Nevinný (2018) (seriál)

Kladne hodnotím obe krátke ale výživné mini série. Tvorcovia nám celý čas predkladajú falošné indície a ukazujú prstom na všetkých okolo. Ako to už býva najväčšia tma je pod lampou. Dobré spracovanie, správni herci, dokonalé prípady. Škoda, že toho nie je viacej a nie sú trošku viacej rozvetvené. Ináč za mňa veľká spokojnosť. Minimalistické ale divácky atraktívne. 80 %

Rapl (2016) (seriál)

Začalo to veľmi dobre, problémový policajt odchádza do " vyhnanstva " do zapadlého mestečka kde sa kedysi udiala vražda policajtky. Podotýkam stále nevyjasnená. Čermák ako Kuneš je perfektná voľba, nepotrebuje si na nič hrať, je proste len drsný, uzavretý do seba, výbušný, kašle na predpisy a slušné správanie ale kdesi v ňom je kus poctivého chlapa ktorý zase tak veľa od života nechce len boží pokoj. No aj napriek zapadlej diere v Jáchymove to tam vyzerá ako v Prahe. Neustále vraždy, podvody, drogy, mafia..korupcia na vysokých miestach. A tu je malý problém seriálu, stráca na realite kdesi v druhej polovici. Kým prvá polovica je ako tak vážna a temná, do druhej sa vkráda skoro až komédia. Neustále handrkovanie medzi policajtom Máchom a Slepičkovou je už fakt trápne. Doktor " pitva " je zaujímavý keď ho vidíme prvýkrát a potom sa už len recykluje. Posledné diely sa odtrhli naprosto mimo realitu a máme tu skutočný divoký západ a logika je nedostatková vec ako rozum v parlamente. Škoda, mali by sme tu celkom vydarený seriál v ktorom by sa využil opustený temný potenciál západných Čiech. Takto sme dostali " len " celkom vydarenú krimi sériu ktorá dosť vyčnieva nad konkurenciou. Prvá séria 70 %  Tak druhá séria je sklamanie, presun až k imbecilnej kvázi zábave ? takto zničiť dobre napísané postavy z prvej série a hlavne nelogických vecí je tu priam viacej ako hercov ! Prečo presun z Jáchymova do Ústi ? celá policajná stanica sa presunula do iného mesta ???  Kde zmizla Rohanová žena ? Rohan, postava totálne bez autority a spravilo sa z nej len spité niečo čo chodí a kričí dookola Mácho ! slepice ! Kuneši ! Čepičková ! Celé je to na hlavu, zachraňuje to len linka s Čiernou horou a Čubričom. Z toho by sa dalo ale vytrieskať viacej. Doktor Knecht alias " až po pitve " je nakoniec sympatická postava.  No neviem, v porovnaní s prvou sériou je to pád ..strmhlavý pád ! A to je škoda lebo Kuneš je špičková postava na české aj slovenské pomery ! zaslúžil si lepší príbeh. Druhá séria sotva 50 %

Schodiště (2022) (seriál)

Výborný seriál ktorý ale musíte chápať v dvoch rovinách. Prvá rovina je prvá polovica ( prvé štyri epizódy ) Potom príde druhá ktorá je vlastne len zhutnená a silná rodinná dráma ktorá ale nemá veľký súvis s prvou časťou. Prvá časť je dokonalá, dramatické krimi a súdne pojednávanie ktoré ukazuje rôzne uhly toho čo sa stalo. Potom sa to zlomí a príde kopec rodinných problémov, flashbackov a silné depresívne výjavy z minulosti. Celý čas vnímate, že niečo visí vo vzduchu a prehodí výhybku tam kam chceme. Chceme vedieť čo sa vlastne stalo a prečo. Žiaľ do konca je to len prestupovanie na mieste a plač jeho detí bude jediné čo ostáva. Samozrejme v rámci dekadentnej depopulačnej vlny je aj tu LGBTI story a samozrejme je úplne zbytočná a násilne nalepená. Takže pád zo schodov začne naprosto famózne a prebieha pravý kriminálny seriál v ktorom cítite, že ide o všetko. Paradoxne v štvrtom diely prebehne súd a už sa to potom len tacká a vlečie, Malo to mať šesť epizód, vyhodiť nepodstatné dejové linky detí Michaela či už vlastné alebo nevlastné. Táto hluchá vata ničí výborný seriál inšpirovaný skutočnými udalosťami. 70 - 80 %

