Temný rytíř povstal (2012)

Povedené zakončení Batmanovské trilogie, napoprvé v kině mi vzalo dech. Velký záběr, epika, vážnost a ambicióznost v rámci komiksového filmu o pádu a zrodu hrdiny, to nikdo neumí tak pojmout jako Nolan. Nechybí skvělé pasáže (u mě vede celá linie odehrávající se ve vězeňské jámě), nové postavy i zajímaví padouši, akce a unikátně seriózní přístup k tématu. Je ale fakt, že napodruhé mi místy film přišel příliš ukecaný, nestrhnul tolik jak napoprvé. Proto čtyři hvězdy, subjektivně spíš 85%

Květy války (2011)

Zezačátku jsem měl strach, že jako u jiných vojensko-čínských filmů mě to emocionálně mine, ale nestalo se. Až se děj z ulic přesune do opuštěného kláštera a stane se z toho v podstatě komorní drama o falešném knězi, který chrání partu školaček a druhou partu prostitutek, začne to být zajímavé. Bale je stále ďábel a Zhang stále výborný režisér, který umí čínský patos podat tak, aby neurážel. Nečekaně skvělý film.

Sněhurka a lovec (2012)

Letos již druhá, ale podle mě slabší adaptace pohádky o Sněhurce. Přitom já jsem cílový divák a film obsahuje spoustu ingrediencí, při kterých by mé srdce fanouška fantastiky zaplesalo. Čarodějnici, trolla, přízraky, vesnici amazonek, epické bitvy nebo magický lesík. Jenom je to tam všechno nacpáno aniž by to dávalo nějaký smysl a snímek tak působí jako šitý horkou jehlou. Všechno působí hodně povědomě, děj nevtáhne a já jsem vše sledoval s větším odstupem, než bych si přál. Abych jen nehanil, místama je to fakt hodně dobré (královna vs její bratr, halocinogenní strašidelný les...), fantasy propriety skvěle vypadají a Charlize Theron je vynikající, do kina na to jít určitě doporučuji, žádný zázrak to ale není. 60%

Útěk z MS-1 (2012)

Úvodní honička na zemi mě trochu vyděsila, ale jakmile se dějství přesunulo do vesmírné věznice, film získá tu správnou béčkovou porci zábavy a nadhledu, na kterou jsem se z traileru těšil. Samozřejmě je to hloupé, levné a závěrečná dohra celkem zbytečná, nebudu to filmu vyčítat, když si stejnak na nic nehraje a solidně pobaví.

Avengers (2012)

No páni, že by na těch amerických superhrdinských komiksech opravdu něco bylo? V tomto subžánru jsem vždy spíš inklinoval k "temnějším" látkám (Temný rytíř, Watchmen), nebo outsiderům (Hellboy), nicméně Avengers je první věc od Marvelu, které bych snad tleskal ve stoje. Konečně film, který je jednak ohromně vtipný, má monumentální akci, skvělý scénář a režii, tak nabízí širokou škálu zajímavých charakterů, které se vzájemně doplňují, hláškují, občas fackují a navíc každá z nich dostane rovnoměrný prostor se "ukázat". Nikdo z nich si neukradl film celý pro sebe (ikdyž takový Hulk k tomu neměl daleko) a jako týmovka vše klape jak má. Marvel by se tak měl vykašlat na další sólovky a rovnou překecat Whedona a všechny představitele k natočení Avengers 2.

Sněhurka (2012)

Total pleasure. Tarsemův kulisově-divadelní vizuální přístup se mi líbí, a v pohádce se mohl vyblbnout s excentrickými kostýmy a rekvizitami. Celý film je potěcha pro oko, která se jen tak nevidí. Velké plus také za ironický humor, zajímavé nápady (marionety například), herce kteří si své role viditelně užívají, osobitý přístup k známé pohádce nepostrádající nadhled a srandovní trpaslíky. Po křeči, kterou hrozily první ukázky, naštěstí není ani památky. Bollywoodský muzikálový výstup už je jen taková třešnička na dortu, k tomu ta píseň je hóóódně návyková. 90%

Farscape (1999) (seriál)

Hodnocení zatím jen za první řadu, nicméně seriál má setsakramentský potenciál jít hodně nahoru v dalších sezónach. Jednotlivé díly se občas hodně táhnou, ale všechny ty planety, rasy, nápady i postavy mají něco do sebe, space opera jak vyšitá. No uvidíme...

Hněv Titánů (2012)

Skoro stejně stupidní a vyprázdněný produkt jako jednička, ale aspoň to slušně šlape jako přímočará akční jízda plná triků a epiky. Třeba podzemní labyrint mě bavil moc. Nevidím jediný důvod koukat na to znova, každopádně neštvalo mě to. 55%

Hunger Games (2012)

Avizuji že jsem četl přelohu, která se mi hodně líbila. Ta je psána z pohledu první osoby, tudiž co neví hlavní hrdinka neví ani čtenář, a tudiž se tam autorka nemusela párat s vytvářením komplexního světa a soustředila se na pocity a myšlenkové pochody Katniss. Film takový být nemůže, díky čemuž vyplývá na povrch fakt, že po stránce uvěřitelnosti není tak silný a může působit nedotaženě. Mohu si stěžovat i na to, že některé informace z knihy chybí, nebo jsou vysvětleny tak, že to nesoustředěný divák snadno přehlédne. Ale přesto byly Hunger Games poměrně silný zážitek. Především co film táhne hodně nahoru je Jennifer Lawrence, která je sympatická, přirozená a skvěle hraje, i ostatní postavy jsou dobře obsazené, prezident Snow v podání Donalda Sutherlanda je stejně slizký parchant jako v předloze. Režijní přístup je zajímavý - energický, místy trochu zkratkovitý. Na roztřesený styl jak z Bournova mýtu jsem si musel chvíli zvykat, napodruhé už to bude jistě ok. Nuda se nedostavila, ikdyž jsem znal dopředu kdo zkape nyní a kdo po něm, nicméně fakt bych možná radši doporučoval přečíst si nejdřív knihu. Spokojených 80%

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Žádná sci-fi pecka tentokrát, "jen" slušný a zábavný sci-fi pulp, který je nejslabší v momentech, kdy se neskáče, nebojuje nebo neutíká, ale jen o něčem divadelně žvatlá, film tak párkrát ztratí tempo. Nicméně já byl spokojený, výprava a triky jsou na velmi dobré úrovni, humor nechybí a akce odsýpá. V ničem dříve zmíněném není snímek přímo dechberoucí, za vidění rozhodně stojí. Digitální marsopes je nejlepší postava filmu. 80%