Choking Hazard (2004)

Hororová časť nefunguje, ale tá komediálna to vytláča z podpriemeru na takú chutnú tupotinku, ktorú chcete dopozerať a vedieť ako skončí. Niektoré hlášky sa určite zachovajú!

Ghoul (2015)

Prekvapujúco dobre spravená jednohubka, ktorá spočiatku pôsobí ako zlý vtip. Ku koncu naberie atmosféru a aj napriek prvoplánovému námetu vytrieska z neho maximum aby vytvorila vystupňované napätie. Po žánrovom tvorcovi prvý film ktorý sa podaril!

Neporazitelný: Návrat krále (2016)

Boyka začal viac prejavovať city a sumarizovať svoj život. Zahodiť všetky úspechy a vrhnúť sa do boja proti sebe samému. Vznikla z toho ďalšia solídna arénovka, v ktorej oproti trojke chýba akási ultimátnosť a miestami stráca dych. Ale stále sa to radí medzi to lepšie z akčného filmu po miléniu!

Jan Žižka (2022)

Taká fantasy jednohubka, ktorá neurazí a ani nenadchne. Pokiaľ vám teda nerežú oči historické nepresnosti, ktoré sa jednoducho obyčajného človeka nedotknú. Nešlo o to (podľa mňa) vyrobiť historicky vernú snímku. Šlo o to využiť financie (keď štát prispel prachy na historickú osobu) a použiť na štýlovú snímku (tu isto prišiel Netflix) pre mainstream. A zároveň si vybrali Žižkov príbeh pred všetkými podstatnými udalosťami aby sa čo najmenej bežných ľudí chytalo za hlavy, že to (ne)koreluje s ich zaužívanými predstavami o hrdinovi. Keby tam neboli herci ako Caine, tak to mohlo kľudne stáť aj menej a dať peniaze na podstatnejšie veci. Ale asi to svoj úspech pre tvorcov dosiahlo. P.S.: Ale varovanie prišlo na začiatku, kde bolo správne uvedené, že to je len INŠPIROVANÉ skutočnými udalosťami a nie podľa nich. Za to si to zaslúži obdiv!

Neporazitelný: Vykoupení (2010)

Séria Undisputed je výnimočná tým, že každým dielom sa kvalita zvyšuje (a zlosynovia dostávajú druhú šancu!). Trojka predstavuje ultimátny akčný film, kde nechýba absolútne nič. Príbeh je viac navrstvený a klasická arénovka je nahustená kvalitnými súbojmi ktoré sa nevyhýbajú ničomu (dokonca aj hlavný hrdina pár krát dostane kvalitne na frak). To najlepšie z éry 90. rokov vyrobené v roku 2010!

Neporazitelný II: Poslední zůstává (2006)

Z bezcharakterného Icemana v jednotke sa vykľul charakterný černoch v dvojke. K tomu sa obmenilo prostredie a pridalo viac zlých bielych "Rusov". Ale čo je pre apolitickú zábavu ešte dôležitejšie - stúpla bojová choreografia! Čas medzi úvodom a záverom sa kvalitatívnejšie vyplnil a dokonca sa hralo aj na city. Vzniklo solídne akčné béčko, ktoré obstojí aj bez videnia zbytočnej pôvodnej snímky.

Neporazitelný (2002)

Film skončil a ja som si stále hovoril čo malo byť akože jeho zmyslom. Ak šlo o to urobiť nasilu nejaký hip-hopový akčňák pre afroamerické publikum, tak jeho úspešnosť objektívne zhodnotiť neviem. Z môjho pohľadu tu chýbal dej, ktorý by diváka udržoval v nejakom napätí alebo aspoň poskytol adekvátnu výplň pred koncom filmu. Scenár v podstate nič prekvapivé nepriniesol. Absolútne ploché postavy sa chovali až šablónovito podľa najnižších kritérií.  Okrem toho v danom žánri môžu byť aspoň atraktívne boje, čo chýbalo.

Corleone (2019)

Francúzsky dokument ukazuje, že všetky mafiánske filmy boli v skutočnosti veľmi jemné, gentlemanské a štýlovejšie než krutá realita v sicílskom mestečku s kultovým menom. Pravdepodobne sa človek viac identifikuje s vymyslenou zápornou postavou, než s "capo dei capi" z mäsa a kostí. Téma snímky je natoľko atraktívna, že jej nedostatky vo výpravnosti eliminuje a vašu pozornosť si uchová až na záver.

Pamela: Příběh lásky (2023)

Úplnou náhodou som sa dostal k dokumentu o Pamele, ktorý by som asi osobne sám nevyhľadával. V 90. rokoch nám ešte nevybúreným doslova brnelo v slipoch vždy, keď sa niekde objavila. Po rokoch mi tento typ žien absolútne nič nehovorí, ale istá nostalgia za Pobrežnou hliadkou zaúradovala. Jej kariéru som nesledoval ale počas pozerania som si uvedomil, že som ju vlastne celú poznal. Ani ma nenapadlo ako jedna videokazeta mohla zmeniť život vtedajšej najväčšej bohyne planéty. Celkom dobrá sonda do nastupujúcej vlny virálnych somarín a prechodu do ultimátne internetovej éry. Až mi ju bolo sem tam ľúto. A za to si zaslúži vyššie hodnotenie!

Amazonia vertical (2004)

Komorný a veľmi záživný dokument, ktorý prekvapí svojou (ne)kompozíciou a ľudskou stránkou. O "prvovýstupoch" Slovákov v Amazónii som sa dozvedel prvýkrát. Ich absencia strachu a skúmanie "strateného sveta" ma vtiahlo do deja okamžite. Geišberg v úlohe rozprávača sedí dokonale.