Přes prsty (2019)

Taká jednohubková tupotinka v žánri česká romantická komédia, pri ktorej sa človek sem-tam aj pousmeje a sem-tam pozrie do stropu.

Ti, kdo mění svět (2018)

Každý extrém je spočiatku založený na dobrom úmysle. Snahe zmeniť svet a priniesť niečo nové a svieže. Veganstvo sa od malého hnutia za boj proti nadmernému užívaniu mäsa a týraniu zvierat pretransformovalo na moderný životný štýl, ktorý začal diktovať ostatným ako majú žiť. Dokument o ňom sa dá urobiť rôzne. Game Changers je doslova propagandou veganského hnutia. Propagandou práve preto, lebo obsahuje klamstvá, polopravdy a veci vystrihnuté z kontextu. Horlivý podporovateľ trendu alebo človek, ktorý sa nikdy nezaujímal o zdravú výživu a uverí všetkému, čo mu povedia v televízii tomu môže uveriť a nadchnúť sa. Iný, čo si overuje štúdie, tvrdenia a dohľadá si autorov, či pozná protagonistov bude naopak veľmi sklamaný. Samotné spracovanie pripomína klasickú americkú televíznu bulvárnu produkciu. Keďže ide o dokument, hodnotím pre jeho klamstvá veľmi nízko. Viac ohľadom dezinformácii tu: www.institutmodernivyzivy.cz/the-game-changers/

Národní třída (2019)

Vandam je vlastne taký prototyp českého malomeštiaka zakotvený v metropole, ktorý má svoj vlastný svet s jeho zákutiami, pravidlami, frustráciou a atmosférou. Veľmi vzdialene by som to prirovnal k takému komornému "hospodskému" God Bless America. Otvorte si pivko, uvoľnite razporok a vychutnajte si tú strohú priamočiarosť! Koniec trošku zmenil pôvodné očakávania českého finále a celkom rýchlo sa zvrhol. Dlho som nič českejšieho nevidel.

1917 (2019)

Vizuálne krásne spracovaný videoklip o prvej svetovej vojne. Takýchto jednotlivých príbehov o zabudnutých hrdinoch sa určite dá vybrať dostatok a zaslúžia si úctivé pripomenutie. Samotný dej neponúka veľké epické zvraty, bombastické akčné scény a superhrdinov, čo prežijú všetko. Na druhú stranu sa drží akejsi drsnej komornosti a na jedno pozretie poskytne kvalitnú porciu militaristickej "zábavy".

Attila (2020)

Film, ktorého dej fanúšik domácich zmiešaných bojových umení pozná dopredu a ako taký sa preto nedá hodnotiť. Potešili staré zábery, no trošku sklamalo stručné opísanie začiatkov tohto športu u nás. Celkovo príjemná dokumentaristická jednohubka pre fanúšika. Moja spoločnosť v kine (nefanúšik) sa priemerne bavila. Preto silnejšie 3 hviezdičky.

Složka 64 (2018)

Celkom solídna detektívka, ktorá sa veľmi snaží predať ako PR pre politickú korektnosť a multikultúrny program Európskej únie.

Mandalorian (2019) (seriál)

Po znásilnení celej franchise Disneym, kedy epizódy postupne ničia celé kúzlo sa rôzne spin-offy snažia zachrániť čo-to z rešpektu voči celému univerzu. Seriál Mandalorian je zatiaľ najlepším počinom pretože si ide svojou vlastnou cestou. Je to vlastne westernový, komornejší príbeh mimo všetkých veľkých CGI somarín (aj keď efekty sú vkusné). Všetko sedí a vy si vychutnávate postupne odkrývajúci dej. Dúfam, že si to udrží latku vysoko a ešte nás to bude dlho baviť!

Ad Astra (2019)

Spočiatku som mal pocit, že pôjde o ďalší lepší vesmírny film. No od polovice filmu akoby vypadol scenárista, prípadne mali skrátený termín dokončenia snímku. Výsledok priemerný. Brad Pitt sa cítil v pár grimasách svoj a neskúšal viac hrať. Koniec filmu nasilu pozliepaný.

Občan X (1995) (TV film)

Film sa viac zameral na vyšetrovanie prípadu, než na samotného Čykatila. V snímke mi chýbalo viac neprávom odsúdených (hlavne ten popravený) a epický záver s vrahovým prehrávaním na súde. To by mohla byť pre nejedného herca obrovská príležitosť na Oscara! Na druhú stranu komorné televízne možnosti vytvorili celkom obstojný filmový zážitok s dobrými hercami. Potešilo to, že sa to od skutočného príbehu moc nelíšilo, čo je v týchto prípadoch celkom vzácnosť.

Rocky IV (1985)

Kryštalické béčko 80. rokov vzdávajúce priam kultový status studenej vojne. Na jednej strane ten najlepší americký sympaťák verzus ten najprimitívnejší ruský steroiďák. Jeden z najpriamočiarejších filmov priam pripomínajúci automatovú akčnú hru.