Vlk (1994)

Je to už 20 rokov čo som naposledy videl Vlka. Bol to koniec dobrej éry filmov kde ešte hudba znela v každom filme ináč. Filmy mali zvláštnu atmosféru takej snovej neuchopiteľnej aury. Vo vlkovi to platí dupľom, temné noci, plné mesiace, vycerené zuby, vlčie oči. Skvelá až famózna práca s kamerou a strihom. Dokonalý ! vlk " Jack, ktorý sa tej úlohy chopil bravúrne. No ale nalejme si čistého vína, on už ako vlk vyzeral ( pozdravujem pán McMurphy ) Škoda len toho jednoduchšieho scenára. Tej nevyužitej možnosti vyťažiť z prítomnosti dospelých a zrelých hercov niečo oveľa temnejšie. Malo to dobrú šancu stať sa kultom. Takto je to " len " dobrý kriminálny horor s pošramotenými ľudskými vzťahmi kde vyčíňajú skutoční vlci. 70 %

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Veľká spokojnosť a veľké prekvapenie. Od čias tridsať prípadov majora Zemana sme tu nemali tak reality sa držiaci seriál z prostredia bezpečnostných zložiek. Tento seriál je proste dokonalosť, tá dôveryhodnosť, spracovanie, výber hercov, starostlivo vybrané prípady. Výborne zvládnutá rovnováha medzi pracovnou časťou a súkromnými životmi postáv. Scenár nešuští papierom, postavy a situácie napísané na jednotku. Za mňa prekvapenie v podobe Bolka Polivky ktorý je uzemnený, nehlučný tichý muž v pozadí ktorý skôr pomáha skúsenosťami ako nejakou akciou. Prostredie zločinu a jeho vyšetrovanie celkom držiace sa možnosti skutočného života. Všadeprítomné média a strach zo šéfov ktorý tlačia na tabuľkové výsledky. Byrokratické prekážky ktoré sú zase len strach o pracovné miesto. Vyšetrovatelia pracujú len s tým čo majú a to málo je im ešte obmedzované. V poslednej tretej sérii ma istá " dáma " pekne srala a každý si isto spomenie , že vo svojej práci má podobnú k... Veľmi slušný seriál ktorý si ide svojou českou cestou a to je dobre. Nevidíme neobmedzené zdroje a neobmedzené možnosti, skôr realitu tvrdého života ktorý prináša tie najlepšie príbehy. Poklad českej kriminálnej scény pán Mareš sa môže živiť už len ako dokonalý scenárista. A ak by sa veľmi nudil poradím mu - štvrtá séria by sa hodila :) 100 %

River (2015) (seriál)

Neviem ako sa presne postaviť k seriálu kde detektívovi vyšetriť vraždu pomáha - halucinácia. Bolo to rušivé keďže vyšetrovanie bolo často len mix bludov, halucinácii a súkromných problémov detektíva Rivera ( skvelý Skarsgard ! ) Posledné dve epizódy ako tak spĺňajú kritérium slova - detektívka. Nevravím, že to bolo zlé, páchateľ vraždy bolo veľké prekvapenie aj okolnosti okolo záveru. Len mi to prišlo veľmi depresívne a miestami do krajnosti vedená psychologická dráma. Niekto tu písal mysteriózny krimi seriál ? Čo preboha bolo na tom mysteriózne ? Skoro celoživotná psychická choroba detektíva Rivera ktorá mu plietla hlavu. Nič mysteriózne!. 60 %

Legendy kriminalistiky (2017) (seriál)

Chce to naozaj niekedy silné nervy a žalúdok ale po stránke faktografickej sa jedná o dokonalé dielo a veľa veci vypovedá o ľudskej psychike a dobe v ktorej dnes žijeme. Celým seriálom ste prevedený bez jediného rušivého momentu a spracovanie je viac menej autentické. 80%

Legendy kriminalistiky - Shořelý oběšenec (2022) (epizoda)

ASI SPOILER ! ! !  v tom istom roku ako on som mal ísť na vojnu a jednou vetou na vojenskej správe som bol tej povinnosti zbavený ! ! ! civilná služba ho nenapadla ? takto ukončiť život :( presne ako píše kolega topi, tie skurvené média každý zločin ešte zhoršujú ! to je tá sloboda tlače !

