The Suckling (1990)

Ten hlupučký námet a použité prostredie sľubovali aspoň béčkovú zábavu. No ono sa to utopilo niekde na hrane súdnosti. Film sa tvári vážne a neherci, absencia nejakého lepšieho scenára a skutočne hračkársky pôsobiaca príšera, ktorá hneď od začiatku začne vraždiť každého tomu skutočne nepridáva. Asi nikto zo štábu sa filmu ako takému reálne nevenoval a ak to bol len nejaký školský projekt, tak sa tomu dá hocičo odpustiť. Ale obávam sa, že nie.

Vládci vesmíru (1987)

Keď si zoberiete rôzne hračky zo šuplíka a ako dieťa si vymyslíte príbeh. Nemusí to dávať logiku a vyzerať nejako uhladene. Ide len o primitívnu akciu a šťastný koniec. A vy idete spať s pocitom naplnenia. Takto nejako som sa cítil v 90. rokoch, keď pracovala fantázia. V telke šli ešte filmy z 80. rokov a nepôsobili staro. Dieťa nerieši akčné sekvencie, chovanie postáv, hercov, scenár, réžiu a ani produkciu. Chce tam nereálne pôsobiaceho akčného hrdinu, ultrazlého antagonistu a záchranu sveta pre nezištné dôvody. A tento film si užije. Ale ak sa na to pozrie dospelý človek, čo tieto veci nezažil, tak to zmyje pod koberec. Povie, že kto súdny mohol túto vykrádačku bez akýchkoľvek základov hodiť do pléna a zaplatiť? No samozrejme dvojica izraelských kráľov brakovej produkcie! Toto sa dá hodnotiť len ako nostalgický priemer alebo totálne dno. A u mňa vyhráva nostalgia! Je to samozrejme blbé až je to krásne.

Peklo v Pacifiku (1968)

Dvaja mačovia z dvoch svetov sa stretnú aby okúsili, že obyčajný boj o holý život je zbavený politiky (dokonca tu ani Američania nie sú za tých lepších pri Japoncoch) a predsudkov. Pôsobí to realisticky a niektoré scény (najmä prvý "boj") mi ostanú v pamäti vždy, keď si na tento film spomeniem. Koniec určite podčiarkuje pointu a nerozumiem, že tomu niekto nepochopil. P.S.: Toširo aj tu musel držať palicu ako samurajský meč! A vôbec mi to nevadí!

Čičmany (1975) (TV film)

Dokument krásny obsahom témy (plné hodnotenie), no prevedením určite zaostáva (hádže to do kategórie na jedno pozretie). V réžii Ťapáka by to zrejme obsahovalo tú pravú atmosféru a dodalo väčší zážitok.

Zhoubné zlo (2021)

Obstojná Wanova krimi jednohubka s veľmi vlažnou hororovou atmosférou. Keďže antagonista je ukázaný hneď na začiatku a zasa vyzerá ako nasratý metalista, celé čaro desu je preč. Ale ako krimi s béčkovým námetom v áčkovej produkcii na jedno pozretie nasýti.

Modlit se, poslouchat, neodmlouvat (2022) (seriál)

Ako málo som o danej téme vedel a ako veľa som sa dozvedel. Následne som si prešiel rôzne zdroje a snažil sa verifikovať dokument. A vypadá to, že tu bulvarizácia ani nebola potrebná. Ak si niekto myslel, že scientológia je jediná zvrátenosť, čo funguje v USA vo veľkom, tak má stále čo objavovať. Väčšina ľudí tu hodnotí stopáž, ktorú nevydržali. Asi je to dobou a snahou mať všetko polopate a rýchlo. Mne dĺžka a spôsob rozprávania nevadili. Príjemne to držalo v napätí a obsiahlo tému. A pritom sa dokument zameral len na polygamiu a zneužívanie detí. V tejto sekte sa toho dá nájsť oveľa viac aj v učení a vnímaní sveta. Ale takto chceli autori asi zapôsobiť na to, čo kritizuje každý človek bez ohľadu na politické presvedčenie. Chýbalo mi tu možno vyjadrenie iných odnoží Mormónov, čo si o nich myslia a snaha možno pre nezasväteného rozobrať aj historicky tento problém. Ale to by sa potom poniektorí rozpadli z toľkej stopáže...:-)

V zajetí démonů 2 (2016)

Wan vo svojich pokračovaniach hororov rád staví viac na kriminálnu rovinu a upúšťa od hororovej ľakačky. V pokračovaní Insidious sa mu to podľa mňa podarilo a prekonal pôvodný film. Tu musím povedať, že nefunguje ani jedna z rovín. Vyšetrovanie je dosť priehľadné a sami predpovedáte záver. Horor tu už prakticky nie je a CGI monštrá sú ako z detskej burtonovky. Asi viac to funguje ako rodinná dráma s romantickým podtónom. A to určite zámer nebol.

Insidious 2 (2013)

Oproti jednotke viac detektívka. Ale vôbec to nie je zlé. Práve naopak som mal pocit väčšieho napätia a samotné rozuzľovačky boli parádne! Na konci ma prekvapilo, že to bolo celé inde a scenárista nás okabátil. Neviem si predstaviť o čom môžu byť pokračovania, lebo takto mi to prišlo ako správne ukončené (ale vieme ako to chodí...).

Vzdálená země (1954)

Americký western zo zlatej éry odohrávajúci sa v područí kanadských hôr. Malo to prakticky všetko a hlavná postava ani nebola tak šablónovitá ako to bývalo zvykom. Práve naopak ho ľudia nezaujímali a až ku koncu sa u neho ozvalo volanie ženského diváka. Tú reprezentovali aj jeho sekundantky, ktoré ho sprevádzali a nútili upustiť od jeho chlapských preferencií voľnomyšlienkára. Sympatický antagonista všetko riešil gentlemansky a zvrat v deji nastal, keď to trošku prehnal. Ale áno, takto sa to robí!

Phantasm (1979)

Staršia hororová jednohubka, ktorá vsadila na absurdné vyvražďovanie. Postavy sú hrozne nesympatické (logické myslenie im chýba tiež) a hlavný záporák mi príde akýsi smiešny (čo by malo byť presne naopak). Celkovo mi chýbala ona atmosféra (ktorú mnohí vyzdvihujú) a toto detské vyznenie mi pripomenulo trošku Freddyeho. To ako dospelý akosi neviem oceniť. V detstve to mohlo mať iné gule.