Labyrint: Útěk (2014)

Dobré to bylo. Film jde od začátku na věc a vrší jednu záhadu za druhou, nenudí a postupné objevování světa bludiště je napínavé a místama správně klaustrofobické. Povedená kombinace Kostky a Pána much. Sympatické postavy, hezky ztvárněný labyrint i kybernetické potvůrky v něm. Dost ale výslednému zážitku sráží nohy samotné vyústění, hlavně nutné vysvětlovačky a protivně povinný otevřený konec. Tam to začne hodně skřípat. Takový konec ve stylu první Kostky by se mi líbil víc. 70%

Strážci Galaxie (2014)

Jsem rád, že se po superhrdinech Marvel odvážil o úkrok stranou a nabídnul diváctvu žánr můj nejoblíbenější - dobrodružnou space operu. Moc zábavnějších filmů jsem letos zatím v kině neviděl, díky humoru, zajímavým postavám a jejich třenicím mezi sebou, svižné režii či neuvadajícímu tempu se jedná o trefu do černého. Momentálně to "cítím" na čtyři hvězdy, ale od páté mě možná dělí jen kinodabing.

Highway (2014)

Z Highway se vyloupl jeden z mých největších filmových zážitků roku, jeden z těch mála filmů, jež v hlavě rezonují ještě dlouho po závěrečných titulcích. Je to drama o cestě, o níž nikdo nechce aby skončila, o úniku z dusna civilizace a o smíření s minulostí. Oproti dřívějším režisérovým počinům je Highway více komornější, civilnější a daleko osobitější. Má plnokrevné postavy, uhrančivou hudbu (A.R.Rahman, co dodat...), a otevírá několik nejen pro Indii pálčivých témat. Randeep i Alia výborní. Milovníci krásných obrazů a jihoasijské krajiny si přijdou na své. Přestože se v druhé půli najdou místa, která se mi zdála natahovaná a zbytečně doslovná, tenhle film můžu zařadit mezi mé oblíbené indické filmy.

Transformers: Zánik (2014)

Zezačátku jsem se tetelil doufajíc, že by se mohlo jednat o zábavný blockbuster na úrovni prvních Transformerů, ale na konci, po absolvování hodinové destrukce, digitálních mlátiček roztodivných plecháčů a bayovského humoru jsem byl vyčerpaný, zpitomělý a bolela mě hlava. Už to s tou bombastičností přehánějí, anebo už jsem na takové filmy starý. Velké díky za Wahlberga.

Hasee Toh Phasee (2014)

Příjemná indická oddechovka na deštivé nedělní odpoledne. Zezačátku jsem měl sice trochu bordel v motivacích postav, ale později se to správně rozjelo. Sidharth je symptaťák a Parineetu jsem si zamiloval. Plus film disponuje hodně povedeným soundtrackem.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Vlastně jsem se dobře bavil a Angelina je skvělá (je to v podstatě její film). Je to natočeno podobným stylem jako skoro všechny současné americké pohádky, tzn. nechybí nějaká ta bitva, digitální skřítci a jiné potvůrky, hájek plný barevných světýlek, temný hrad a celková přetrikovanost. Takže stejně jako Jack a obři nebo Sněhurka a lovec, v kině fajn, napodruhé doma bude méně fajn a pak nic. Nějak mám v poslední době pocit, že ač se snaží, tyhlety pohádky u mě nedokážou navodit pocit úžasu.

Tere Naam (2003)

Zhruba vím, co mám čekat od filmů se Salmanem Khanem v hlavní roli, a proto mě Tere Naam docela zaskočil. V první půlce sledujeme příběh umaštěného a sobeckého "rebela bez příčiny", kterak se neohrabaně snaží získat srdce nesmělé dcery duchovního. Někde od přestávky ale nastane několik zvratů, snímek nabere nečekaný směr a začne být zajímavý. V druhé půli už jsem oči neodlepil od obrazovky a samotný závěr byl co se týče emocí hodně silný. Líbilo.

Transcendence (2014)

Jako spektákl nic moc - celé to na mě působilo jako dražší televizní film s kvalitními herci. Jako sci-fi na zamyšlení taky nic moc - ne že by občas něco neproblesklo, ale pořád je to ve srovnání např. s povídkami Grega Egana mateřská školka. Moc jsem se nenudil, ale myslím že za pár měsíců to zmizí v zapomnění. 50%

Bhaag Milkha Bhaag (2013)

Tímto filmem se mi potvrdilo, že Indové umí sportovní filmy a že Farhan Akhtar je herecký ďábel. Jedná se o doslova velký film plný silných okamžiků, dlouhý svou minutáží, ale u kterého jsem si nepřál ať končí.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

První Kapitán Amerika mě jako jediná sólovka od Marvelu vydatně baví i po opakovaných shlédnutích a jsem zvědav jak si v tomto směru povede dvojka. Disponuje výbornou akcí, má zajímavou zápletku, záporáky a sympatického hrdinu, kterému nemám problém fandit. Jako blockbuster v kině ideální, tak dobře šlapajících akčních filmů tolik není. Silné čtyři hvězdy.