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Čo napísať po toľkých rokoch a toľkých mojich osobných reprízach na film ktorý mám desaťročia hrdo vo svojich TOP 5 naj filmov môjho srdca ? Spomínam si keď som to prvýkrát videl, nejestvoval internet, o knižnej predlohe som nič nevedel, nepoznal som hercov, režiséra ale len som sa kochal. A kochal som sa aj dnes, keď poznám knižnú predlohu, poznám hercov, režiséra a poznám aj kopec " vrchných sestier " poznám slobodných duchov aké mal rebel McMurphy. Dokonca viem o " náčelníkovi " ktorý by nás oslobodil. Film o systéme, film o chuti žiť a radovať sa zo života. Film o tom ako nepodliehať systému a bojovať s ním. Každý nech si tam dá svoje systémy a dôvody prečo proti nim bojovať. Po filmárskej stránke je to skvost, perla, chuťovka a lahôdka pre človeka ktorý má rád kvalitné filmárske umenie. To, že by táto perla ostala bohvie kde  vďačíme Michaelovi Douglasovi. A človeku ktorý to jediný dokázal previesť na filmové plátno  M.Formanovi. Režiséra ako človeka nemusím ale musím sa hlboko pokloniť pred jeho filmovým remeslom ! Je to človek ktorý dokáže natočiť veľkolepý filmový film na hrane dokumentu, civilného až amatérskeho ale kvalitného hereckého prevedenia. Mal ohromný cit ako pojať šírku ústavu pre choromyseľných aby to nebolo na smiech a zároveň aby sme ich neľutovali. Stvoril realitu a do nej dosadil herecký magnet J.Nicholsona z ktorého McMurphy spravil hviezdu ktorá nikdy nesklamala. Za mňa : bez Formana by ten film nestál za starú belu. A bez Nicholsona by Forman natočil starú belu. Vzhľadom na to, že môžem dať " len " 100 % dávam 100 % ale v duchu dávam desaťtisíc ! !

Broadchurch (2013) (seriál)

Niekto zabil / zavraždil malého chlapca, v malom mestečku v ktorom " skapal pes ". Nemyslím to v zlom ale to mestečko bolo ospalé a nič významne sa tam nedialo. Zlo ale driemalo pod povrchom. Vražda Dannyho vyplavila to zlo na povrch a v meste Broadchurch už nebolo a nebude nikdy tak ako bolo predtým. Vrah je skrytý a precízne sú zapletené indície ktoré naznačujú celú plejádu podozrivých. Ako to chodí vrah / vrahyňa je len jeden / jedna. Miestami bude viac ako vražda a zlo pod povrchom niekomu ako mne pripadať banda hyen menom " novinári ". Oceňujem silný herecký výkon Olivie Colman ktorý sa prejaví hlavne v závere. Rovnako na doraz šiel výborný David Tennant s jeho unaveným detektívnom Hardym. Klobúk dole. U mňa jednoznačne prvá séria za 100 %................druhá séria, ústredným motívom je súdny proces s Joe Millerom. Autori ale múdro predpokladali, že to bude málo a preto prišli s líniou nevyriešeného prípadu Hardyho z prvej série. Obe línie majú svoje vlastné príbehy a neprelínajú sa rušivo čo je dobre. Mierne ubudla tajomná atmosféra a pribudli nutné logické chyby. Niektoré postavy odišli a niektoré pribudli. Uvidíte v praxi aj súdny systém anglosasov, porota - veľmi veľmi stupídny systém. Uvidíme čo prinesie tretia séria. 80 %.......................tretia séria, tentokrát opustíme rodinu zavraždeného chlapca a sledujeme prípad znásilnenia, ktorý sa rozrastie na niečo oveľa väčšie. Ako vždy do poslednej chvíľky netušíme, nevieme. Posledné minúty odhalia všetko. A našej utrápenej rodine sa budeme držať blízko. Som rád, že je to posledná séria, verím, že by to upadalo keďže aj tu varili tak trošku z vody. Je to rozhodne najslabšia séria ale stále si drží  vysokú kvality dobre zábavy typickej pre tento seriál. 75 %

