Dobrodružství Sherlocka Holmese (1984) (seriál)

Pro mě jasná jednička mezi holmesovskými adaptacemi. Nejspíš už zůstane nepřekonaná, protože po anglosaské kulturní revoluci již jejich zábavní průmysl nezvládne adaptovat starší umění bez ideologických úprav.

Bitva o Británii (1969)

Oslava vlastního válečného vítězství. Obávám se, že jako malý národ nebudeme mít nikdy šanci úplně pochopit celý kontext takového díla. Zásadní výhodou je časová blízkost filmu k popisovaným událostem, dnes by takto již nevznikl. Vedle historické rekonstrukce událostí zaujme kontrast mezi kamarádskými vztahy mezi důstojníky a podřízenými v RAF, a proti tomu přepjatá soutěživost, řevnivost mezi sobě rovnými a arogance nadřízených k podřízených ve Flugwaffe. Zajímalo by mě, nakolik to odpovídá skutečnosti. Byl jsem překvapený, že třeba výstupy Goeringa, které mi ve filmu připadsly nevěrohodně přepjaté, se zakládají na realitě (obviňování vlastních jednotek ze zbabělisti).

Pyšná princezna (1952)

Viděno náhodou v TV. Čím jsem starší, tím míň v tom filmu vidím oslavu KSČ, a víc slyším promlouvat příběh od Boženy Němcové o dospívání rozmazlené dívky. Poselství o tom, jak zásadní je najít v sobě skromnost, ale platí i pro muže. Je spousta filmů, do kterých se musím nutit, abych je vydržel. Toto je svižný zábavný film s mnoha kreativními nápady, od něhož je těžké se odtrhnout.

ON AIR (2019) (pořad)

Nejlepší rozhovory. Po dlouhé době novinář, u kterého každý (tedy i já!) jasně vidí hodnotu jeho práce.

Tajemná záře nad Pacifikem (1980)

Filmy o cestování časem mají silné chvíle, když protagonisté pochopí, že se ocitli v jiné době. Stejně tak však mají tyto filmy neuspokojivé vyřešení zápletek. Extra hvězda za nostalgii: chápeme, že film evokovat modernitu roku 1980, ale po 40 už to spíš jen tušíme. Roky letí; je to vůbec pravda, že za mého života se akční scény ještě nemalovaly na počítači? Jsou skromnější, ale film vyznívá majestátně právě díky realistickému prostředí letadlové lodi.

Honba za filmovým námětem (1970) (TV film)

Trochu unylá crazy comedie. Předjímá motiv filmu Trhák: citlivý autor námětu trpí při zfilmování svého díla cynickými filmovými podnikateli. Netušil jsem, že námět je od velkého p. Karla.

Bližní na tapetě: Obchodník (1970) (TV film)

Světák dostal na pamětnou. Za vidění stojí díky kulečníkovému prostředí a úslovím.

Tajemství Ocelového města (1978)

Vydařený film, možná nejlepší česká bondovka? Přinejmenším s bondovským padouchem. Bez sebeshazování, se solidními interiéry a krásnými kostýmy. Hlavně pan Vinklář ukazuje sérii skvělých scén padoušského elegána v různých krásných oblecích. Triky jsou laciné, ale bez trapnosti: tyto záběry jsou ponechány jen na vteřinku, co je nutné pro zorientování diváka. Retro industriální stylizace se povedla a tvůrci ji nechávají rozehrát. Film jsem viděl už asi pětkrát a líbí se mi pořád víc. A zapomenout se nesmí na hudbu, ta je skoro na cestě k Imperiálnímu pochodu:-)