Omnibus: The Last Moguls (1986)

Na rozdiel od novších dokumentov o legendárnej producentskej dvojici Golan/Globus (a ich filmového štúdia Cannon) z roku 2014 ide v tomto prípade o propagandu v čase ich najväčšej slávy. Finančné krachy a neúspešné projekty ešte len prídu a tak okrem kritiky médií na ich ostatný, propagandisticky ladený Delta Force si človek užije plnú dávku ich snov o ovládnutí celého filmového sveta.

The Go-Go Boys: The Inside Story of Cannon Films (2014)

Šialená jazda do neuveriteľného príbehu legendárnej producentskej dvojice Golan/Globus pohľadom ich samých a niektorých spolupracovníkov, či hviezd. Celý dokument vyznieva viac oslavne a ku koncu aj dosť nostalgicky, ale stále s istou dávkou humoru. Oproti konkurenčnom dokumente tu chýba viac kritiky. Tá nikdy príliš nehrala úlohu pri tvorení ich nekonečnej filmografie, ktorú zastavili len peniaze. Zároveň sa film nedrží tak príliš postupnosti jednotlivých udalostí a niektoré myšlienky sú viac rozhádzané. Čím vlastne cíti divák, že pozerá práve ich dielo (a to skalní dobre vedia!). Pozretím oboch snímok má divák možnosť si poskladať mozaiku. Ale stále platí, že sa hlavne na tom celom môže poriadne zabaviť!

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films (2014)

Šialená jazda do neuveriteľného príbehu legendárnej producentskej dvojice Golan/Globus pohľadom ich spolupracovníkov a niektorých hviezd. Celý dokument vyznieva miestami až dosť kriticky ale stále s istou dávkou humoru. Chýba tu to podstatné a to je vyjadrenie hlavných aktérov. Tí mali vždy trošku problém so sebakritikou a tak si pripravili svoj vlastný film. Pozretím oboch má divák možnosť si poskladať mozaiku.

Zákon mlčení (1985)

Klasická 80.-ková kriminálna dráma okorenená Chuckovou prítomnosťou. Z filmu je jasné, že Chuck tu opäť nahrádza Clinta a podobná úloha mu sedí. Nie je to úplne akčný film napraný bojovým umením a sem tam rýchle uspanie protivníkov nevadí. Veľkou devízou a svetlým momentom v rámci jeho filmografie je moment, kedy ho desiatka protivníkov dokonca porazí! Záverečný akt pomsty je už klasickou bodkou, ktorá musí prísť. A aj tentokrát to nebude pomocou končatín! Veľkou devízou je, že v rámci jeho filmografie tu nejde o produkciu Golan/Globus.

Zásah z pekla (1994)

Chuck opäť v úlohe policajta, ktorý svojím útrpným neherectvom a dvoma mimikami dobije aj pekelnú príšeru. Miestami sa produkcia snažila vytvoriť viac dobrodružnejšiu atmosféru, no rozpočet to zamuroval do televíznej (ne)kvality. Jeho černošský kolega sa snažil dodať nejaký komediálny prvok, ale celý čas skôr irituje a vôbec nezapadá do hororovej atmosféry ktorú sa snažili vyčariť z úhlavného záporáka. Potenciál tam bol, no výsledok je (ako je to v prípade Golan/Globusu zvykom) tradične slabší.

Božská relikvie (1986)

Mix dobrodružnej komédie s akciou nesúca sa v podobnom duchu ako Kuai can che. Chýba drsnosť súbojov a viac sa vsadilo na takú všeobecne prijateľnejšiu vtipnú choreografiu, kde sa bije s hocičím čo je momentálne po ruke. Ako príjemne strávená jednohubka neurazí.

Komando (1985)

Keď si zoberieme Ramba 2 a Missing in Action, tak Commando ponúka vlastne to isté v typicky Arnieovskom štýle a v áčkovej produkcii. Začiatok až vtipne idylický (scéna so srnkou spôsobila, že som vyprskol drahý rum!). Hlavný hrdina (ktorý celý film vyzerá akoby práve vyšiel z fitka) odmieta opustiť svoj dôchodok a zrazu sa všetko mení a príde akt pomsty, kde ho nezastaví stovka nepriateľov so zbraňami ani polícia. On sa prebije všetkým a finále trvá skoro polovicu filmu. Ale vy sa ani chvíľu nenudíte a užívate si odľahčený, ale napriek tomu kvalitný popcornový zážitok. Toto musíte mať jednoducho radi ak milujete akčnú nostalgiu 80. rokov. Arnie urobil dobre, že nešiel do pokračovania, lebo by to mohlo ísť dole vodou ako séria s Rambom.

Prokletí Salemu (1979) (TV film)

Asi som zvolil zle, keď som si pozrel 3 hodinovú verziu. Bolo tu zbytočne veľa vaty a nepodstatných príbehových odbočiek. Celkovo to horor moc nepripomínalo a nebyť záverečného lovenia záporáka, tak mám dojem miestami až rodinného filmu mixnutého s kriminálnou zápletkou. Taký priemerný zážitok.

Tichá zuřivost (1982)

Mix hororového slasheru a klasického Chuckovho nehereckého akčňáku. Na rozdiel od väčšiny jeho filmov tu moc akčných bitiek ani nie je a ide skôr o "klasickú" detekívku. Keď už začne hlavný antagonista všetko kántriť, tak sa rozhodne to Chuck úplne zrušiť a celý film nezmyselne ukončiť. Má to pár dobrých hlášok, ale klasicky tu chýba nejaký zmysluplnejší scenár či réžia (Chuck uvidí vraha v obloku a namiesto presunu za ním sa poprechádza po celom dome).

Rodiská a doliny (2013) (TV film)

Krásny, podmanivý a za srdce často chytajúci dokument z pod najkrajšieho pohoria na Slovensku. Úplnou náhodou som si ho pozrel na Dvojke po návrate z Kvačianskej doliny. A toto osudové stretnutie so snímkou ma pri spomienkach pána Grusku a nádhernej symfonickej suity Jána Zimmera dostalo na plnej čiare.