Hořký život komika (2016)

Zašlá sláva kedysi výborného herca De Nira už dávno pohasla. V tomto filme ale nič neskazil ani ničím neohúril. Je to taká dlháá prezentácia starých vyslúžilcov z Hollywoodu ktorí sa stretli, ak si pamätali tak sa aj zabavili. Ja ako divák som miestami našiel vtipné miesta a až na tú prepálenú dĺžku filmu to bolo niekde v strednom pásme zábavy. 60 %

Volavka (2022) (seriál)

Len štyri hviezdy ? 80 % ? nejak málo na to, že ma to zaujalo a sedel som ako prikovaný. Vysvetlím ale vopred píšem, že kolega menom : EvilPhoEniX napísal oveľa lepší komentár a ktorý je na 99,99 % totožný s mojim pohľadom na tento seriálový počin roka. Preto to nebudem naťahovať a len skratkovito. Egerton skvelá voľba a macher zo začiatku prejde dokonalou zmenou. Hauser, nedá sa veľa povedať ale jediná možná herecká rola v ktorej si neviem nikoho iného predstaviť ! Skvelý priam naozaj životný výkon a tie spustlé oči do ktorých neprenikne nikto sú dokonalou hereckou ukážkou. Jeho hlas je už len čerešnička na torte. Rozlúčenie s hercom Ray Liottom, myslím si, že dal do tej role všetko ! ( nech odpočíva v pokoji )  A potom je tu všetko čo opísal negatívne aj EvilPhoEniX, krátky seriál ! áno presne tento seriál mal mať ešte minimálne dva diely ktoré by ukázali súdny proces a hlavne jeden diel ktorý by nejakým spôsobom ukázal rozdiel medzi väzením č.1 a väzením č.2. Sorry ale ja som rozdiel nevidel ! Aj keď sa tam k niečomu schyľovalo tak...to vyšumelo do prázdna. Škoda ! veľká škoda ! Ináč po všetkých smeroch výborný napínavý seriál ktorý desí tým, že je podľa skutočnej udalosti a nie tak dávnej minulosti. Spracovanie výborné, žiadne hluché miesta som nevidel ani nič nelogické alebo niečo čo by odvádzalo pozornosť niekam inam. Výhrada je v posledný diel ktorý proste z minúty na minútu ukončí všetky zaujímavé dejové línie a ..šmitec ! ? Ten prechod z neistoty si to zaslúžilo prepracovanejší vzhľadom na predchádzajúce diely. Takto sme nevideli super dokonalý seriál ale " len " skoro dokonalý seriál. 80 %

Poslední leč Alfonse Karáska (1987) (TV film)

Tak Karasék posledný diel je už farebný a pán Kopecký je už pán dôchodca a dáva svoje rady mladším v rodine. No neviem mne to celé prišlo už také na silu. Neskutočne zlý herecký výkon Langmajera to celé kazil hlavne ak bol v scéne s hereckou legendou Kopeckým. Langmajer a jeho " tance a piesne " to je fakt trapas. Určite sa dalo zasmiať, posledný diel bol raz taký dlhý ale celkom to odsýpalo a Nárožný ako bradatý horár ktorý si stráži dcéru nemal chybu. No povedzme 60 %

Alfons Karásek v lázních (1971) (TV film)

O málinko lepšie ako prvý diel, je to síce rovnako streštené ale tie prezliekacie scénky nemajú chybu. Okrem iných tam teraz pribudol aj V.Brodský a nezabudnuteľne  v roli záhradného trpaslíka aj Vladimír Menšík.

