Cesta ohněm (2012)

Agneepath je velkofilm v pravém slova smyslu - z velkorysé výpravy, opulentního audiovizuálu a skvělé kamery až přechází zrak, vskutku, HD rozlišení je tady povinnost. Vychválit musím taky nejen písně, ale i doprovodnou hudbu, která dodává scénám správné grády. Herecky je film také velmi silný, osobně mě nejvíc překvapil Rishi Kapoor, kterého znám spíš z rolí hodných strýčků, tady ztvárnil pěkně nebezpečného (a charismatického) mafiánského bosse, kterého bych nechtěl potkat. A to nic není proti Sanjay Duttovi - Kancha v jeho podání není démon, on je rovnou vtělený Ravan.. No a Hrithik s Pryiankou jsou super vždycky. Mě osobně opět nejvíc dostává do kolen ta indickost - tance, syté barvy, svátky, davové scény, holky v sárí, silné emoce - v tomto filmu si toho divák užije do sytosti. Nenechte se ale mýlit, podívaná je to místy dost temná a drsná, hrdinové musí nejprve trpět, aby se jim dostalo katarze, žádná macho limonáda od Prabhu Devy. Výborný zážitek, který si v nejbližší době jistě zopakuji.

Chennai Express (2013)

Hodně zábavná masala, která nabízí kopec srandy a nadhledu v atraktivním podání. Gagy a citace až na vyjímky fungovaly, bavily mě hojné narážky na starší indické filmy, v tom mi přišly kouzelné scény, kdy hrdinové museli komunikovat za zpěvu slavných bollywoodských melodií. King Khan a Deepika samozřejmě perfektní, a soundtrack jsem měl naposlouchaný dlouho dopředu. Je to zkrátka pohodový, pozitivní filmík pro celou rodinu, který se nebere vážně a když si jen vzpomenu třeba na scénku s třísetstupňovým schodištěm do chrámu, nemám problém tomu napálit plný počet.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Jsem hodně rád, že Vražedná pomsta nabídla celkově lepší filmový zážitek než jednička, navzdory tomu jak rychle byl film po finančním úspěchu prvního dílu natočen i navzdory tomu, že druhá kniha není zdaleka tak dobrá jako ta předešlá. Takže další z mnoha příjemných překvapení podzimu 2013.

Legenda o Orinovi (1985)

Battle Beyond the Stars, Krull, Flash Gordon.. a Legenda o Orinovi. Filmy které jsem jako malé děcko sjížděl na VHS snad tisíckrát. Až teď jsem na CSFD na Orina narazil. Na tu dobu to byla hodně svižná a dobrodružná animovaná space operka, jejíž jednotlivé scény si stále pamatuji (mutanti na povrchu, roboti, vzpoura v dolech), ale na název jsem si zaboha nemohl vzpomenout. Kult.

Ledové království (2013)

Jó, Disney to má v malíku. Tak trochu sázka na jistotu, které ale opět člověk snadno podlehne. Líbilo se mi, že to byla tradičnější pohádka s písničkami, jaké studio produkovalo kdysi v devadesátých letech. Jedinou výtku bych směřoval k jistému zvratu v druhé půlce, který mi přišel násilný a zbytečný. Drobná vada na kráse, jinak opět jednou výborný a milý animák.

Thor: Temný svět (2013)

I Thor dvojka je kvalitní komiksový blockbuster od Marvelu se všemi výhodami a nevýhodami, co od tohoto gigantu můžeme čekat. Loki je stále nejlepší postava celého marveláckého univerza, občas film připomíná nové Star Wars tak moc, že jsem čekal kdy už konečně někdo vytáhne lightsaber, nesmí chybět situační humor, vtipkující vedlejší postavy a epické digitální scenérie z dalekých světů. Temní elfové jsou fajn, stejně jako fajn byli ledoví obři v jedničce. Zábava zajištěna, víc než samostatný film ale druhý Thor funguje jako x-tý díl obrovského filmového seriálu, jehož dokončení se možná dočkáme za mnoho let.

Enderova hra (2013)

Ještě stále nemůžu uvěřit, že je to nakonec tak dobré, inteligentní a seriózní scífko pro fajnšmejkry, a ne žádný lunapark pro náctileté. Krásná ukázka toho, jak zhustit geniální knižní předlohu do celovečerní stopáže tak, aby nebyla vynechána žádná zásadní myšlenka knihy. Vedle scénáře velmi chválím výkon hlavního hereckého představitele, na kterém celý film stojí, a Asa se své náročné role zhostil se ctí. Skvělá podívaná, kterou by si mohli vychutnat i ti, co Carda ještě nečetli. Pět hvězd zhruba odpovídá zážitku, jaký jsem si odnesl po prvním shlednutí v kině.

Fanaa (2006)

Snad žádný indický film neměl tak nakročeno stát se absolutní srdcovkou, a nakonec se jí nestat. První polovina představuje vše, proč tak v poslední době vyhledávám bollywoodské bijáky, je plná pozitivní nálady, obsahuje skvělé songy, tance, humor, herce (Kajol se mi nikde jinde tak nepáčila). Žel, pak se zvážní a žánr necitlivě přepne do akčního teroristicko-špionážního thrilleru. Tohle šlo udělat líp, navíc těch nesmyslů tam bylo moc i na mně. Odmyslím si toto, jedná se o moc pěkný film s pár čarovnými pasážemi (Des Rangila, Chanda Chamke..), který už jsem viděl asi třikrát. Mohl to být ale skvělý film.

Kick-Ass 2 (2013)

Přišlo mi to o dvě lígy slabší než jednička, hlavně díky přílišného množství vážných dialogů, scén jak z teen komedií pro náctileté holky a nevyužitého potenciálu některých postav (Matka Rus, ale hlavně plukovník neměli prostor moc se předvést, což je velká škoda). Ne že by film neobsahoval vtipné scény (malé plus za zesměšnění kultu Justina B.), ale jako celek mi to přišlo takové bezvýrazné. Hlavní postavy byly vytěžené už v prvním dílu a ty nové jsou jen vedlejší figurky co hned zmizí ze scény. 50%

Něco se děje (1998)

Tak toto je bollywoodská komedie jak víno, vůbec jsem se při té délce nenudil. Dlužno dodat, že dvojka SRK a Kajol na mě funguje a oba jsou zde praštění, přesto však sympatičtí. Oblíbenkyně Rani hraje bohužel hraje druhé housle, navíc tady má divnou vizáž. Taky je fajn, že když už hrozilo, že film přepne do melodramatické hlušiny, děj se přesune do dětského tábora a jede se vesele dál. Myslím že oprávněně tento snímek patří v Indii mezi nejoblíbenější, já si ho také užil. Navíc mi docvaklo pár vtipných narážek z Om Shanti Om.