Pamela: Příběh lásky (2023)

Úplnou náhodou som sa dostal k dokumentu o Pamele, ktorý by som asi osobne sám nevyhľadával. V 90. rokoch nám ešte nevybúreným doslova brnelo v slipoch vždy, keď sa niekde objavila. Po rokoch mi tento typ žien absolútne nič nehovorí, ale istá nostalgia za Pobrežnou hliadkou zaúradovala. Jej kariéru som nesledoval ale počas pozerania som si uvedomil, že som ju vlastne celú poznal. Ani ma nenapadlo ako jedna videokazeta mohla zmeniť život vtedajšej najväčšej bohyne planéty. Celkom dobrá sonda do nastupujúcej vlny virálnych somarín a prechodu do ultimátne internetovej éry. Až mi ju bolo sem tam ľúto. A za to si zaslúži vyššie hodnotenie!

Amazonia vertical (2004)

Komorný a veľmi záživný dokument, ktorý prekvapí svojou (ne)kompozíciou a ľudskou stránkou. O "prvovýstupoch" Slovákov v Amazónii som sa dozvedel prvýkrát. Ich absencia strachu a skúmanie "strateného sveta" ma vtiahlo do deja okamžite. Geišberg v úlohe rozprávača sedí dokonale.

Everest – Juzek Psotka (2008)

Strohosť a krátkosť dokumentu trocha ničí dojem zo zážitku z tejto pocty skvelému životnému príbehu legendárneho slovenského horolezca. O Juzekovi Psotkovi by sa snáď dal natočiť aj hollywoodsky film! Inak tomu niet čo vytknúť.

Everest - najťažšia cesta (2020)

Tomuto sa nízke hodnotenie nedá dať. Príbeh som počul už mnohokrát od priamych aktérov a stále tam cítiť smútok a absolútny rešpekt. Zahraničné hviezdy horolezectva tomu dodali "šťavu" ešte väčšiu. Po dopozeraní človek vie, že sa v ňom niečo pohlo. P.S.: Kedysi bol môj sen vystúpiť na "Bohyňu Zeme" a čím viac sledujem kam sa to celé posunulo od legendárnych horolezcov a ich prvovýstupov k neúctivému, konzumnému a nešportovému vyneseniu na vrchol, tak sa môj názor zmenil.

Hitler proti Stalinovi (2021) (seriál)

Parádne zostrihané, vkusne vyzerajúce, no plné tendenčných, historických nepresností. Viac záberov som videl prvýkrát a tie v požadovanej kvalite a farbe potešili.

True Štúr (2015)

Aj keď som sa toho obával, vznikol z toho zaujímavý počin. Istá originalita a vizuálna stránka necháva mladšiemu publiku dvere otvorené. Asi bola pre mňa tá hodinka málo a viem si predstaviť dlhšiu stopáž, ktorá osloví viac osôb. Drobné historické nepresnosti (ktoré tu v komentároch ľudia riešia často nepresne podľa svojho ideového zamerania) tu sú. Pokiaľ neboli robené vedome, tak možno s dávkou akéhosi ohníka pre udržanie diváka. Som rád, že podobné veci vznikajú a nesnažia sa z výrazných postáv našich dejín robiť to, čo niektoré vyslovene anti-slovenské periodiká. Aj keď ich chcú poľudštiť na svoj obraz.

Grinch (2000)

Premotivované, ultra-farebné, prehnané a príliš americké na to aby mi nekrivilo ksicht pri niektorých vyslovene trápnych momentoch. Celé to sem tam zachraňuje Jim Carrey, ktorý z toho robí aj miestami vtipnú grotesku.

Ghostland (2018)

Začiatok sa tvári ako ďalšia pre tínedžerov vhodná fňukačka. Neskôr vás to celkom pridusí akýmsi romantickým intermezzom po ktorom príde zvrat a začnete to vážne sledovať. A čím sa stopáž zvyšuje, tak aj chuť to dopozerať. Prekvapenie!

Lesní rituál (2017)

Boli chvíle, kedy tam bola prítomná atmosféra a dalo sa to považovať za film, čo prinesie niečo napínavé (asi po prvú runu na strome). Ale väčšinu času som si prosto nemohol pomôcť. Pozerať sa na dementných Britov, čo sa stratia vo švédskom lese (očividne nie vo Švédsku) a ignorujú každú rozumnú možnosť ísť ďalej a na konci ich ultrazlí pohania chcú obetovať neuveriteľnému CGI monštru, ktoré vyzerá ako zhmotnená detská kresba? Asi som až moc vášnivý turista, v lese sa orientujem viac ako v meste a pohania ma nedesia ako niekoho, kto bol mimo kostola v obci maximálne pri ceduli, kde končí jeho dedina. Ale toto sa dalo urobiť hádam aj úplne inak.

Nájemní vrazi (1995)

Ultimátna 90-ková akčná jazda! Banderas v časoch Desperada dokonale zvrátený a Sly už s jemnými vráskami po všetkých podstatných dieloch Rockyho a Ramba jasne drsný. Uveriteľné scény, skvelé herecké výmeny, dobrý scenár a napätie vygradované až na samotný koniec.