Případy podporučíka Haniky (1989) (seriál)

Detektivky pana Kleina jsou pořád stejné: unylé idylky, místy trapné, že se studem schovávám za gaučem. Ale mají v sobě celkově vlídný humor, občas i skutečně legrační vtípek. Zde se mi líbí v hlavní roli pan Dlouhý - působí neosmdesátkově pozitivně a sebevědomě. Škoda, že hrál tolik melancholických rolí, v nich mi nesedí.

Den končí ráno (1965) (TV film)

Vydařené minidetektivky s mladistvými pachateli.

Případy komisaře Mejzlíka - Kupon (1965) (epizoda)

Kreativní zpracování, a přitom věrné předloze. Jen pátrání "v domečkách se zahrádkou mezi Hradčany a Dejvicemi" snad nemohl být takový venkov ani za Karla Č., ne? V groteskní němé scéně s hrnečkem p. Šimánek v buřince pozoruhodně vypadá jako pan Tau dlouho před pánem Tau.

Tereza (1961)

Černobílá detektivka z roku 1961 s p. Rážem v děčínských kulisách ode mne dostane těžko méně. Pí Švorcová pojala docela dobře roli začínající kriminalistky, která vyšetřuje s empatií a porozuměním psychologii. Film stojí za shlédnutí mj. díky pěkným exteriérům i interiérům. Perlička: pasy měli občané nejspíš na úřadě (i když to možná bylo personální oddělení zaměstnavatele) a brali si je jen na cestu. Kvůli letošní karanténě mi ale nejexotičtější přišlo, jak si všichni pořád podávali ruce.

Tajemná vražda na Manhattanu (1993)

WA uměl zobrazit krásné mladé ženy. V tomto filmu ukázal dvě ženy středního věku tak šaramantně a autenticky, že srovnatelné postavy si nepamatuju.

Star Trek: Discovery - Season 2 (2019) (série)

Plusem pro mě sympatické postavy; hlavně Pike se povedl excelentně. Mám ale rád i většinu nových postav. Oproti s01 propagandistický tlak ustoupil, z 10/10 asi tak na 9,5/10.

Star Trek: Discovery (2017) (seriál)

Tlak kulturně-marxistické propagandy na cm2 plochy TV obrazovky je tak silný, že i mjr. Zeman by bledl závistí. Patriarchát dostává nakopáno do slabin (doslovně i obrazně) aspoň třikrát za epizodu. Dokonce tu zabijou i vesmírného Trumpa, který ještě před tím stihine vykřiknout "Make Empire Glorious Again". Z aktuální SJW propagandy nechybí nic: ve třetí sezóně projde divák školením na nebinární zájmena; najednou též celý vesmír při náboženských rituálech pokleká na jedno koleno. Nechybí ani scéna ilustrující, že matematika je útlak (obrázky namísto čísel). Přestože je Discovery ideologicky vzato odpad, tak mě tento seriál docela bavil, má i své kvality, není na něm vše jen špatné. Naše doba je objektivně jiná než byla doba TOS anebo TNG. Možná naši realitu lépe odráží zideologizovaný vesmír Discovery. Svět Discovery je efektivní korporátní kultura chladných bezpohlavních korektních uzavřených individuí. Nemají rodinu, jejich rodinou je organizace, jejich náboženstvím je Federace. Lidé jsou 100% discplinovaní a ambiciózní. Jejich nejosobnějším prožitkem je pochvala nadřízeného na pracovní poradě a potlesk týmu. Nikdo nemá nesmyslné koníčky, ve volném čase přemýšlejí jen o tom, jak pečovat o sebe a zdokonalovat sám sebe. Není čas na chyby a zlozvyky, ty se neodpouští. Nikdo nemá ani 0,1 bodu Body Mass Indexu navíc (samozřejmě kromě jedné bílé heterosexuální hloupé ženy). Ohledně postav jsem slyšel spoustu kritiky, hlavně směrem k hlavní protagonistce. Mně osobně byla sympatická, i většina další posádky - i když typově by posádka zapadla nejlépe do nějaké berlínské techno tančírny v tovární hale. V seriálu je hned několik velice zábavných a vydařených postav, zejména Phillipa, ale i kpt. Saru.

Show Bennyho Hilla (1969) (seriál)

Hlavní předností je geniální skladba komických typů mezi herci. A samozřejmě brutálně sexy herečky. Je to pokleslé, ale vždy 100% sebeironické a cáká z toho životní energie a optimismus.

Star Trek: Lower Decks - Druhý kontakt (2020) (epizoda)

Je mi sympatický jednoduchý optimistický styl obrázků, pohledy na loď jsou moc hezké. Premisa vyprávění, že budeme sledovat star trek z podpalubí, pohledem protagonistů, kteří o můstku mohou jen snít, není špatná, byť se moc nehodí k tradici ST. Tím však klady končí. Seriál je strašný, nedá se na to vůbec koukat. Neustálý proud gagů, které mají 0% obsah humoru, se nedá vydržet. Pokud jde o ideologii, bude záviset, do kterého tábora divák patří, jestli mu bude vadit nebo vyhovovat. Nemůže však být pochyb o tom, že jde uvědomělé dílo, jehož tvůrcům leží na srdci víc intersekcionalní teorie skupinového útlaku než sci-fi tradice Star treku. Zajímalo by mě, jestli tvůrci mají star trek vůbec rádi. Já z toho cítím permanentní absurdní souboj vůlí, v němž se tvůrci snaží zadupat konzervativnější část fanoušků, která hledá eskapistickou zábavu, klidně i s pokrokovým laděním, které bylo ST vždy vlastní. Ale aktuální situace není jen o pokrokovém ladění, je to drsnější.