• Fantasy

Sedmilhářky (2017) (seriál)

Je potěšující, že byl konečně natočen nekomediální seriál, v němž jsou hlavními postavami výhradně ženy. O žádném dalším takovém nevím, takže by se dalo říci, že jsou Sedmilhářky jakýmisi průkopnicemi. Nejen, že se nejedná o seriál komediální, ale jedná se dokonce o seriál velmi vážný a hluboce depresivní s výbornou pointou a výbornými hereckými výkony dam - Reese Witherspoon, Nicole Kidman a Shailene Woodley. Chyběla mi možná nějaká jiná kladná mužská postava (kromě Eda) a nějaký charismatičtější mužský představitel a jinak asi nic moc. Je to kvalitně natočené, velmi kvalitně zahrané a velmi nepříjemné na dívání, takže to vzhledem k tématu dozajista splnilo účel. PS: Je zajímavou sondou do myšlení českých mužů, když tu na ČSFD čtu, že se jedná o feministický seriál. Nevím, kdo na to přišel první, ale zřejmě dotyčný nezná definici slova feminismus. Seriál je feministický, když polovina ženských postav nepracuje a živí je manželé? Seriál je feministický, když jsou hlavními postavami ženy? Seriál je feministický, když většina zdejších žen, jsou oběti? Ale no tak!

Applikace (2014) (pořad) odpad!

S Mikolášem to bylo za 3*. Bez Mikoláše je to odpad! YouTubeři mě fakt neberou.

Anděl Páně 2 (2016)

Recyklování částí scénáře, hlášek i celých scén z předešlého dílu, akčnost a vtípky na úkor poetiky předešlého dílu a horší, méně originální obsazení, než měl předešlý díl, by mělo film zákonitě potopit, jenomže to by nemohli být hlavními postavami Petronel a Uriáš a nemohli by je hrát výborní Ivan Trojan a Jiří Dvořák. Takhle z toho vyšla pohádka, na kterou se dá dívat, na mě málo poetická, daleko méně vkusná a decentní, než první díl a taky občas hodně zmatečná (postavy neustále běhají po ulici a schovávají se za zdmi domů), držící hůře pohromadě. Docela mi, kromě jiného, vadilo, že hlavní dějovou linkou není hledání jablka ze Stromu poznání, ale sázka o to, kdo uloví Vicu Kerekes. Nevím, zda je to do pohádky vůbec vhodné téma. Dále nechápu, mimo jeho finanční problémy, důvod obsazení Bolka Polívky, který kromě příšerné Bílé, hrál nejhůř ze všech. Taktéž nechápu angažování Bílé, nechápu angažování Bohadlové (nebylo by jí lépe v něčem, co točí Renč?), nechápu, proč má svatý Martin na sobě římskou zbroj, nechápu toho Gotta v titulkách. Ale chápu, proč se to tolika lidem líbí. Protože Jiří Dvořák. :o) /// PS: Doufám, že se možného pokračování ujme jiný scénárista, než je Marek Epstein, protože si nejsem jistá, jestli máme zapotřebí další "cool" nahláškovanou super jízdu Petronela a Uriáše, které vyšle Jiří Bartoška na zem z naprosto nahodilého důvodu a projdeme si ty samé, jen tentokrát zase o stupeň stupidnější scény, potřetí. Přece jenom, pak už by mohlo přijít více divákům podezřelé, že stále sledují nejen tu samou zápletkou a stejné herecké výstupy, ale dokonce i stejné lokace (nebe, zasněžená krajina, náměstí, šatlava, kostel). Nepochybně by přibylo ještě pár "celebrit" v rolích svatých, tentokrát pro velký úspěch i nějaká polena ze SuperStar, aby zapěla závěrečnou koledu. Na ČSFD by to pak mělo sice kolem 100%, ale soudnému člověku by bylo trapné se na to dívat.

