Podezření (1941)

Nie je to Hitchov klenot...ale je to zaujímavý film s nadštandardnou prvou polovicou. Potom možno príde fáza korešpondujúca s psychickými útrapami jednotlivca (Fontaine). Tento priebeh deja má ale stále čo povedať (aj v dnešnej dobe i keď predpoklad je, že sa úlohy vymenia). Grant a Fontaine-ová valcujú!

Metropolis (1927)

Metropolis ma najviac fascinuje z ľudského hľadiska nižších vrstiev. Teda záver, kedy roľníci vyhrávajú, víťazia len formálne. Zostanú roľníkmi. To je majstrovsky umný jav, ktorým Lang dotvoril už tak megalomansky a vizuálne prekrásny opus.

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hydea (1920)

Súhlasím s väčšinou, že hudobný doprovod je nevhodný... v prvej polovici ako zvukovo historicky ladená monumentálna dráma, v tej druhej dokonca vtipná kompozícia, ktorá z toho robí takmer (polo)komédiu. Ináč je to ale zaujímavý príbeh a zároveň jediný zachovalý z nemej éry o Dr Jekyllovi a Pánovi Hydovi.

Velký Jake (1971)

Veľký Jake je symbolom všetkých frajerských žánrových demagógií. Nič by nebolo zlé na hrdinskom spojení vnuk, otec a syn, ale Wayne to už moc preháňa. Stále sa na tom ale dá slušne pobaviť, stará škola strieda odľahčenejšiu novú a predáva štafetu postklasickému westernu.

Alenka v říši divů (2010)

Hollywoodska čvachta a fantasmagória pre deti. Postavy otrasné (a tým myslím herecky, líčením...), scenárovo komerčný odpadok, dejovo neskutočné megaklišé od hlavy po pätu. Burton ma opäť presvedčil, že nie je režisérom pre mňa. Fantasy obecne nemám rád, paradoxne najlepšie fantasy filmy bývajú animáky či hodnotové výpovede európskych autorov za čias čiernobielych kamier. A často sa tento žáner v podradných filmoch zakrýva za nálepkou mysteriózny či horor a naopak, vyťahuje sa v geniálnych filmoch ako 8 1/2 a spol .........

Skeleton Frolics (1937)

Tak áno lepšie animácie sa vtedy ani nerobili, ale tento karaoke tancujúci štýl je iba tretinovým uspokojením krátkometrážneho animovaného potenciálu.

Blade Runner (1982)

Pocitový masterpiece, ktorý si pohráva vizionárskymi koncepciami neďalekej budúcnosti spôsobom, ako to už nikto od neho nedokázal. Fantasticky vytvorený svet monumentálnych objektov vo veľmi čistej kombinácii s počítačovými efektami a pôsobivým stretom medzi ľuďmi a replikantmi - najmä ak ten náš svet upadá a ten robotický vzplanie k nám tak známym druhom ľudských emócií. Moja recenzia tu : http://www.9em.sk/?p=3999

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Solídne budovaná atmosféra, akčné prvky sú mi blízke, herecké obsadenie ma potešilo. Možno keby sa zachoval duch filmu pri 1 a 3/4 hodinovej minutáži a zhustila by sa viac atmosféra, jednalo by sa o možno najväčšie nízkorozpočtové prekvapenie minulého roka.

Sedm statečných (1960)

Ako malé dieťa som 7-mich Statočných zbožňoval (Brynner a Coburn TOP) a vtom období som bol presne tým stádovým fanúšikom, akými sú moji kolegovia na ČSFD a kamaráti z okolia takýchto filmov dnes a ktorí ich považujú za skvosty kinematografie. Áno, som úprimne šťastný že aj remake dokáže byť výborným filmom i keď oproti japonskej verzii veľmi zjednodušuje a schématizuje. Vlastne celá demýtizácia divokého západu je obdobím prevažne 60.rokov, ktoré vďaka figúrkovitým postavám a efektným pištoľníckym scénkam zásadným spôsobom určuje percentuálnu a fanúšikovskú ekvivalenciu v neobjektívnom žánrovom zaradení "klenotov" a tých druhých westernov... Keď vás ale bavia a dokážete hľadať filmové potešenie aj inde než len v diváckom mainstreame, budem to opakovať znova a znova, sledujte Johna Forda, Howarda Hawksa atď atď....to je vrchol žánru :)

Na Větrné hůrce (1939)

Krásne ateliéry s pozadím krajinky, ktoré dotvárajú už tak neopakovateľnú atmosféru sú vo Wylerových rukách skrátka stávkou na istotu. Jeden z najkrajších koncov, aké pozná čiernobiele plátno iba potvrdzuje, že aj Brontëho kult sa dá s úctou natočiť. No a to ručné remeslo je proste neopakovateľné a v niektorých pasážach skutočne len márne lapám po dychu.