Philadelphia (1993)

Stačí trošku kontroverzná téma a všetci sú samozrejme celí bez seba. Od hrozných výkonov, cez akademického kandidáta, jednotvárne (akademické) emócie, až po účelové vyzobrazenie filmovej kostry... no... obavy sú zbytočné. Nebudem rozvádzať štruktúru (tá bola na vysokej úrovni), ale treba zdôrazniť, že Demme natočil odvážny film. Film, do ktorého by sa nikomu ísť nechcelo a je väčšine ľudí cudzí. A to je veľké plus.

Ratatouille (2007)

Veľmi pekná myšlienka, krásny Paríž, ústredná dvojka super... Ale je to veľmi dlhé a paradoxne obľuba, ktorú som pociťoval k hlavným postavám tou minutážou chabla. Dlho som mal štvorhviezdičkový feeling, ale časom to slablo.

Shrek (2001)

No neviem neviem, Shrek sa mi skrátka neľúbil. Áno, zábava možno, ale aj tá na mňa extra nezapôsobila. Ale je to aj tou štylizáciou, zeleným "peklom" a obrysmi postáv. Ale sľubujem, že tomu dám ešte šancu!

Kapitán Phillips (2013)

Audio-vizuálne parádne zostrihané, pestrofarebné filtre, miestami pekelné tempo a všetko, čo je potreba pre kvalitnú Greengrassovskú zábavu. Výborní herci na čele s Tomom Hanksom (od Atlasu mrakov akoby zažíval druhé 90.te roky) a skvelé vertikálne zábery. Čo mi tak trocha vadí, je roztrasená kamera. Niekto bude namietať, že je v tom dotyčný najlepší a že to zvyšuje autenticitu, lenže pri priemernom scenári (s pár fakt podarenými hláškami) a 134 minútovej stopáži sa mi z neustále portrétového snímania točila hlava. Samozrejme má Kapitán Phillips šancu byť žánrovým vrcholom roka. Z môjho pohľadu by tak mohlo byť skôr z nedostatku konkurencie a monopolného postavenia, než zo skutočnej výpovednej sily. Ale hovorím, kvalitne natočený akčný dobrodružný životopisný triler.

Do útoku (1987)

Toľko testosterónu a ľudského citu zabaleného do "prvoplánového" hrdinského príbehu len tak ľahko nenájdete. Tak ako by ste márne hľadali gýčovejšiu nostalgiu široko široko ďaleko (vzácne 80.roky). Tento film sa dá hodnotiť srdcom a rozumom...ostanem niekde medzi.

Senzi Senzus (1998) (pořad)

To bolo, keď to vyzváňalo na plné gule :D. Jednu * ale dám, bol to proste fenomén.

Formule! (2001)

K športovým filmom mám zvláštny osobitý citový vzťah a ku Stallonovi úzke puto. Tento film nemá ale ani základné myšienkové korene. Disponuje plejádou hustých zvratov a hlučných "cool-how" efektov, ale tie iba kazia akúkoľvek snahu priniesť divákovi tú pravú jazdu. A "výkony" 90-tich% "hercov" je kapitala sama, takisto ako umelohmotný rukopis režiséra.

Milionář z chatrče (2008)

Veľmi dobrý film s hustým tempom a výbornými nápadmi. Boj za lásku je úprimný a čestný. Dramatická štruktúra hlboko rozvitá, atmosféra napínavá, akcia slušná, postavy sú rôznorodé, čo je plus. Takto v stručnosti sa dá charakterizovať mierne gýčový príbeh. Nedal som päť, ale ako víťaza Oscara ho rešpektujem.

Neobyčejné ženy (2011) (seriál)

Zaujímavý dokument. Pri portréte Grace Kellyovej mohli byť viac rozpitvané jej konkrétne filmové role. Súkromný život solídna štruktúra, akurát mi viac chýbali nejaké jej rozhovory.

Kill Bill (2003)

Tarantino svoje šialené vnútro vôbec nepredstiera a nepredstiera ani to, že príbeh zvykne členiť do rôznych dejstiev. Viem oceniť jeho prácu s farbami, kulisami, výberom hudby a to najmä-s pretiahnutými zábermi. Ale po všetkých ostatných stránkach je to NESKUTOČNE smiešny film. Totálna kravina :-D.