Assassin’s Creed (2016)

OBSAHUJE SPOILERY! Občas, když je film hodně velká blbost, nestojí mi ani za to, abych ho komentovala, jenomže to by se nesmělo jednat o filmovou "adaptaci" mojí milované herní série. Ačkoli pyšnící se stejným názvem, nemá tento film s Assassin's Creed hrou mnoho společného. Za začátku fanouška sice potěší pojmy jako Assassíni, Templáři, Abstergo, Animus, Jablko Ráje nebo skok důvěry, ovšem jenom do chvíle, než zjistí, že žádný z oněch pojmů nemá ve filmu ten samý význam, jaký ho má ve hře a všechny jsou naprosto absurdně překrouceny, či úplně postaveny na hlavu. (Assassíni jako vandráci a totální sektáři bez života? To běžte vykládat šlechtici Eziovi di Auditore s rodinou, Niccolòvi Machiavellimu, Leonardu da Vincimu, Lorenzovi de Medici, Caterině Sforze a dalším. Templáři jsou tak hloupí, že nechají obrovské množství Assassínů v Abstergu, aby se stýkali mezi sebou a mohli udělat vzpouru? To jako fakt? Bohatá, luxusní a technicky neskutečně vyspělá společnost Abstergo nemá peníze, Templáři ji nechtějí financovat a má se zavřít? Do Animu se musí chodit dobrovolně, nebo se z vás stanou chodící mrtvoly? No, Desmond Miles by rád slyšel, že ho měli Templáři pěkně poprosit, aby se nechal napojit na Animus. :D A to neskutečně trapné výcvikové rameno bylo opravdu nutné? Jablko ráje jako předmět, který v sobě ukrývá genetickou informaci? Templáři chtějí eliminovat svobodnou vůli? Jak to jako chtějí udělat, by mě celkem zajímalo.) A tohle je zatím jen výčet toho nejokatějšího, v čem se liší film od hry a co ani samo o sobě nedává smysl. /// Teď ke kvalitám samotného filmu - někdy, když je snímek nepodařený, píšu, že měl potenciál být lepším, nebo, že mělo alespoň smysl ho natočit kvůli přesahu, tady však nemohu tvrdit ani jedno. S takto stupidním scénářem, který napsal někdo, kdo tu hru nikdy nespustil ani do úvodního menu, a jehož celý stylistický talent spočívá ve stupidních dialozích plných krátkých, holých vět ("Co po mě chcete?" - "Vaši minulost" / "Co budeme dělat?" - "Budeme bojovat!"), a s králem povrchnosti děje a plytkostí postav Justinem Kurzelem, co by režisérem, tento snímek potenciál neměl nikdy. Jen my, fanoušci herní série, jsme si to naivně přáli. A smysl tento film natočit nemělo rovněž vůbec žádný, právě naopak - pokud se někdo, kdo o hře nic neví, dříve podívá na film, odradí ho to od výborné herní série. Zcela potom chápu, že tomuto projektu lidé z Ubisoft nevěřili natolik, aby dovolili tvůrcům adaptovat jakýkoli z příběhů, které vymysleli, nebo převést na plátno jakoukoli jejich postavu, a jsem za to nyní ráda. Navíc Kurzelovi a spol. určitě vyhovovalo právě období počátku novověku ve Španělsku, protože díky obrovskému množství CGI prachu a CGI kouře (proč lidé doma tak moc topí v létě ve Španělsku zůstává jen další z předlouhé řady absurdit tohoto snímku) mohli zakrýt davové scény, skoro celé město a jeho obyvatele a ušetřili si tak práci na efektech a kostýmech. Mohla bych pokračovat ještě o tom, jak si k žádné z postav divák nevytvoří sebemenší vztah, o jejich minulosti, či dokonce psychologii si můžeme nechat zdát, nebo, že jsou Michael Fassbender a Marion Cotillard vlastně ideální pár, protože hrají v každém filmu úplně stejně, ale zdá se, že už je můj komentář dlouhý i tak. Tento "film" se podle mě líbí jenom lidem, kteří o AC nikdy neslyšeli, nebo ho přinejmenším nikdy nehráli. No, vlastně nechápu, jak se může líbit komukoli. Jedna hvězdička je asi za Jeremyho Ironse, který ač je úžasný herec, tak si za celou svou kariéru vybíral role v dobrých filmech jen velmi výjimečně. A toto zrovna není jedna z oněch výjimek.

Ceny Thálie 2016 (2017) (pořad)

