Pokoj v duši (2009)

Príbeh vyzerá byť dosť prehľadný a priamočiary, ale našťastie obsahuje momenty, ktoré sa nehrajú, že sú cool. Niektoré herectvá sú dosť strohé, scenár miestami jednoduchý, ale väčšie chyby nenájdete (čo je u nás veľká výhra). Na slovenské pomery nadpriemer, celosvetovo slabší priemer (našťastie sa dej posúval pesimistickou verziou, ktorá dodala aj väčšiu kvalitu).

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Niektoré scény musíte brať s veľkým nadhľadom, ale kto by to bol povedal, že to nebude najhorší diel zo série?? A kto by to bol povedal, že najlepšiu vizáž bude mať Weaver(ová) práve vo štvorke (dávno po štyridsiatke)??

Sabrina (1954)

Z dlhodobejšej perspektívy ma tento film oslovil viac ako perfektne na istotu spravená oscarovka Byt (1960). Herci sú tak úžasní (Humprey, Audrey a William), až mi v podvedomí vzbudzujú nostalgické spomienky. Fakt krásny film, hlavne keď pred jeho prezretím nemáte veľké oči.

Pátek třináctého (1980)

Priamočiara beznápaditá hovadina s fakt debilným scenárom a nevkusným režijným prístupom. Toto je akokeby prorotyp novej teenegerskej amatérskej vlny. A tá nie a nie skončiť. Paradoxne, takáto vec sa stane populárnou a pre niektorých vďaka zaujímavému názvu a lacnej vyvražďovačky, klasikou. Jediné, čo ako tak stojí za zmienku je hudba. + Jasonova matka je kategória sama o sebe :-D.

Opravdová kuráž (2010)

Síce badať typicky chladné Coenovské prvky, ale na to je príbeh veľmi rodinný a plný pozlátok. Scenár to jasne ukazuje. Je to skôr prezentácia obľúbenosti hercov samotných ako charakterová štúdia skvelej westernovky. Som fakt zvedavý koľkokrát a hlavne ako veľmi sa tento žáner ešte bude vyvíjať.

André a včela (1984)

Toto ani nie je krátkometrák, skôr revolučná skúška štúdia Pixar.

Znamení (2002)

Keby to natočil niekto neznámy, bral by som to ako veľmi príjemný film. Lenže ho natočil niekto, kto sa zaslúžil o Šiesty Zmysel a tento film NIE JE TAKÝ skvelý ako sa tu niektorý rozplývajú. Mne nikto nebude tĺcť do hlavy, že je to úžasne tvoriace sa napätie s neviditeľným zlom. Na to je zasa Shyamalanova réžia v určitom kŕči, nepodáva (ani z náznaku) kultový filmový koktejl... Proste je to iba kvalitný film, ktorého úsudkársky limit by určite nemal prekračovať 70 ši nebodaj 80 percent.

Pád Třetí říše (2004)

Ak mi niekto povie Hitler na filmovom plátne, poviem mu určite Bruno Ganz! Skromný veľkofilm s vynikajúcou výpovednou hodnotou opreté skvelými hereckými výkonmi (s jedinečnou Marii Larou) a zpamäti nezmazateľným záverečným prechodom hlavného mesta. S odstupom času filmová delikatesa.

Cimarron (1931)

Vážna problematika Američanov koncom 19. storočia a nevyhnutné osídľovanie, ktoré ale kazí zaobchádzanie s nevinnými obyvateľmi. Z tohoto hľadiska sa tvorcovia držali laťky. Táto filmová adaptácia je ale vyslovene veľmi veľmi priemerná, ale s krásnymi obrazmi na komparzistov a dobové okolie s pár žánrovými pozlátkami. Komorné momenty sú ale rozvlákle a nezáživné (samozrejme až na výnimky-koniec napríklad). Max Steiner dáva na začiatku a na konci jednu zo svojich kultových westernových kompozícií a zachraňuje "cool feeling". U mňa zatiaľ bezpečne najslabší oscarový film - 55-60% (je to až k neuverenie, aké klasiky boli úplne ignorované akademikmi a čo s prehľadom víťazilo). Ale opäť sa to dá pozerať z inej nadšeneckej perspektívy, kde bude divák kvitovať zaslúženého oscara (opäť raz vec názoru).

Pošta pro tebe (2005) (pořad) odpad!

Češi sú v tejto relácií ešte väčší blázni ako my. Občas si pozriem tie TOPky videá, ale ventilovať si všetky životné problémy prostredníctvom jednej vyvolenej relácie je absurdita toho najhoršieho zrna.