Dům ztracených duší (1967)

Ideál pro víkend po poledni, dávám plný počet. Skvělé hvězdy Vinohradského divadla, krásné prostředí, komorní atmosféra, žádné dlouhé předehry, pořád se vyšetřuje - p. Adamíra prakticky neopouští záběr.

Jak nezískat Pulitzera (2003)

Jedinečný film: člověk se vrací zničený z práce k úžasné rodině, je duchem nepřítomen, jen nejasně tuší, že se valí průser. Není tomu pomoci. Bolelo mě dívat se na to, protože to žiju. Jinak vizuálně a zvukově krásný snímek.

Ideál septimy (1938)

Přednosti: tu a tam exteriér, p. Plachta, neobvyklé obsazení dívčích rolí. Nejvíc k zamyšlení pro mě p. Plachta, v té době 39-letý; hrál padesátníka - představovaného jako již starce.

Poslední samuraj (2003)

Krásná TV koukačka - kdykoliv to budou opakovat a od kteréhokoliv místa to zrovna tam přepnu:-)

Cesta do fantazie (2001)

Stále pěkný film i po letech. Nejlepší postavou je majitelka lázní - energická, rozhodná, rozumí kšeftu, klient vždy na prvním místě. Krásná hudba na různých místech filmu, zejména při pohledech na vlak jedoucí mořem.

V kleštích (1987) (TV film)

Inscenace není hloupá nebo neoriginální, je však přeci jen dost nudná. Asi nejhorší na tom celém je Štajdlova přeslazená hudba, která pořád zní a inscenace se v ní úplně ztrácí. Mezi kvality, které diváka čekají, patří pí Vančurová - její křehké uzavřené ženy nestárnou. Jako dramaturg je uvedena pí Poledňáková - tím bych si vysvětloval osvěžující rys, že hlavními postavami jsou ženy a příběh je podán z pohledu jednajících žen. Dobovou legráckou je úsměvná snaha vytvořit na Kavčích horách v několika scénách atmosféru pařížské kavárny či nóbl restaurace; počítám, že zahraniční studenti tropického zemědělství na Vysoké škole zemědělské museli mít jako komparsisté žně.

Jak na věc (2002)

Četl jsem napřed knihu a ta se mi velice líbila, dle mého vysoko vyčnívá nad ostatními jeho knihami. Film je velice věrnou adaptací, až na závěr se školní akademií. Další odchylkou je silné osekání linie Markusovy školní lásky - s tím souvisela i nutnost ukončit film jinak než knihu, která jednak žádný výrazný vrchol nemá a jednak finální scéna stojí na postavách ve filmu vedlejších, což by filmově nefungovalo. Film se též vydařil, p. Grant je v hlavní roli výborný, radost na něj pohledět. Mezi vydařené aspekty adaptace řadím i vynechání motivu sebevraždy p. Kurta Cobaina: v době natočení filmu už by nedávalo naprosto smysl hovořit o Nirváně jako okrajové kapele pro fajnšmekry, jak to ještě činí kniha. To celé nirvánovské téma nebylo ani v knize moc podařené, ve filmu by nefungovalo vůbec a je dobře, že ho vynechali.

Columbo - Předveď dokonalou vraždu (1978) (epizoda)

Krásná elegantní pachatelka, vizuálně zajímavý díl. Pozoruhodný příběh schopné ambiciózní dámy, ale ne dost schopné; celkem smutné. Pamětihodná scéna s propuštěním v limuzíně.

Na dvoře je kůň, šéfe (1989) (TV film)

Tento díl mi vizuálně a atmosférou připadal už spíš jak z doby po převratu. Cizinci, diamanty, dolary, koně, auta, chlapi s culíkem, divné oděvy, pohoda - zas jeden film, který mi umělecky potvrdil názor, že ta vekslácká doba plynule začla před převratem a pokračovala po něm. Po starosvětském podsvětí malých podvodníků tu moc nezbylo. A paní Konvalinková se zde již poněkud vzdálila té drobné dívce... Jen by se tam pořád nemusela porouchávat auta.