John Wick 3 (2019)

Od očakávaného pokračovania modernej zabijačkovej série som čakal niečo iné. Prakticky sa to štýlovo odklonilo od jednotky a z dvojky pridalo väčšie univerzum, ktoré sa akosi utopilo v nelogických, miestami až trápnych scénkach, kedy sa človek chytal za hlavu. Akčné scény strácajú dych, no aspoň väčšina stále drží nejaký štandard. Zrejme je to veľký kasový trhák, keďže sme sa dočkali takého zbytočného konca.

Vysvobození (1972)

Po banjo-gitarovom duely som čakal niečo v štýle Jeremiaha Johnsona. Pôvodne dobrodružný film sa postupne mení v psychologický thriller. Zaujímavá sonda do chlapčenských snov bojujúcich s realitou, stereotypných predstáv, otázok morálky a bezpečnosti na úkor vlastného pohodlia. Na svoju dobu skvelá filmárska práca v zložitých podmienkach.

The Misanthrope (2007)

Ako človek, čo strávil roky počúvaním čierneho kovu a pozná väčšinu protagonistov v snímke som čakal od filmu viac. V podstate je to bežný Tedov život plný obyčajných vecí zabalený do hudobného kabátu, ktorý by sa hodil asi aj hodnotnejšiemu dielu. Pre tých, ktorí nikdy neboli v lese, snívajú o Nórsku a majú Darkthrone vytetovaný na zadku pôjde určite o kultový snímok! Pre mňa nasilu pozretý film.

Zlo s lidskou tváří (2019)

Film mapujúci život Teda Bundyho z pohľadu jeho ženských fanúšičiek a teda šarmantného, citlivého a hlavne okúzľujúceho podivína, ktorý zamával so súdnym systémom v Spojených štátoch amerických. Vskutku originálny námet s dobrými hercami. Aj keď moje očakávania vzhľadom na jeho pomerne bohatý životopis boli úplne iné.

Dravci (1999)

Miestami napínavé, inokedy jemne vtipné a svojím spôsobom veľmi štýlové. Originálna snímka, kde nedokážem uveriť žene v pozícii režiséra ponúka okrem nášho prírodného klenotu aj do hororu zabalené otázky morálky a ľudskej potreby prežitia. Hriech nespomenúť skvelú minimalistickú hudbu a koniec filmu!

Upír Nosferatu (1922)

Základný kameň hororu, legendami opradené dielo nakrúcané v pravekých podmienkach aj na Oravskom hrade, ktorý dodnes filmu ďakuje za celosvetový záujem. Pre dnešného hororového diváka skôr umelecké dielo expresionizmu s epickou hudbou, kde každý záber je umne vystavaný a vyjadruje autorovu obrazotvornosť limitovanú len dejom, na ktorý nemal povolenie. Každý záber predstavuje hru obrazu a hudby, kde minimalizmus hlavného hrdinu umocňuje démonickosť jeho postavy viac ako siahodlhé temné reči v moderných variáciách. Vadu na kráse možno vidím v šťastnom závere, ktorý ale musel pre potreby uverejnenia filmu vzniknúť (aj keď vieme, že mu to na súde nepomohlo :-))...

Velké nesnáze v Malé Číně (1986)

Typický Yankee/vodič kamióna len tak náhodou zabráni starému čínskemu proroctvu v amerických uliciach. Pomôže mu starý ujo, znalý všetkých proroctiev a nový čínsky kamoš, s ktorým zapijú magický absint a nezabudnú prisahať na americkú vlajku aby na záver získali dve šťabajzne! Dej ako z automatovej arkádovky, solídne kulisy a na tie roky aj celkom slušné triky. Béčkové guilty pleasure 80. rokov!

Generation Iron 2 (2017)

O triedu lepšie než jednotka. Dokument ide viac do hĺbky jednotlivých aspektov kulturistiky. Ešte viac rozoberá jej tienisté stránky. Zaujímavé je sledovať ako veľmi sa zmenilo jedno odvetvie športu vďaka modernej dobe a vplyvom sociálnych médií.

Když draka bolí hlava (2018)

Najhoršia rozprávka za posledné obdobie z slovensko-českej produkcie. Nič tu nefunguje, je to nasilu pozliepané a ten """zvrat""" na konci by nevymyslel ani pacient s detskou obrnou. Jediná hviezdička za nápad urobiť to dvojjazyčne. Dúfam, že aj v českej distribúcii to bolo rovnaké.

Šílený Max (1979)

Film som si pozrel znova aj po rokoch a stále môžem skonštatovať, že je to akési nutné zlo, vďaka ktorému vznikli pokračovania. Absolútne tupé. nelogické a už vôbec nie sci-fi. Ale v tej dobe a točené v podmienkach aké to malo to mohlo ohúriť. No dnes neobstojí na ničom.