať a americká história sériových vrahov je bohužiaľ pestrá, tak sa možno dočkáme. 100 %

Jen vraždy v budově (2021) (seriál)

Toto išlo mimo mňa, streštená , prízemná rádoby sranda na ktorej pozadí sa odohrával veľký kriminálny prípad vraždy. Trojica amatérskych detektívov ju postupne nejak rieši a pritom odhaľujú aj svoje životné osudy. Postupne mi liezli na nervy všetky postavy a sympatický mi bol len Bulldog. Samozrejme ani v tomto prípade nemôže chýbať povinná dekadentná zložka v podobe nútenej a povinnej LGBTI. Už tak dosť trápny dej sa teda ešte strápnil oveľa viacej. Malo to pomerne dobrý nápad ale cieli to viacmenej na skupinu mladých ktorým nevadia prízemné srandičky, vtípky a sto odkazov za minútu na podcasty. Selena Gomez je ten prípad " herca " ktorý vám totálne znechutí už aj tak znechutený seriál. Jej kyslá znudená antiherecká tvár na ktorej nevidíte žiadne emócie ( ani tie základné ! ) ma proste odradila úplne.  Druhá séria ma obíde veľkým oblúkom. 30 %

Zlá krev (2017) (seriál)

Excelentný grandiózny seriálový skvost o dvoch hereckých rivalkách ktoré medzi sebou viedli ostrý konkurenčný a ľudský spor. Človek nevie čo skôr chváliť, herecké výkony ? na jednotku ! úchvatná dobová výprava na ktorej sa nešetrilo ?  bravúrne ! atmosféra tej doby nedýchne na vás pretože ona tam skutočne je ! dialógy ktoré písal niekto kto chodil tisíc rokov po svete ? dialógy v tomto seriály sú priam labužnícka delikatesa ! ani si neviem predstaviť niečo lepšie čo by takto skvele fungovalo. Tento seriál je pre mňa úplným prekvapením a moja polievka na dušu. žiaľ musím sa držať zemi a dávam " len " 100%

Třináct životů (2022)

Nebezpečná banalita spôsobila veľkú tragédiu ktorá sa neskôr dostala až do planetárnych rozmerov. Nehovorím o ohrození sveta ale o dramatickom a emočnom náklade. Ide o deti, vtedy sú emócie vybičované na maximum. Howard je majster svojho remesla a je dobre, že nie je rutinér ale vždy dáva do toho kus seba a jeho srdca. Prvá polovica je odťažitá a drží diváka mimo diania a nevieme presne čo sa stalo a ako sa to ide riešiť. Druhá polovica, ktorú môžeme volať aj divácky atraktívnejšia je však silná, veľmi silná. Ide o deti. 100 %

Zloděj, jeho žena a kánoe (2022) (seriál)

Hovorí sa, že niekto je taký dobrý až je hlúpy. V tomto krátkom seriály to rozhodne sedí na Anne Darwinovú ktorá je proste len príliš dobrá na to aby oponovala jej manželovi Johnovi. Natlačí jej do hlavy podvod ktorým chcel / chceli napraviť svoju zlú finančnú situáciu. To, že zničia životy nielen sebe ale nevinným synom je dramaticky výborne znázornené. Celé je to skôr v komornom duchu natočené ale to nie je na škodu, naopak to dalo celému takú bezvýchodiskovú depresívnu atmosféru. Výborné herecké výkony ako Marsana tak aj Monici Dolan. Tieto dramatické seriály podľa skutočnej udalosti sú moja šálka kávy. 80 %

Ďábel v Ohiu (2022) (seriál)

Neškodná, tupá, nelogická gayparade o jenom rádoby bububu "satanskom kulte " celé je to primitívne, slniečkovo pozitívne a horor tomu musel dať niekto mierne retardovaný. Škoda času. 30 %

Contratiempo (2016)

Silne mi to pripomínalo úžasný film Obvyklí podezřelí (1995) rovnako aj v tomto filme nemôžete nikomu a ničomu veriť. Presvedčí vás o tom bravúrne napísaný a zrežírovaný snímok ktorý sa hrá s rôznymi vrstvami toho čo sa stalo. Teda my nevieme čo sa stalo a pochybujem, že aj v závere budeme si istý či tá mozaika naozaj ukázala pravdu. No každopádne sa môžete tešiť na 106 minút drámy ktorá ani na sekundu nedovolí sa dívať inam. Vyžaduje maximálne sústredeného diváka a tomu sa aj v závere odmení. Je dobré o tomto filme nič vopred nevedieť a potom sa kráľovský ale skutočne kráľovský baviť. 100 %

Případ: Ponorka (2020) (seriál)

Čím sme civilizovanejší tým viacej hľadíme do tmy. Zaujímavý, tichý, depresívny a mlčanlivý seriál podľa skutočnej udalosti. Celé je to chladné, držiace si odstup od diváka ale bravúrne herecky zahrané. Chybička na kráse môže byť pre niekoho veľmi pomalé mlčanlivé tempo v ktorom sú často dlhé tiché pohľady kamery do neznáma. Nakoniec to ale hodnotím kladne a som rád, že tam nebol stres, burácajúca hudba a hluční ľudia. Nebol tu žiaden super cool detektív ktorý všetko o prípade vedel už 400 rokov pred Kristom. Za všetkým kladným aj záporným sú tu len obyčajní ľudia. 80 %

Nevina (2021) (seriál)

Top kvalita nám zase prišla zo Španielska ! a keď vravím top kvalita tak myslím skutočný lahodný divácky pokrm! Tu netreba veľa písať, od námetu, od scenára, dokonalej réžii až po výborné herecké prejavy je všetko proste dokonalosť sama. Nemá to hluché miesta, nemá to nelogické miesta ( jedno dve by sa našlo )  Má to perfektne vystavanú postupnú gradáciu deja kde sa všetko aj dvakrát trikrát prekrýva a pritom to nepôsobí ani rušivo ani zmätene. Réžia je proste v pevných rukách a pod rukami iného režiséra by sa tento silne mozaikovitý príbeh rozpadol na tisíce kúskov. Náročný divák si nájde všetko čo len chce pekne pod jednou strechou, je tu dráma, emócie, pointa v pointe, ľudskosť, zrada a bolesť....neviem si predstaviť natočiť to lepšie. Prečo dávam 5 plných hviezd ? lebo šesť tu nie je ! 100 %