Rudý kapitán (2016)

Úplnou náhodou som narazil na film o ktorého existencii som vôbec netušil. Akčnosť a atmosféra thrilleru je tu dávkovaná akurát a prostredie prelomu režimov je urobené vierohodne. Dokonca je tu prítomná akási svojská atmosféra, ktorá sa pohráva s farbami a dokresľuje jednotlivé etapy príbehu. Herci sú skvelí a tlačia to celé dopredu. Kvalitný film porovnateľný s Čiarou, ktorú som považoval za to najlepšie u nás za posledné roky. Jediné čo mi vadilo bol akýsi rozvláčny záver. Klobúk dole pred poľským hercom ak skutočne on rozprával po slovensky.

Utop se, nebo plav (2018)

Termín komédia v popise filmu je dosť zavádzajúci. Skôr by som povedal, že ide o jemnú ľudskú drámu s miestami vtipnými scénkami, ktorá ukazuje život nudných ľudí hľadajúcich svetlo na konci tunela v podobe víkendovej zábavky. Nie je tam moc snaha o to aby ste im fandili. Niektorí sú prosto otravní už z princípu. Na záver sa film trošku snaží vás uchlácholiť happyendom, ktorí je rovnako ako celý film jednoducho vynútený. Od "francúzskej komédie" som čakal niečo úplne iné.

Dědictví aneb Kurva se neříká (2014)

Roky som sa vyhýbal si pozrieť pokračovanie asi najkultovejšej československej komédie 90. rokov. Tá obsahovala čistú esenciu vidieckeho humoru v jeho najautentickejšom prevedení, ktorá sa dala vytvoriť len v slobodných 90. rokoch. Tento film samozrejme nedokáže v tejto politickou korektnosťou znásilnenej dobe vytvoriť takú dávku ničím nelimitovaných gagov (ani keby sa tvorcovia o to snažili). Skôr si sem tam zaspomínate pri niektorých vtipoch až horko na to ako ste si niekedy mohli povedať úplne všetko a ľudia to brali s humorom. Pár starých tvárí poteší a vytvorí epizódny humor a na konci si poviete, že je to taká v pohode komédia pre celú rodinu. Ale tá pachuť smútku ostane.

Živý terč (1993)

Určite nie najlepší film JCVD, ale verný béčkovej línií až do krvi.  Snímka sa netvári vážne a po pár pivách človek aj odpustí niektorým až absurdným scénam. Záporáci miestami trošku prehrávajú niektoré scény, ale Lance sa drží do konca uveriteľne a vy sa tešíte na záverečný súboj plný všetkého bombastického prečo ste v 90. rokoch pozerali tieto videopáskové chuťovky.

Nevera po slovensky (1980)

Glosa do života prostého slovenského vidieckeho muža plná uveriteľných scénok, pri ktorých sa celá rodina zasmeje a po rokoch opäť pozrie. Jeden z nezabudnuteľných režisérových filmov, kde sa nesnažil silou mocou vopchať niečo umelecké a tak to vcelku slušne odsýpalo.

Spartakus (1960)

Obrovský, výpravný film porovnateľný s dotiahnutejším El Cidom. Akurát sa miestami v mase času stráca a do dokonalého celku mu niečo chýba. Aj tak patrí do tých nezabudnuteľných historických eposov, ktoré si vždy radi pozriete a necháte sa unášať príbehom, prostredím a poctivou prácou.

Šťastně až do smrti (2022)

Thrillerová jednohubka, kde celkový dojem kazí hlavný herec, ktorý absolútne nevie hrať a celý čas vás trápi svojou kamennou, nemennou tvárou. Naopak jeho manželke by ste verili každú emóciu. Celkom nevyrovnaný zážitok to hádže do priemeru.

Svatý pavouk (2022)

Pomerne surová, kvalitná krimi dráma kde niektoré scény budete mať v hlave ešte dlho po pozretí. Postava fiktívnej, silnej žurnalistky určite oslovila západné publikum aby mali komu fandiť. Iránsky "Jack Rozparovač" verne zobrazujúci Saeeda Hanaeia sa nesnažil pôsobiť démonickejšie ani úchylnejšie ako skutočný vrah. Režisér sa držal kvalitne na uzde. Verím, že americká produkcia by sa snažila trošku viac a znížila látku autentickosti.

Cid (1961)

Ťažko sa mi verí, že Ben-Hur zhltol všetko možné z Oscarov a tento diamant zostal len pri nomináciách. Prakticky neviem čo tomuto historickému veľkofilmu chýba. Pri ňom mnohé moderné blednú závisťou, ktoré kamuflujú efektami a počítačovými armádami. Ale tá poctivá práca všetkých zúčastnených pred a za kamerou do dokonalého celku, ešte epickejšieho ako predloha z toho robí jednoducho čistú perlu filmového plátna! A tá HUDBA!

Doktor Martin: Záhada v Beskydech (2018)

Je to celé také milé, rodinne naivné a vlastne pekné. Miroslav Donutil to celé tlačí dopredu ale ten až rodinný nádych celkom zakrýva možnú kriminálnu zápletku, ktorej chýba trošku dramatickejších zvratov. Zasadenie do prírody a dreveného vidieka z toho robí pozerateľnú vec.