Klan Gucci (2021)

O príbehu som nič nevedel a čakal som nejakú modernú sračku plnú ružovej a gýču. Naopak som sa dočkal kvalitného filmu s gradujúcim dejom, skvelými hviezdnymi hercami (nečakal som, že práve Lady Gaga bude nakoniec celkom dobrá herečka) a miestami až thrillerovým nádychom. A ešte podľa skutočnej udalosti urobený celkom verne (zistil som spätne). Kvalitná jednohubka!

Proč? (1987)

Dnes už kultová snímka, ktorá ani po rokoch nestráca na téme (nejde teda o obraz doby, ale skôr fenoménu). Celkom autenticky pôsobí aj casting. Záver potvrdzuje, že aj v budúcnosti sa vlastne nič nezmení. Ako veľmi sa inšpirovali skutočnosťou je vlastne jedno.

Připoutejte se, prosím! (1980)

Štart parodickej vlny Leslieho Nielsena, ktorý nám dávkoval tento typ humoru až do smrti. V mladšom veku som to uctieval. Teraz som sa párkrát zasmial nad absurdnosťou niektorých scén. Ale nič viac.

An American Satan (2019)

Taká tá priamočiara jednohubka, kde sa laveyovskí satanisti posťažujú, že ich nikto nemá rád, ale akosi nechápu prečo. Každý, kto sa niekedy v puberte (vtedy sa to dá) o tento spolok zaujímal, tak vie, že to je len taký egoistický, sexistický cirkus s darwinisticko-nihilistickou filozofiou, ktorý má urážať kresťanov a pre nezainteresovaných môže pôsobiť temne. No nejde o nič nebezpečné. Mnoho členov odišlo práve preto, že hľadali niečo tajomnejšie a vlastne tu o nič nešlo (v dokumente ich spomenú). Je tu spomenuté takmer všetko až na vyvracanie klamstiev z LaVeyovho života.

Jiří BigBoss Valter - Vzpomínky na hovno (2018)

Výpovede starého metalového dedka, ktoré môžu pomôcť k nejakej historickej mozaike tým, čo chcú spomínať. Chýbajú tu povedzme rozhovory s ľuďmi, ktoré Valter spomína a nejaký dejinný objektívny komentár približujúci kontext jednotlivých etáp. "Dokument" je teda skôr 116 minútovým video monológom a egotripom, než nejakou objektívnou sondou do života jedného muzikanta. Dá sa pozrieť a treba vnímať všetko s nadhľadom. Výrazne lepšie spracovanie mal Motorband: Restart.

Černý zabiják (2013)

Dokument to je svojím spôsobom dobrý a pôsobivý svojou témou. Úplné hodnotenie tomu nedám z dôvodu, že protagonisti prestali so svojou prácou až potom ako im kosatka zabila kolegyňu. Zrazu im bolo jasné, že chovanie kosatky v zajatí je hlúposť, je to nemorálne, proti prírode a vlastne aj nebezpečné. A to som vedel aj pred pozeraním dokumentu a nabratí nejakých životných skúseností. Predsa len ten detský film som mal rád ako dieťa. Demencia ľudí nepozná hranice a krásne to ilustruje aj dnešnú materialistickú a bezduchú dobu, kedy ľudia sú ochotní zaplatiť za zážitky a je im jedno, ako sa daný (ne)herec pritom cíti a či to robí dobrovoľne. Hlavne, že ma veľryba ošpliechala!

Satanova sekta (1975)

Dobová blbôstka, ktorá sa snažila vyťažiť z (ne)popularity satanistickej mánie v Amerike. Desivo to mohlo hádam pôsobiť len na bigotného kresťana zo stredozápadu, ktorému už pohľad na čierneho capa robí mdlobu. Úvodné titulky sa snažia trošku nalákať a nezabudnú spomenúť aj angažovanie vodcu Cirkvy Satanovej LaVeya. Asistuje im hudobný podmaz, ktorý graduje s obrazmi Hieronyma Boscha, čo je asi najlepšia časť filmu. Žiaľdiablu nasledujúce plastické divadlo, nedotiahnutý dej a absencia nejakého výraznejšieho príbehu a záverečného spádu z toho robí nepodarený experiment.

Pouť (2010)

Veľmi príjemný film s dobre vybranými hercami (ktorí ani nepôsobia ako herci) a prostredím, ktoré ako pravidelný vandrovník dokážem považovať za vierohodné. Martin Sheen potešil v skoro dokumentárnej úlohe. Určite nebudem ďaleko od pravdy ak to jeho syn napísal jemu na mieru.

Insidious (2010)

Štýlová, temná a miestami predvídateľná jednohubka. Vyslovene napínavých pasáží je tu pomenej. Celkom sklamanie oproti zvyšku tvorby Leigha a Jamesa.

Kull dobyvatel (1997)

Keď som to videl v čase vzniku tak som z detského nadšenia syčal blahom. Neskôr v dospelosti som mal dojem, že moje mladícke vnímanie vybuchlo na prach a idol z 90. rokov bol navždy zaklincovaný v rakve súdnosti. Pozreté znova dnes a ja som mal pocit, že to vlastne nebolo také zlé? Produkcia mala málo peňazí, scenárista asi dostal menej času, Kevin sa od Herculesa nikam neposunul a režisér bol omyl. Ale vlastne to bolo presne to béčkové fantasy, ktoré na konci splnilo priamočiary dobrodružný výlet. R. E. Howard písal pulpovú literatúru a keby niet Miliusa a jeho gréckeho kamoša, tak by sme tak vysoko postavenú latku plnú archetypálnych odkazov v starovekom mýte asi vždy neočakávali. Tak si dajte pivo a užite si to! P.S.: alebo sú tie nové filmy také hlúpe, že mi to neprišlo také hrozné?