Po vzoru přenosu Českého lva - bez jakýchkoli medailonků o nominovaných, které by diváky zpravily o hereckých, pěveckých a tanečních výkonech. Zato s šíleně vypjatou Taťjanou Medveckou, která působila, jako by byla na Speedu a se zbytečnými "uměleckými" vsuvkami tanečníků a hudebníků. Osobně tuto úpravu formy vkusného a zábavného přenosu z minulých let, který se soustředil především na nominované a jejich výkony, považuji za krajně nešťastnou. A jednu hvězdičku dávám jenom za jako vždy sympatického, a v silném kontrastu s přepjatou paní Medveckou, příjemně civilního Honzu Cinu. PS: Pokud může Thálii za muzikál získat někdo ve zpěvu tak (sotva) průměrný, jako Vojtek, pak už ji může získat skoro každý.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Takhle - problém tady vidím už v záhlaví na ČSFD, kde mělo stát "historická rekonstrukce". Drama to možná bylo tak maximálně v prvním dílu. Z toho, co jsem zatím viděla, usuzuji, že všichni, kromě mě, kteří tento seriál zhlédli, jsou asi naprostí nadšenci do bojů Druhé světové války do všech detailů, kterými si musel tehdejší voják procházet. Děj dílů je vesměs pořád stejný - rota E a další vojáci někam jdou (do zákopů, do měst) a střílejí na Němce a Němci střílejí na ně. Padají tam granáty, občas uzříte tank, osmdesát procent dílu musíte ztlumovat zvuk, abyste neohluchli z výbuchů. Pak je pět minut přestávka, vojáci svačí, ošetřují si rány a pak jedeme od znova - střílení, výbuchy, granáty, tanky, řvaní rozkazů. Jo, já vím, že to tak ve válce je, ale já čekám od filmu/seriálu pravděpodobně o trochu víc. Třeba nečernobílé postavy, nějakou psychologickou hloubku postav, přímo se nabízí střet s realitou nadšeného vojáka a následná desiluze atd. Nic z toho tady ovšem neuvidíte. Je to historická rekonstrukce války v Normandii, není to dramatický seriál. PS: Vylodění v Normandii ve filmu Zachraňte vojína Ryana je podle mě nejlepší půlhodina skutečného válečného konfliktu, co byla kdy natočena a bavila mě. Tato minisérie mě nudí.

Pustina (2016) (seriál)

Nemám slov. Vždycky jsem si říkala, že když čeští filmaři prohlašují, že kdyby měli finance, točí stejně dobré filmy, jako jsou ty zahraniční, tak se jen vymlouvají. Pustina mě ale přesvědčila, že pokud se setkají výborný scénář, dobří režiséři, výborní herci a moderní filmařina, může za pomoci zahraniční produkce vzniknout český seriál hodný konkurence se zahraničím. Téměř hmatatelná realističnost jak ponuré krajiny obce Pustina, tak chování a vzhledu obyvatel, je až fascinující. Proč se tady dosud takhle netočilo, nechápu snad ještě víc, než to, jakým zázrakem zde najednou vznikl seriál o tolik levelů výš, než všechna současná česká filmová i televizní tvorba. Naturalismus ve všech ohledech bere dech. Vesměs neokoukaní a o to talentovanější herci až do nejmenší role jsou naprosto přesní - NAPROSTO SKVĚLÁ Zuzana Stivínová, výborný Jaroslav Dušek a velmi dobrý Leoš Noha všem už jen vévodí. (Minimálně první jmenovaná si za svůj výkon zaslouží Českého lva daleko víc, než většina jiných hereček, které ho dostaly. U Leoše Nohy byste zase vůbec nečekali, jak neskutečně mu role zkušeného vyšetřovatele sedne, ale je to tak.) Stoprocentní přesvědčivost na všech frontách, mrazivá atmosféra, výborný scénář, dobře zvládnutá režie. Napínavé, místy strhující, přirozené a výborné. Mít to větší spád a méně odboček nedůležitých pro děj samotný, ohodnotila bych plným počtem.

Jih proti Severu (1939)

Je docela překvapivé, jak může být film se dvěma naprosto nesympatickými, vypočítavými a cynickými hlavními postavami takto zábavný. A ještě k tomu, když už je starý skoro osmdesát let a má čtyři hodiny. To už prostě nemůžete dát méně, než tři hvězdičky, i když se v jádru jedná vlastně "jen" o nešťastnou červenou knihovnu s pěknou výpravou a kostýmy.

Stejná srdce (2014) (TV film)

!Výborný! Mark Ruffalo (výkon hodný Oscara) a dobrá Julia Roberts v silném snímku, u kterého v některých okamžicích mrazí, ať už kvůli lidskosti, nebo naopak kvůli lidské necitelnosti. Jenom je škoda první poloviny filmu, která gaye neprávem ukazuje tak trochu jen jako povrchní bytosti toužící po sexu.

Živí mrtví - Řekni ano (2017) (epizoda)

Příšernej díl. Děj se skoro vůbec neposunul dál a Rick a Michonne se k sobě jako pár nehodí, mimo jiné proto, že jsou oba vůdčí typy a spolu se chovají tak nějak víc trapně.