Hladomor´33 (1991)

58 rokov musel svet čakať, kým sa začne otvorene rozprávať o genocíde ukrajinského národa a najväčšom svinstve, aké sa kedy na európskej pôde niekomu podarilo. Po pozretí filmu je človeku tak zle, že aj napriek nechuti oslavovať zhliadnutie snímku musí uznať, že je majstrovský. Atmosféra totálnej mizérie sa stupňuje a od začiatku do konca človeka zakuklí v absolútnej beznádeji. Pokazilo mi to deň a zároveň som v duchu tlieskal stŕpnutými rukami autorom...

Nixon (1995)

Rozvláčny film nabitý informáciami, ktorý mimo nejakých osobnostných konštrukcií ponúka dojem hraného dokumentu. Aby človek nezaspal a sústredil sa (pokiaľ ho k tomu nenúti samotná téma) tak mu príbeh servíruje skvelý Hopkins. Pôvodne navrhovaný Warren by síce dodal autentickejší vizuál hlavného hrdinu, no jeho stvárnenie by nemuselo ponúknuť rovnaký zážitok. Film s kvalitou, na ktorú ale treba mať správne rozpoloženie.

Fighter (2010)

Klasický boxerský film, ktorý dáva na inú úroveň Bale v jeho tradičnej úlohe podivína (istá podobnosť s Mechanikom) a skutočný príbeh o niekdajšej boxerskej nádeji, ktorá prepadla drogám. Film na jedno pozretie s mravným ponaučením.

Inland Empire (2006)

Napriek tomu, že Lyncha uctievam a kopec jeho filmov považujem za absolútne skvosty amerického filmového plátna, tak tu musím s hodnotením nízko. Lynchov rukopis je tu v podstate zachovaný, ale chýba tu absolútne čokoľvek (okrem autorovho mena), čo by ma zaujalo a nútilo to vydržať do konca. Celé to znie ako nasilu pozliepané a po prečítaní pár informácií o tvorbe filmu je v podstate jasné, že ani sám autor v tom nemal jasno, čo vlastne robí. Urobil a nefunguje to. Jedna hviezdička za odvahu!

Pod vodou (2020)

Ďalšia plytká, nudná variácia na stokrát obohranú tému. Človeka unaveného z tých hollywoodskych politicky korektných noriem na začiatku vlastne napadne presný priebeh filmu a kde jediné prekvapenie je úmrtie charakterného černocha hneď na začiatku. Chýba nejaký prekvapivejší dej, aspoň kúsok napätia, sympatickejšie postavy a hlavne niečo desivé aby to spĺňalo hororový žáner. Toto je ako nasilu spravená domáca úloha.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Nakoniec som si po dlhom čase pustil aj ja poslednú epizódu z novej trilógie. Pomerne znechutený predošlým dielom, kde Johnson zaexperimentoval a snažil sa ponúknuť nejaké nezmyselné novoty do zabehnutého sveta som jednoducho nemal potrebu si ísť na premiéru pokaziť sviatky. Po pozretí filmu sa nedostavilo absolútne znechutenie ako v osmičke. Skôr mi prišlo tak trošku aj ľúto Abramsa, ktorý sa podobne ako v sedmičke snažil zapáčiť každému. Film ponúkol opäť guľáš rôznych postupov, nápadov a príbehových vsuviek, ktoré v konečnom výsledku pôsobili ako pozliepané na poslednú chvíľu a väčšina fungovala ako zbytočná vata (nehovoriac o logike niektorých postáv - ich hodnotenie tak na **). Celkom kŕčovito pôsobili dialógy (pri scéne o nájdenej kostre a následných komentároch postáv čo to znamená by som dával v Hollywoode návštevu koncentráku). Disney je jednoducho korporácia so všetkým čo k tomu patrí a ich zaujíma len finančný výsledok v ľúbivom obale. Nové postavy zrejme nefungovali na nikoho. Nájsť si medzi nimi nejakého favorita je nemožné. Tak sa opäť vsadilo na staršie charaktery, ktoré mali priniesť stratených fanúšikov. Ich zakomponovanie do sveta ponúklo miestami aj svetlé (v rámci deja konkrétne temné v tom dobrom slova zmysle) chvíľky (hodnotenie *** až ****), no nedokázali celý kolos dotiahnuť na úroveň starších trilógií. Klinec do rakvy nebol pritisnutý úplne, film ako taký ma udržal v napätí do konca zo zvedavosti a akejsi starej fanúšikovskej povinnosti (za to by som dal ***). Tá od predania Disneymu postupne vyprcháva ako táborový oheň. Disney by mohol ten oheň ocikať a ísť pekne domov venovať sa niečomu inému. Ale on si nedá pokoj...(takže nakoniec priemerovo silnejšie **)

Solo: Star Wars Story (2018)

Svojím spôsobom to neurazí ani nenadchne. Na rozdiel od nových epizód to ponúka aspoň slušnú porciu zábavy, neznásilňovanie kánonu SW prílišnými novotami (aj keď droidka bojujúca za práva robotov je istým spôsobom politická agitka, no vyznieva hlavne komicky) a na osvedčených charakteroch rozširuje príbeh. Alden nie je Harrison, Donald nie je Billy Dee, no ich úlohy zahrali v rámci možností dobre. Popri Rogue One a seriály Mandalorian nádej, že Star Wars môže ešte zabaviť aj pred-disneyovského fanúšika univerza.

Přes kosti mrtvých (2017)

Z celkom zaujímavého námetu a prostredia sa dalo určite urobiť viac. Zo strelenej stareny, česko-poľského pohraničia plného podivínov, ale aj lovcov, čo tak trošku ignorovali zákony. Takto to vyznelo ako nútená agitka zrejme veľmi ekofašisticky cítiacej tvorkyne, ktorá bola ale gýčovo jednostranná a celkový dojem nezachránil ani ten hipisácky koniec. A to tie zvieratá mám aj ja rád!

Umění tančit v dešti (2019)

Citová ždímačka, ktorá začína ako celkom detský filmík vhodný na vypnutie. Čím dlhšie to pozeráte, tým vás zaujíma, čo vlastne príde. Po polke sa to celkom zvrtne a nebyť niektorých vyslovene hlúpejších momentov, zvládnem dať pre akúsi milosť aj plný počet.

Lovec jelenů (1978)

Napriek dĺžke mi to celkom ušlo. Pamätné herecké výkony zabalené do viacvrstvového filmu, kde sa stále niečo deje a vy čakáte čo ešte príde, aj keď celková idea je pomerne jasná. Pre tieto epické, dlhé kúsky mám rád tento druh umenia. Dielo zo zlatej éry filmu!