Sedm žen Alfonse Karáska (1967) (TV film)

Miestami to nahlodal zub času a je to už predsa len trošku infantilné ale zábava je to zaručená, pesničky ktoré nezostárli a hviezdou je samozrejme Milda ktorému to všetko predsa veríme :) 60 %

Elvis (2022)

Silne moderná verzia životopisu jedného kráľa, konkrétne kráľa dobrej hudby. Bolo to celé veľmi hlučné, farebné, svietilo to a blikalo nonstop až sa v tom strácal nosný príbeh. Ak si myslíte, že to bolo o Elvisovi tak ste na omyle. Miestami mi to pripadalo ako životopis veľmi slizkého človeka menom Tom Parker o ktorom veľa nevieme a ktorého veľmi bravúrne stvárnila kedysi veľká herecká hviezda Tom Hanks. Parker je človek ktorého by sme dnes mohli nazvať  podvodníkom so všetkým čo toto slovo obsahuje a ešte by sme ho mierne podcenili. Samozrejme isté kruhy by také pomenovanie nahnevalo a podľa nich to bol úspešný biznismem. No prosím, ak hovno nazveme lekvár ešte neznamená, že si ho natrieme na chlieb. Austin Butler stvárnil Elvisa a dalo by sa povedať, že sa mu podarilo vystihnúť jeho pohybové kreácie ktoré ale miestami šli za hranu a naznačovali začínajúci epileptický záchvat. Každopádne neviem si predstaviť aktuálne kto by to zahral lepšie a tak som s jeho výkonom spokojný. Produkcia a výprava je solídna ale všetko je to rýchlo zmixované do hromady a vzniká miestami z toho chaos. Dokonca do toho kraválu budete počuť aj rap !? Až som sa desil aby nedajbože Elvis nevytiahol - mobil.  Silný až prehnaný bol tlak na jeho nepochybné inšpirácie v hudbe černochov a nikto to nepopiera ale tu som mal pocit ako keby Elvis nevznikol nebyť černošskej hudby a celé to bolo tlačené v modernom duchu - " bieli sú rasisti a póvl a čierni sú stvoritelia neba a zeme a sú to stále a stále len úbohé obete " Ale dobu v ktorej žijeme si bohužiaľ nevyberáme a tak nový Elvis aj napriek kope nedostatkov a zbesilého strihu za ktorý by sa nehanbil ani nebohý Mann, je celkom vydarený životopis. Herečka ktorá stvárnila Priscillu mi ale vôbec do tejto role nesadla. Zhrnutie, dokonalý Butler, pekne vychcaný Hanks ( peniaze sú modla ! ) scenár ktorý rámcuje to podstatné ale vyhýba sa širšiemu opisu detstva Elvisa a nakoniec pomerne pevná aj keď faerbná v štýle house music réžia...kráľ je dobrý ale kráľovia ostali neporazený a tak Walk the line a Amadeus stále na vrchole životopisov velikánov hudby. 70 %

MR 73 (2008)

Ak máte v živote aktuálne zlé obdobie tak sa tomuto filmu s oblúkom vyhnite. Je to temná depresívna dráma v ktorej slnečné svetlo je neznámy jav a úsmev niečo nesfilmovateľného. Auteuil ide drsnú smutnú a bolestnú one man show kde tiene šepkajú a krv tečie aj v studenej márnici. Alkohol tupí smútok ale očividne nie zmysly a čestný charakter detektíva Louisa Schneidera. Prelína sa tu viacero príbehových liniek a otvárajú sa staré krivdy a vytvárajú sa nové. Temné, zúfalé a až do konca niet nádeje. Priam dokonalý francúzsky noir ktorý ale prekračuje svoje vlastne mantinely a toho zúfalstva je asi predsa len viacej. 80 %