Bitevní loď (2012)

Jako milovník scifi jsem v první polovině roku 2012 čekal se zájmem na dva filmy. Jedním z nich byla právě "bitevní loď". Naštěstí jsem od tohohle kousku nic moc nečekal . Je to skutečně "neuvěřitelné dobrodružství". Plno slušných okamžiků, jen kdyby to celé nebyla taková pitomost. Technicky supr kousek. Dneska to u áčkového filmu ani není jinak možné.

Vládcové Marsu (2009)

Nebýt toho, že mě tohle dývko stálo jen deset korun, skoro bych si vyčítal rozmařilé utrácení. Je tady špatně skoro všechno. Odfláknuté masky, všudypřítomná minimalizace nákladů na všechno a odkvetlá pornohvězda v roli největší krásky Marsu. Ve srovnání s „blockbusterem“ John Carter to ale vlastně tak špatné není. Tedy pokud si uvědomíte, že Vladcové Marsu byli odhadem zhruba stokrát levnější.

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Kandidát na titul „Propadák roku“. Měsíce jsem skoro denně koukal, jak to vypadá s výročním zfilmováním „Princezny z Marsu“. Informací bylo nejdřív pomálu a pak se začaly objevovat rozpaky. Když všude čtete prohlášení režiséra, jak skvěle zvládá svou práci a jak moc tématu rozumí, tak je dobré zpozornět. Když jsem se pak dozvěděl, že bude uveřejněný první trailer, odpočítával jsem minuty do páté hodiny odpoledne (Aspoň myslím, že to bylo pět hodin – tedy deset hodin pacifického času. Prověřovat to ale nehodlám ;-)) Zatím to byl jen úlek. Tohle není „můj Barsoom“, jak jsem o něm četl v knížkách a komiksech! Přiřítil se březen 2012 a na Cartera se šlo s partou scifistů do IMAXu. A to byl konec všech nadějí. Realizační parta v čele s Andrew Stantonem se pokoušela vylepšit všechno možné a přitom zvorali, co se dalo. Původní sto let starý příběh měl své vnitřní kouzlo a logiku děje. To co z něj zbylo už není příběh z Barsoomu. Hlavní představitel přesně odpovídá dnešním tabulkovým požadavkům na hollywoodského hrdinu. Lehce přiteplený hezounek, který se na začátku ukáže jako rebelující „misfit“. Jenže Tayloru Kitschovi jeho roli Vládce Marsu prostě nedokážu uvěřit. Něco podobného platí i o Dejah Thoris. Ciarán Hinds mě přesvědčil, že je ten správný Julius Gaius Caesar. Ale jako vládce „nejskvělejšího města Barsoomu“ už prostě tak přesvědčivý není. Mark Strong svou práci odvádí slušně, i když jeho postava (tak jako všichni Thernové) je naprosto nesmyslná. Dominic West, James Purefoy a Tharkové už nic zachránit nemůžou. Stejně tak jako nic nemůže zachránit velkolepost scén. Podívaná je to vskutku úžasná. Aby taky ne – za ty prachy. I když skoro musím přemýšle kam všechny ty megadolary odtekly. V některých chvílích to není zrovna ono. Například, když se karavana valí marsovskou pouští, má divák dojem ještěrek lezoucích po písku na pláži. Že by se už i američtí filmaři učili tunelovat? S napětím teď sleduji vývoj tržeb a doufám, že John Carter bude dost velký propadák, aby šel John Carter k ledu a za pár (desítek) let dostal jiný režisér šanci zachránit, co se dá. Pokud by John Carter byl jen samostatný film, možná bych mu dal i skoro tři hvězdičky. Jenže bohužel vidím, co všechno se ztratilo. Pro diváka, který ale nezná původní předlohu a hledá dobrodružný film, je to přijatelná volba. PS: Andrew Stanton se pokouší zachránit vlastní pozadí a ukazuje, jak by to mohlo vypadat v nesestříhané verzi. Existuje tak například - 'John Carter': See the original opening scene criticized by Pixar's brain trust - . Já jsem už asi příliš zaujatý, protože tam vidím jen vykradenou Lynchovu Dunu.

Flesh Gordon 2 (1990) odpad!

Dvojka ještě horší než jednička. Přesněji řečeno: Platí pro ni totéž, co jsem napsal o prvním filmu. Jenže vidět ještě jednou v trochu jiném provedení je o moc horší. Chvilku jsem dokonce přemýšlel, že jedničce přidám bodík, aby tohle mohlo dostat jednu umrněnou hvězdičku. Jenže něco jako odpad ohodnotit musím. Na celém filmu je nakonec nejlepší jeho obálka. PS: Přístup typu "to je tak blbý, až je to krásný" odmítám.

Flesh Gordon (1974)

Film jsem před drahnými lety koupil v Německu jako double-pack s druhým dílem. Flash Gordon z roku 1980 patří k mým oblíbeným filmům, které jsou udělané podle komiksu, takže dvou dévédéček za pár marek byla nutností. Pak přišly ty horší chvíle. Technická kvalita snímku pod psa. Je pravda, že plátno o úhlopříčce 3,5m asi není nejlepší na promítání filmu, který byl nejspíš překopírovaný z VHS. Mluvit o tricích u tohohle filmu by asi bylo hodně přehnané. Kostýmy a výprava vypadají, že se všechno spíchlo a stlouklo z materiálů vyhrabaných na skládce. Herecké projevy jsem tu neočekával a nebyl zklamán. Ještě ke kostýmům a herectví. Herečky v naprosté většině scén moc okostýmované nejsou. Jenže to ke koukatelnosti moc nepomáhá. Možná i proto, že jich je tam prostě přespříliš. Navzdory všemu musím dát tu jednu nutnou hvězdičku. Natočení erotické verze pěkného scifátka je počin, který by neměl zapadnout. Kdyby se to bývalo vzalo trochu líp do ruky, tak mohl vzniknout film, který by byl přinejmenším koukatelný.

Agent bez minulosti (2002)

"Tak trochu jiná bondovka". Zatímco ale filmy s agentem 007 začínají ztrácet dech a všechno dohánějí množstvím výbuchů střelby a krve, tady je to jinak. Od prvních minut skvěle udělaný film (podle skvělé předlohy - jak jinak). S původními bondovkami film sdílí jeden podstatný rys. Všechno jde kupředu tak rychle, že si ani nestíháte všimnout nějaké té nelogičnosti. Přesto všechno má každá scéna svoje místo a posouvá děj o kus dál.