Nula od nuly pojde (2006)

Typická americká hovadina, ktorá sa ponorí do vôd čierneho humoru. A pritom je to britsko-kanadský film, kde nekorektnosť nesmie chýbať. Tento mix dvoch svetov sa tu stretol v podarenom háve a na jedno pozretie si ho užijete a aj sa sem tam zasmejete na absurdnostiach. Miestami prehnané, miestami trefné!

Burnt Offerings (1976)

Z počiatku má človek dojem až gýčového námetu, ktorý videl miliónkrát v hororovom žánri. Postupne sa ale pridáva atmosféra a tak trošku iný spôsob využitia potenciálu. Oliver Reed absolútne exceluje a Karen Black sa do postavy vžíva, až ju pohltí ako jej postavu. Nejaké zbytočné vyvražďovačky netreba a stačí ťažiť z neznámeho (strach z neznáma ako podstata hororu). Koniec je trošku predvídateľný, ale sedí.

Sentinel (1977)

Atmosférický krimi horor s postupne odkrývajúcou pointou. Presne ako má byť. Herecké obsadenie robí svoju robotu a scenár je dotiahnutý. Masky na svoju dobu skutočne výborné, aj keď tie najdesivejšie maskami neboli. Na úplné hodnotenie mi chýbal väčší strach. Záver zdôraznil pointu.

Matka Johana od Andělů (1961)

Príbeh, ktorý odsýpa podľa mňa až príliš rýchlo. Koniec vyznie ako odseknutá ruka. Každopádne výkon Lucyny Winnickej vyčnieva nad ostatných a celé to ťahá vyššie. Zobrazenie kláštora ako bezútešného miesta v "púšti", kde nič nie je prispieva k atmosfére. Viem si predstaviť postupné odkrývanie príbehu a trošku epickejšie finále.

Harakiri (1962)

Film, ktorý postupne odkrýva o čom vlastne je. Každý záber trvá, ale len preto aby všetko vysvetlil. Minimalistická hudba sa zjaví, len keď je to potrebné. Ľudia povedia, čo musia. Akciou sa šetrí aby zápas vystrelil do absolútna. Záver je grandiózny a ja som sa nad gaučom skoro vznášal. Toto sa nedá hodnotiť inak ako plným počtom! Hodnotiť to ako kritiku samurajstva je veľmi povrchné. Tu sa zlé časy v "dobe mieru" zobrazujú so samurajskou presnosťou a gradáciou, až to je oslavné. V kine by som tlieskal!

Ong bak 2: Pomsta (2008)

"Pokračovanie" Ong Bak som si nepredstavoval ako fantasy príbeh z 15. storočia. Ale príbeh jednotky nebol zasa taký dôležitý aby si človek užil to hlavné - umenie muay thai v štýlovej snímke. V pokračovaní už nejde úplne o propagáciu thajského boxu. Tony Jaa tu ukazuje umenie rôznych štýlov a celé to pôsobí skôr ako snaha vtesnať všetko možné (nielen v rámci boja ako takého) do jedného filmu. Pocity sú rozpačité, lebo aj ten jednoduchý príbeh je podaný úplne chaoticky. Veľkou devízou filmu je jeho vizuálna stránka. Takto hnusné prostredie pôsobí jedinečne a štýlovo. Istým spôsobom sklamanie, ale stále zaujímavé.

Smrt přichází v bílém (2003)

Pomerne kvalitný horor sa tu strieda s komédiou, ktorá trošku ničí celkový dojem. Postava puberťáka, ktorý sa chová dementne aj po začatí hororovej linky rúca atmosféru a prajete mu skorý koniec. Asi od polovice filmu sa to celé fajne rozbehne a drží hustoty. Ray Wise je najlepší z celého obsadenia a vďaka nemu to stále môžete považovať za horor. Koniec absolútne zničil finálny dojem. Rozpačité pocity to zamurovali do priemerného zážitku.

Nico - víc než zákon (1988)

Úvod do sveta seagalovín. Dej vôbec neprekvapí a odsýpa. Miestami sú fakt hluché miesta, kde vidno absenciu herectva u hlavnej postavy a v scenári. Rozhodne na svoju dobu poteší miera násilia, ktorá spravila aikidu najväčšiu reklamu (následne v doju zistíte, že vám chýba). Bez Stevena si už to bojové umenie nevie predstaviť nikto. Na prvotinu určite kvalitnejší kúsok, ktorú mohli Seagalovi závidieť mnohí kolegovia.

Zúčtování (2016)

Absolútne skvelo navrhnutý, zahratý a zrežírovaný krimi thriller. Neviem čo by som odpichol, vypichol alebo zapichol. SPOILER: Ale za to ukončenie skákania do rečí pri rozhovore dvoch bratov musím dať jednoducho plný počet!

Pochoduj nebo zemři (1977)

Protivojnový, dobrodružný film s národnostne pestrým, skvelým hereckým obsadením. Téma légie je skvelá na vyskúšanie si širokých možností európskej produkcie. Talian Terence Hill mal určite šancu preraziť aj v Hollywoode, ale po takomto skvelom filme neviem prečo nepokračoval aj v západnej produkcii. Postava smelého elegána-zlodeja mu ostala aj v talianskej, komediálnej produkcii, no vo vážnejších polohách nezaostáva. Gene Hackman ako americký veliteľ nasilu ocitnuvší vo francúzskej légii neustále dokazujúci, že jeho život je jedna veľká povinnosť dokonalý. Švéd Max von Sydow ako archeológ-profesor vidiaci len poklady trefný. Brit Ian Holm ako vodca marockej nezávislosti trošku nepochopiteľný, ale hrajúci to akurát. Francúzka Catherine Deneuve to celé tak trošku romantizuje a francúzsky podčiarkuje. Pôsobivá hudba a dotiahnutý scenár v objatí skutočných kulís ukazuje tú pravú filmársku prácu. Ten záver ukazuje hlavnú myšlienku, ale úplne mi nesadol do celkového dojmu.