Des (2020) (seriál)

Dennis Nilsen, sériový vrah ktorý desil Anglicko v minulom storočí a lapenie ktorého bola neskutočná náhoda. Atmosféra tej doby zachytená ako vždy precízne a pomalé budovanie napätie graduje až do súdnej siene. Nečakajte akčné sekvencie, všetko je to skôr o dôslednej práci vyšetrovateľov ktorých životy sú jeden veľký stres a tona cigariet. Vrah je veľmi inteligentný a mätie stopy aby skomplikoval súdny proces. Chválim výborného Davida Tennanta, ktorý ako keby skutočnému vrahovi z oka vypadol. Páčila sa mi aj rola životopisca, ktorý sa držal pri zemi. Tento druh seriálu - true crime veľmi môžem a toto dielo rozhodne odporúčam. 80 %

Před vraždou (2022) (seriál)

No to bola jazda ! čo všetko na svete môže zapríčiniť jeden nesprávne pochopený USB ! Úplne dokonalé šialené, prepálené, absurdné, nelogické ale takým zvláštnym magnetickým spôsobom, že to proste zožeriete do konca :) Logicky vám dám jednu radu, nehľadajte v tom logiku a vypnite trošku mozog aj keď to bude nelogické :) Ak necháte na chvíľu mozog utlmený, budete sa kráľovsky baviť ! Ubezpečujem vás, že posledné minúty budete stáť a kričať aby ..... ak sa aj absurdný príbeh podá takto dokonale správne nepripečený je to pochúťka :) pripravte sa na šialenú jazdu kde vrahovia robia poradcov, majú svoje živé diktafóny, USB vám zničí život totálne ! dávajte si pozor na učiteľky matematiky ale hlavne prosím vás ! na ...skurvených vikárov ! šialené ? no vravel som vám :) 99,99 %

Tohle bude bolet (2022) (seriál)

Komédia ? ani náhodou ! skôr psychologická dráma o súčasnej spoločnosti z lekárskeho prostredia. Áno má to uštipačný sarkastický humor ale ten je trefne dávkovaný medzi dve silne depresívne scény. A tých depresívnych je tu na mraky ! Adam Kay je mladý pôrodník bez nejakého zmyslu života, je gay a tam tiež to ide dole vodou. On Adam je totižto poctivec a dobrá duša. Nie vždy je to dobré a často krát sa mu jeho dobrosrdečná a úprimná povaha vyplatí. Skôr naopak a robí si jeden problém za druhým. Spoločnosť je šedá, smutná, deprimovaná a triedne rozdiely sú veľké a pomaly neúnosné. Aj keď jedna epizóda dá krutým spôsobom vedieť rozdiel medzi súkromnou a štátnou klinikou. Ale pozor , predsudky stranou. Sú tu aj vtipné momenty a Adam je rodený slovný virtuóz ale vie dať kamarátke aj veľmi naozaj veľmi originálny svadobný dar. Za mňa to bol dobrý seriál a viem si predstaviť ďalšie smutno sarkastické dobrodružstvá tohto skvelého doktora ktorému Ben Whishaw geniálne stvárnil osobnosť ! Radosť sledovať jeho výkon. Ak máte radi horkosladké príbehy a nevadí vám čierny humor s veľkou dávkou depresie o tom ako systém ide do ...tak smelo do toho ! svet vagín je otvorený. 80 %